Recenze

Holka se sílícím hlasem

Přečtěte si příběh Adunni. Tato čtrnáctiletá HOLKA SE SÍLÍCÍM HLASEM chce svobodně žít a stát se člověkem, který má hodnotu. Poutavé a intenzivní vyprávění situované do Nigérie vás nadchne a dojme svoji čistotou, silou i odvahou hlasu mladé dívky. Doporučuji! ❤

Název: Holka se sílícím hlasem

Autor: Abi Daré

Překlad: Viktorie Hanišová

Nakladatelství: Host

Ro vydání: 2021

Počet stran: 384

Příběh vyprávěný nezapomenutelným hlasem nigerijské služky, odhodlané bojovat za své sny. Adunni je čtrnáctiletá nigerijská dívka, která ví, co chce: vzdělání. Matka jí prozradila, že vzdělání je jediný způsob, jak získat sílící hlas — schopnost mluvit sama za sebe a rozhodovat o své budoucnosti. Místo toho ji však otec prodá a Adunni se stane třetí manželkou místního taxikáře, který už se nemůže dočkat, až mu porodí syna a dědice. V naději na lepší život Adunni uteče do města, vzápětí ovšem zjistí, že nemá jinou možnost než jít do služby k bohaté rodině. Poddajná dcera, poslušná manželka, bezmocná otrokyně. Ostatní lidé Adunni neustále připomínají, že je nikdo. Ačkoli smůla její hlas na chvíli utlumí, úplně umlčet ho nemůže. Adunni si uvědomí, že se musí postavit nejen za sebe, ale i za ostatní dívky, a je odhodlaná ozývat se všemi možnými způsoby — šeptem, písní, lámanou angličtinou —, dokud ji někdo neuslyší.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Holka se sílícím hlasem je silným příběhem nigerijské čtrnáctileté dívky, která se i přes nepřízeň osudu dokáže s odvahou a nadějí porvat se svým životem, jenž ji byl dán do vínku. Výjimečný příběh, který zbourá všechny zatvrzelé překážky do vašeho srdce je naplněn čistotou, neposkvrněností duše mladé dívky, realitou drsného života v Nigérii i důrazným hlasem, jenž proniká k uším čtenářů.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky příběhu Adunni. Tady musím zmínit naprosto skvělý a náročný překlad Viktorie Hanišové, která s citem a jemností dokázala zachytit drobné nuance jak v myšlení mladé „otrokyně“, tak i ve stylu její lámané řeči (viz. ukázka). Tato mladá dívka je snůškou naivnosti, přirozené inteligence i láskyplné bezprostřednosti a čtenář v ní na první pohled najde zalíbení. Její myšlenkové pochody budete zbožňovat a zároveň budete soucítit s jejím životním údělem, s kterým se nehodlá smířit.

„Máma říkala, že mi vzdělání dá hlas. Chci víc než jenom hlas, paní Tio. Chci sílící hlas,“ řeknu. „Chci, abysem vešla do pokoje a lidi mě slyšeli dřív, než otevřu pusu k mluvení. Chci žít v tomdle životě a pomáhat hodně lidím, abysem, až budu stará a umřu, dál žila v lidích, kterejm pomáhám. Představte si to, paní Tio. Když se budu moct vrátit do školy a stát se učitelka, pak budu moct dostávat penězi za plat a možná postavím moji vlastní školu v Ikari a tam budu učit holky. Holky v mojí vesnici nemůžou moc chodit do školy. Chci to změnit, paní Tio, protože všecky ty holky vyrostou a naroděj hodně další skvělý lidi, který proměněj Nigérii na ještě víc dobrý místo než teď.“ (str.272)

Ano, je to zvláštně zvolený jazyk pro román a překladatelka Viktorie Hanišová měla strach, zda si čtenáři nebudou myslet, že snad neumí česky. Bez obav, paní Hanišová. 🙂 Ačkoli chvíli trvá, než si na tuto lámanou řeč zvyknete, velmi rychle vplujete do barevného světa Adunni a naladíte se na společnou notu se spisovatelkou Abi Daré, která dokáže vypovídat příběh krutosti, ženského bytí i bití v Nigérii s neutuchajícím elánem a nadějí v lepší zítřky. Právě díky tomuto nevšednímu stylu vyjadřování hlavní postavy nemá román šanci zapadnout do šedivého průměru ani do propadliště literárních dějin. Společně se silným, ojedinělým dějem se čtenáři dostane knižní zážitek, na který hned tak nezapomene.

Autorka postavila svůj děj na problémech této africké země, aby ukázala čtenářům realitu drsného života domorodých žen i jejich boj za svá svobodná práva. To, čím si Adunni musela projít jako nová manželka starého taxikáře či jako služka v bohatém domě, kde se pro ránu nejde daleko, je nelehkým čtením plným krutosti a podrobení lidské osobnosti. Do protipólu, k těmto mnohdy strastiplným zážitkům hlavní hrdinky, postavila na začátku některých kapitol krátká informativní fakta, která s Nigérií úzce souvisí a vypovídají o stavu a společenství této země.

Abi Darézdroj

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Abi Daré vyrostla v nigerijském Lagosu a již osmnáct let žije ve Velké Británii, kde vystudovala práva a tvůrčí psaní. Její první román Holka se sílícím hlasem (2020) se stal ihned po vydání bestsellerem. Bydlí v Essexu s manželem a dvěma dcerami — a právě ony ji inspirovaly k napsání úspěšné prvotiny.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Děj bohatý na překvapivé a nenadálé zvraty jede ve zrychleném tempu ke svému závěru a cestou stačí vymámit ze svých čtenářů pořádnou porci emocí. Tuhle knihu nemohu jinak, než ji srdečně doporučit. 🙂 Pokud máte rádi velké, silné příběhy, v kterých vás děj i realita smetou nebývalým tlakem emocí a namočí vás do vyprávění, z kterého neodejdete bez jizev na duši, pak sáhněte po románu Holka se sílícím hlasem. Doporučuji!!!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za neuvěřitelně čtivý román s přidanou hodnotou děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Holka se sílícím hlasem pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *