Recenze

Prasklina

Tahle PRASKLINA v duši se jen tak nezacelí. Glacioložka Felicity o tom ví své… některá tajemství vás doženou, i když utečete na druhý konec světa. Psychologický thriller oplývá mrazivou atmosférou a smrtícím tajemstvím, jež je obklopeno děsivou minulostí.

Název: Prasklina

Autor: Sharon J. Bolton

Překlad: Alena Byrne

Nakladatelství: Albatrosmedia Domino

Rok vydání: 2021

Počet stran: 400

Glacioložka Felicity Lloydová se rozhodla přijmout práci na odlehlém ostrově Jižní Georgie, protože věří, že jedině tam bude v bezpečí. Prchá nejen před svou minulostí, ale především před mužem, kterého kdysi milovala. Jenomže Freddie Llyod ví, že se Felicity na ostrově skrývá. Právě vyšel z vězení, kde si odpykával trest za vraždu, a za každou cenu chce najít nejdůležitější ženu svého života. Klidně až na druhém konci světa. Na poslední lodi, která na ostrov míří před začátkem zimy, ale není jenom Freddie. Přijíždí i lékař Joe, který chce pomoci své bývalé pacientce. Brzy se ukáže, že Felicity není jediná, kdo bude potřebovat zachránit.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Psychologický thriller Prasklinapropracovanou zápletku, která vás vtáhne do svého nevšedního děje. Autorka S. J. Bolton pronikla do českých čtenářských duší úspěšnou sérií s Lacey Flint, která byla pro fanoušky mimořádnou záležitostí. Její ostatní díla už nejsou tak výrazná a i když se mezi nimi najde pár světlých výjimek, úspěšnosti Lacey už nedosahují. Jak dopadla Prasklina?

Příběh je vyprávěn er-formou, v které ladně přeskakujete z postavy do postavy. Každá kapitola je naštěstí označena příslušnou osobou, které půjdete ve stopách a není jich až tolik, abyste se v nich nevyznali. Nejvíce prostoru se dostane třem hlavním protagonistům – Felicity, Freddiemu a Joeovi. Sledujete jejich kroky, které vám ještě více zamotávají hlavu temným tajemstvím, jež se provalí až na samém konci knihy. Začátek vás přivítá na chladném ostrově Jižní Georgie, kde se to plovoucími ledovci jenom hemží a vy poznáváte glacioložku Felicity. Dostávají se k vám první náznaky temného tajemství, které se kolem ní zjevuje. V nejnapínavějším okamžiku se vracíte o devět měsíců zpět do anglické Cambridgi, abyste pochopili všechny souvislosti i minulé události, které ji přivedli do nehostinného ledového kraje.

Felicity jde pomalu k velkému kuchyňskému oknu, aby se podívala dovnitř, jestli je pyramida plechovek za zadními dveřmi stále tak, jak ji tam narafičila. Kousek od okna se prudce zastaví. Někdo tu byl. Někdo něco namaloval černou barvou na kuchyňské okno. Jednoduchý komiksový styl. Dva veliké ovály a uprostřed každého z nich černá tečka. Komiksové oči. Je to namalované zvenčí, což je, jak Felicity usoudí, lepší než zevnitř, nicméně poselství kresby je tak jasné, jako kdyby tam namísto obrázku stála slova. Někdo ji sleduje.

Zápletka celé knihy nese prvky propracovanosti a rozhodně nevšedního originálního nápadu. Nicméně mě tentokrát až tolik nezaujala. Asi toho na mne bylo příliš, možná i lehká dějová nereálnost a jistá překombinovanost tomu také neprospěla. Velkou devízou knih S. J. Bolton je jejich nadměrná čtivost a napětí, které dokáže autorka vytřískat snad ze všeho a právě to vás nutí knihu dočíst až do gradujícího finále. I tato kniha to potvrzuje.

Dalším velkým plusem této autorky jsou její popisy a charakteristiky. Je jedno zda se jedná o zvolené prostředí či emocionální a psychologické potřeby postav. Tyto výstižné profily jsou originálním rysem S. J. Bolton a ještě více evokují nastavenou mrazivou atmosféru jejich příběhů. Jistá rozvleklost děje se uprostřed knihy vzpamatuje a vyburcuje čtenáře k akci, ale později se opět vrací do poklidných vod, aby před závěrečným bouřlivým vodopádem nabrala dostatek sil. Rozuzlení je překvapivé, i když ho malinko tušíte, přesto vás udiví.

Ačkoli prostředek knihy byl skvělou psychologickou jízdou, která vás přinutí tápat v pravdě dostatečně dlouho dobu, přeci jenom mně tentokrát chyběl větší zápal. Pokud ale patříte ke čtenářům, kteří mají rádi pomalejší tempo, propracované charakteristiky i nevšední dějovou zápletku, pak směle sáhněte po novince Prasklina.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za psychologickou jízdu, která mě dokázala docela dost dlouhé mást, děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knih Prasklina pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *