Recenze

V zajetí klamu

Kolik znáte škol, které mají na oknech mříže? Které nikoho z rodiny nevpouštějí dovnitř? Které zamykají školní bránu těžkým řetězem na zámek? V téhle škole se děje cosi divného… Psychothriller V ZAJETÍ KLAMU vás vtáhne do svého příběhu a hru, kterou s vámi autorka rozehraje, nemáte šanci odhalit.

Název: V zajetí klamu

Autor: Suzy K Quinn

Nakladatelství: KATTO

Překlad: Tereza Kupková

Rok vydání: 2020

Počet stran: 416

Lizzy chce se svým šestiletým synem Tomem začít nový život. Manželství se jí nevydařilo a nyní se snaží před manželem zmizet ze světa. Doufá, že právě v malém anglickém městečku se znova svobodně nadechne a Tom si zde najde nové kamarády. Třeba zrovna v místní škole, která má skvělou reputaci a zájem o ní je obrovský. Jenomže tahle škola je od prvního okamžiku divná. Rodiče nesmí vstoupit na pozemek. Jakmile jsou všechny děti uvnitř, vrata se okamžitě zamknou zámkem, který je spojen těžkým řetězem, na oknech jsou mříže, některá okna jsou začerněná a ředitel této školy má také dost podivné chování. Co se ukrývá za zdmi této akademie a proč se Tom tak najednou změnil? Chodí domů unavený, nic si nepamatuje. Z hodného, milého kluka se najednou stal agresor, který bije malé holky a odmítá mluvit o čemkoli, co se týká školy. Navíc začne mít nevysvětlitelné záchvaty a modřiny po vpichách na ruce. Lizzy se snaží přijít na kloub podivuhodným věcem, co se zde dějí, ale naráží na zeď nepochopení a odporu. Do pátrání se zapojí i Kate z místní sociálky, která má Toma na starosti, ale prorazit hradbu mlčení vypadá jako neuskutečnitelný plán.

§ § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § §

Psychothriller V ZAJETÍ KLAMU je neuvěřitelnou hrou autorky se svými čtenáři. Nemáte šanci odhalit celé zákulisí zápletky, jediné co vám autorka umožní, je sledovat napínavý děj, ale dál vás nepustí. Pěkně si to užijte až do samého konce, protože dřív odpovědi na své otázky nedostanete. Tenhle příběh vás bude bavit, okamžitě se ponoříte do děje, jehož ponurá atmosféra vás obklopí a uzavře ve své náruči.

Celý příběh je vyprávěn ich-formou z pohledů dvou hrdinek příběhu. Pohled Lizzy vás vtáhne do temného tajemství kolem prestižní školy a retrospektivně vás seznámí se svojí pohnutou minulostí. Odlišný font písma vám dá jasně najevo, kdy se ocitnete v minulosti, takže nemusíte mít obavy z nepřehlednosti děje. Druhým vypravěčem v příběhu je Kate, mladá dívka pracující v sociálních službách. Její náruživost přijít na kloub skrytému tajemství vám odhaluje další možnosti v příběhu a ještě více zamotává celý případ.

„Ne,“ zavrtím hlavou. „Už jsem to říkala v nemocnici. Muselo se to stát ve škole. Tom nikam jinam beze mě nechodí. A já jsem mu to neudělala.“ Jsem vyčerpaná a naštvaná. „Copak to nechápete? Dělám si takové starosti, až je mi z toho zle. Mého syna někdo týrá. Nikdo neví proč ani jak. A vy místo abyste mi pomohli najít odpovědi, mě posadíte na lavici obžalovaných.“

Zajímalo by mě, jestli lidé, kteří venku míjejí tuhle budovu, vědí, co se uvnitř odehrává. Snaží se mi vzít moje dítě.

Suzy K Quinn si vás vede svými cestičkami a nedovolí vám uhnout ze své nastavené trasy. Promyšlená zápletka vám nabídne několik možných řešení, ale přesto si nechává otevřená vrátka a v čtenáři tak neustále podněcuje zvědavost, která ho táhne příběhem dál a dál. Lehká rozvleklost děje, která vás překvapí uprostřed vyprávění je způsobena neustálým koloběhem skrytého tajemství kolem školy, ale velmi brzy je utnuta dalším zvratem, jenž vás nenechá knihu odložit z rukou.

Autorka buduje stísněnou atmosféru už od samého začátku knihy a v čtenáři tak okamžitě převládne pocit děsivého očekávání věcí příštích. A ty opravdu přijdou v samém závěru knihy a doslova vás uzemní svým překvapivým odhalením. Výrazné a přesvědčivé typy postav vás nadchnou svou propracovaností a vy jim budete věřit téměř vše bez sebemenšího zaváhání.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Zdroj

Suzy K Quinn je britská autorka beletrie a píše ve třech různých žánrech: psychologický thriller, komedie a romantika. V roce 2010 debutovala románem Glass Geishas (nyní Night Girls), poté vydala romantickou sérii Ivy Lessons, která se stala mezinárodním bestsellerem a romantickým bestsellerem Kindle číslo 1 v USA a Velké Británii. Poté, co se v roce 2013 narodila její druhá dcera, vydala vlastní sérii deníku Špatná matka, která se také stala bestsellerem romantické komedie Kindle č. 1. Romány Suzy K Quinn byly přeloženy do 7 jazyků a z jejích knih se celosvětově prodalo přes ¾ milionů výtisků. Suzy žije ve Wivenhoe v Essexu se svým manželem Demi a dvěma dcerami.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Tohle byla neskutečná jízda, s kterou si budete připadat jak na horské dráze. Budete cítit bezmocnost milující matky, soucit s týraným dítětem, nevraživost k záporným padouchům i neočekávané překvapení, které si na vás autorka nachystala.

Nechte se strhnout psychologickým thrillerem V zajetí klamu a ponořte se do příběhu, který vám nedá nic zadarmo a nadchne vás svou vystavěnou zápletkou. Tady se nudit rozhodně nebudete.

Hodnocení: 98 %

Za neuvěřitelnou psychologickou jízdu thrillerovým příběhem děkuji nakladatelství Katto, na jejichž stránkách si můžete knihu V zajetí klamu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *