Recenze

Učytelskej

Čenda Pěnička je mladý učitel angličtiny s hlavou plnou nápadů a mladického nadšení pro kantorské řemeslo. Jaké je ale jeho rozčarování, když konečně prozře a uvidí školský systém v celé jeho kráse? Pojďte se podívat na stav našeho školství spolu s Čendou v knize UČYTELSKEJ. Humor zaručen. 😉

Název: Učytelskej

Autor: Jaroslav Konvička

Nakladatelství: Talent Pro Art

Rok vydání: 2021

Počet stran: 224

Čenda je učitel. Bylo těžké si to přiznat. Život měl nalajnovaný jako fotbalový stadion. Když se ho v dětství zeptali, čím hodlá být, až vyroste, otevřel ústa nabitá slovy jako kosmonaut, kovboj, traktorista, ovšem otec s ním měl jiné plány. Zatímco tedy před tabulí válčí se třídou čtrnáctiletých rošťáků a jeho donkichotská povaha naráží na zkostnatělost školství, ve volném čase svádí vnitřní boj o vlastní identitu. Pomůže mu láska k mladé asistentce najít cestu z labyrintu sebelítosti? Podaří se mu napravit pošramocený vztah s otcem? Může se vůbec učitel transformovat zpět v člověka? A přestanou se někdy uživatelé Twitteru hádat? Učytelskej je sondou do duše mladého kantora z pohraničního městečka v zapomenutém kraji, který se dostane na samou hranu vlastní důvěry v systém, jenž nás obklopuje několik set let. Se sarkasmem sobě vlastním se vydává na „donquijotský“ boj se zarezlými školskými mlýny i společenskými předsudky. Jaroslav Konvička ve své třetí knize přichází se satirickým románem o neduzích českého školství a společnosti, o pátrání po smyslu a úprku před jiskrami syndromu vyhoření.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Učytelskej je sondou do života mladého učitele, jenž má „pro strach uděláno“ a jakého si školství a nevychovaných „smradů“ se rozhodně nezalekne.? Prozřete společně s Čendou a vydejte se na nikdy nekončící boj se společenskými předsudky i školskými větrnými mlýny.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které se vám odvíjí před očima část životního příběhu mladého kantora Čendy. Projdete s ním nejen školským systémem, jehož součástí jsou podivná stvoření – „rodiče“, ale i politickým uspořádáním, které nás ovlivňuje, ať už chceme nebo ne. Nahlédnete do jeho soukromí i rodinného zázemí a budete s ním bojovat o každou pozitivní změnu.

„Podívej se, Honzo, mohl bych si teď zavzpomínat na nějaký svůj osobní příběh z dětství, který by se dal přirovnat k tomu tvému. Alespoň ve filmech to takhle funguje. Něco ti řeknu, ty něco pochopíš, pak zazvoní zvonec a pohádky bude konec. Všichni budou šťastní. My ale nežijeme ve filmu. Pravdou je, že žádný takový příběh z dětství nemám. Umřel mi tehdy maximálně křeček. Oba mí rodiče jsou stále naživu. Pravdou taky je, že nemám vůbec šajna, co ti teď říct.“ Těmito slovy si získal jeho pozornost. Honza zvedl oči z podlahy a díval se teď přímo do Čendovy upřímné tváře. „Hlavně si myslím, že ty už jsi z pohádek vyrostl. Jen ostatní se snaží předstírat, že tomu tak není.“
Honzík teď spokojeně kýval. Konečně ho někdo chápal.
„Chceš tedy slyšet pravdu? Fajn. Život stojí za prd,“ oznámil mu Čenda a rozhodil při tom rukama. „Někdy to strašně bolí. A všichni se snaží předstírat, že tomu tak není.“

Jaroslav Konvička svůj další román situoval do učitelského prostředí, které je jeho srdci blízké. Jak sám v předmluvě vysvětluje, román „vyrostl z mnoha zrnek pravdy… realitu rozsekal na malé kousíčky… přesto jsou všechny postavy a události v této knize smyšlené.“ Autor má svůj specifický styl psaní, v kterém dominuje humor na hraně sarkasmu a vypravěčský um, který mu nelze upřít. Části situované do školského zařízení jsou vtipnou ukázkou stavu našeho školství, ale také zdviženým prstem nad občasnou nesmyslností a marným „donquijotským“ bojem nad systémem i přidruženým „stádem“ rodičů. Tyto kapitoly byly pro mě svěžím čtením plným humoru a jistého nadhledu. Části, v kterých se autor pouštěl do komplikovaných míst soukromého zázemí hrdiny a politického uspořádání naší země, už mě tolik nelákaly. A musím říct, že byly pro mě v celém románu nadbytečnými. Snižovaly svižné tempo románu a z pohledu atraktivity – vážně ne.

Sympatický Čenda vás dobře pobaví svým sarkastickým vystupováním, v kterém nechybí nadhled a humor. Mně osobně se o něco více líbila předchozí autorova kniha Mamince se budeš líbit, ale i Učytelskej vám poskytne dostatek látky k přemýšlení. Čtivý styl psaný lehkou autorovou rukou vás příjemně překvapí a vy si tak budete užívat hrdinský boj se školními větrnými mlýny i příběh, v kterém na vás pod rouškou humoru čekají závažné otázky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za příběh z českého školského prostředí děkuji autorovi knihy Jaroslavu Konvičkovi. Jeho knihu Učytelskej si můžete pořídit třeba zde.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *