Recenze

Belgravia

Máte rádi historické romány, v kterých britská aristokracie 19. století mistrně míchá kartami intrik? A co takhle honosné róby, přepych panských sídel, ale i bída a hrubost přístavních hospod a nad tím vším se vznáší milostný románek? Román BELGRAVIA, z pera autora seriálu Panství Downton, vás přivítá ve své náruči, kde se to pletichařením a láskou jenom hemží.

Název: Belgravia

Autor: Julian Fellowes

Překlad: Simoneta Dembická

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2021

Počet stran: 446

Sophia a Edmund spolu protančili celý večer. Bál u vévodkyně z Richmondu však přeruší špatná zpráva: Napoleon Bonaparte se blíží a britské vojsko se mu musí postavit. Mladým milencům se v té chvíli obrátí život vzhůru nohama. Co se té noci odehrálo? Ať už to bylo cokoli, i po pětadvaceti letech, kdy začne tajemství vyplouvat na povrch, nedá jistým členům vyšší společnosti spát.

Julian Fellowes, autor Panství Downton a dalších oceňovaných scénářů, nás zve do Londýna 19. století mezi společenskou smetánku. Rodiny z nejvyšší aristokracie, které nemají své bohatství a tituly komu odkázat; rodiny sice urozené, ale bohaté jen potomstvem, které musí ve sňatku hledat zajištění; a rodiny nově zbohatlých podnikatelů, toužící po vzestupu mezi šlechtu, která na ně hledí skrz prsty. Osudy, vztahy a intriky všech se protnou v paláci na Belgravském náměstí, v přepychových salónech panstva i skromných komůrkách služebnictva. Toto vše Fellowes důvěrně zná a vykresluje před čtenáři do nejmenších detailů.
Na své si přijdou ti, které přitahuje líc i rub životního stylu britské aristokracie, především však všichni milovníci dobrých příběhů. Společně budeme držet palce sympatickým hrdinům, aby úspěšně zdolali nástrahy společenských konvencí, překazili zákeřné spiknutí a dočkali se štěstí, které může mít velmi překvapivou podobu.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Historický román Belgravia je výpravným příběhem, který vás pozve mezi akurátní britskou smetánku a představí vám život plný přepychu, lesku honosných sídel i odvrácenou stranu tohoto bohatství a rodových závazků.

Příběh je vyprávěn er-formou, která vám umožní sledovat celé epické vyprávění s vítaným odstupem. Nic vám tak neuteče a vy nahlédnete do myšlení i soukromých machinací všech zúčastněných postav příběhu. Hned od začátku se na vás vyhrne dostatečné množství knižních postav a vyznat se v této aristokratické plejádě není žádným lehkým úkolem. Čím víc se ale noříte do spletitého vyprávění okořeněného romantikou i napětím, tím víc se vám postavy daří od sebe odlišovat a vám už tak nic nestojí v cestě za čtenářským zážitkem.

„Zve mě do svého domu. Ale nikdy mi nevysvětlila, jak se o mně vůbec dozvěděla.“
„Tak, tak. Darovanému koni na zuby nehleď.“
„Ano. Ale jednoho dne pravdu zjistím. Řekla, že jí připomínám někoho, koho měla ráda. Ale to nemůže být ten pravý důvod, nebo ano?“ Zvedl při té představě obočí.
„To bych neřekl. Musí v tom být něco víc.“
To jsem ale dobrý lhář, pomyslel si James. To bych do sebe neřekl, ale nepochybně se dovedu dívat člověku do očí a lhát mu stejně snadno, jako se umím podepsat. Každým dnem se o sobě něco učíme.

Julian Fellowes dokáže bravurně zachytit drobné nuance tehdejší doby i rozdílné rysy společenských vrstev. Pro čtenáře není žádný problém okamžitě se přenést do přepychové společnosti, obklopit se aristokratickými floutky a nasát atmosféru honosnějších vyšších vrstev, které vás svým chováním iritují i zajímají zároveň.

Rozsáhlejší román má kromě hlavní dějové linie spoustu vedlejší „omáčky“, která ale dokresluje specifickou náladu celého příběhu. Pro milovníky historických románů, jejichž děj se nežene mílovými kroky kupředu, nýbrž plyne svým ojedinělým společenským tempem, bude tento román delikatesní lahůdkou.

Příběh, v kterém nemůže chybět romantická láska, lži a dokonce i napětí vás vezme doprostřed společenského dění 19. století, ale i na okraj společnosti, kde se to hemží hazardem i neurvalostí přístavních hospod. Pokud máte rádi historické romány, v kterých vás šlechtici okouzlují svými pompézními manýry, a přitahuje vás právě tato aristokratická vrstva, pak sáhněte po románu Belgravia.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za výpravný příběh plný intrik i romantiky děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Belgravia pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *