Recenze

Jan Žižka z Trocnova

Letos uplynulo 600 let od bouřlivých husitských událostí, které v mnohém předurčily osud Českého království a Čechů na dlouhou dobu dopředu. Populární, zkušený autor OTOMAR DVOŘÁK napsal „zcela jinou“ monografii věnovanou Janu Žižkovi. Jiná je v tom, že čtenáře doopravdy baví, neomílá tisíckrát provařená fakta: naopak snaží se potvrdit či vyvrátit tradované informace o životě a kariéře nejslavnějšího husitského hejtmana tím nejpopulárnějším a nejzajímavějším způsobem: osobně se vydal po jeho stopách a hledá věrohodné zprávy u odborníků i v kronikách. Nechte se zlákat krásnou, moderní publikací a poznejte Jana Žižku z blízka….

Název: Jan Žižka z Trocnova

Podtitul: Světla a stíny hejtmanovy životní cesty

Autor: Otomar Dvořák

Nakladatelství: Lirego

Počet stran: 528

Rok: 2020

Oficiální anotace

Životní příběh legendárního vojevůdce vznikl na základě úspěšného televizního dokumentárního seriálu. Dvojice spisovatelů Otomar Dvořák a Jan Bauer se vydala po stopách Jana Žižky, zanechaných v české krajině. Probádali desítky památníků a pomníčků, některé patetické a jiné směšné. Poznali, jak dnes vypadají místa, na nichž se odehrávaly proslulé bitvy, prozkoumali hrady, zříceniny a historická města. Hovořili s místními obyvateli, s historiky, kastelány, muzejníky, archeology a kronikáři. Seznámili se s Žižkou jako hrdinou lidových pověstí a legend. Tento poutavý popis míst spojených s Žižkou, začínající v Trocnově, místě narození, a končící v Přibyslavi, místě smrti, se prolíná s vyprávěním o jeho životě. Na dramatičnosti dodávají hejtmanovu příběhu beletristické románové vstupy, napínavé povídky, v nichž jsou zachyceny nejvypjatější okamžiky Žižkova života. Kniha vtáhne čtenáře do atmosféry husitské doby fotografiemi akčních scén, připravenými ve spolupráci se skupinami historických bojových umění. Tyto netradiční ilustrace tvoří zajímavé „filmové“ pozadí Žižkova příběhu.℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

O autorovi Otomaru Dvořákovi

Narozen roku 1951 v městečku Žebráku, vystudoval FAMU, byl uměleckým šéfem v hudebním divadle Semafor, dramaturgem v Městském divadle Zlín, pro které napsal spolu s hudebníkem Otomar Dvořák – WikipedieMilanem Nitrou jeden z prvních porevolučních českých muzikálů – Frankenstein, pracoval také jako redaktor a scénárista v televizi Prima. Prošel jako redaktor několika regionálními deníky, časopisy a nakladatelstvími, byl u zrodu legendárních časopisů: satirického Škrtu a záhadologických Fantastických fakt. Je autorem scénářů k dokumentům i hraným filmům, psal sci-fi, fantasy a horory, ale také písňové texty. Občas vystupoval jako herec na divadle či ve filmu, nebo jako moderátor televizních pořadů. Napsal přes čtyřicet knih, a to jak z oblasti literatury faktu (historické otazníky, záhady, cestopisy) tak beletrie. Zaujal čtenáře svými historickými romány (například Trilogie o královně Žofii, Země barbarů, Ďábel na řetězu, Lásky princezen Kuronských, Smrt ve stříbrné zbroji, Rok 1848, Zločin štábního strážmistra – a zejména životopisnými romány o K. J. Erbenovi Vřeteno osudu a Janu Nerudovi Srdce v kleci. Pro televizní společnost CS film natáčí pravidelný publicistický pořad Magazín záhad. Je scénáristou, režisérem a moderátorem dvanáctidílného dokumentárního televizního seriálu Jan Žižka z Trocnova. (Foto: Otomar Dvořák, zdroj WIKIPEDIE, text zdroj LIREGO.)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

„… Nestřílelo se do nich jen z vozové hradby, ale také z obou boků, kde byli střelci ukrytí mezi lesními stromy a keři. Není divu, že v šiku útočníků propukl chaos. Někteří padli, jiní obraceli koně na útěk. Pěchota do boje ani nezasáhla, neboť když uviděla nečekanou pohromu jezdců, otočila se na patě a zmizela. Marně se pán ze Švamberka snažil své prchající bojovníky zastavit. Muselo mu to připadat ostudné, ba téměř nemožné: pouhých tři sta mužů zahnalo na útěk trojnásobnou přesilu! Bohuslav ze Švamberka patrně tehdy pochopil, že tohle nebude snadný boj a že na toho jednookého dědka si bude muset dávat zatraceně dobrý pozor! … “ ℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

FILMOVÝ TRAILER KE KNIZE, ZDROJ: LIREGO 

 ♥ PLAY 

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Kniha Jan Žižka z Trocnova své čtenáře jistě upoutá svým velkolepým formátem a precizním provedením na první pohled: kniha má šitou vazbu a pevné desky. Navíc se může pochlubit množstvím povedených doprovodných fotografií. Text je rozdělen do 19 kapitol, následuje EPILOG, Nejdůležitější Žižkovy bitvy, Přehled navštívených pomníků, Použitá literatura.

  1. kapitola: TROCNOV – Místo zrození
  2. kapitola: BOROVANY – Tajemství rodu
  3. kapitola: ČESKÉ BUDĚJOVICE – Léta učednická
  4. kapitola: PRAHA  – NOVÉ MĚSTO – V cizích službách
  5. kapitola: PRAHA, PLZEŇ A NEKMÍŘ – První vítězství
  6. kapitola: SUDOMĚŘ – Zrození legendy
  7. kapitola: TÁBOR  – Město vyvolených
  8. kapitola: POŘÍČÍ NAD SÁZAVOU – Noční bitva
  9. kapitola: PRAHA – VÍTKOV – Žižkův vrch
  10. kapitola: MALÝ BOR – Zapomenutá bitva
  11. kapitola: OD PRACHATIC K OSTROVU ADAMITŮ – Kruté účtování
  12. kapitola: KALICH A RABÍ – Hledání domova
  13. kapitola: KUTNÁ HORA – Boží rytíř
  14. kapitola: HOŘICE – Mocenské hry
  15. kapitola: HRADEC KRÁLOVÉ – Stín zrady
  16. kapitola: ČESKÁ SKALICE – Zemský škůdce
  17. kapitola: MALEŠOV – Poslední boj
  18. kapitola: PŘIBYSLAV – Jak umírá vojevůdce
  19. kapitola: ČÁSLAV – Žižkův odkaz

Čím se podle mě publikace s podtitulem Světla a stíny hejtmanovy životní cesty liší od ostatních od jiných monografií o českém vojevůdci? Za prvé faktem, že autor OTOMAR DVOŘÁK je populární autor píšící stylem, který čtenáře „přiklíží“ ke knize a ten pak knihu z ruky dobrovolně nepustí. Za druhé je to netradičním pojetím tradičního tématu: husitství.  V úvodu se dočteme, co předcházelo nápadu jít po stopách hejtmana Jana Žižky a sledovat jeho odkaz, který v krajině zanechal. Autor se svým spolupracovníkem Janem Bauerem se vydali po stopách Jana Žižky a v místech, která jsou se životem a vojenskou kariérou nejslavnějšího husity svázány vyhledali místní odborníky a nadšence, kteří jim mnohdy poskytli zcela jiný – zajímavější, „živější“ –  pohled na Žižku, než jaký najdeme v učebnicích dějepisu. A za třetí je to atraktivní doprovodný obrazový materiál, který mohl vzniknout díky nadšeným členům vojenských historických spolků a skupin. Pokud vás zajímá český středověk, konkrétně husité  s knihou z nakladatelství LIREGO nesáhnete vedle. Bude vás bavit a zároveň se dozvíte nové informace či známé věci díky autorovi uvidíte z odlišného úhlu pohledu. Kniha se mi četla dobře – zejména díky „románovým vsuvkám“, citacím z kronik a dobových textů jsem se ke čtení nemusela nutit a navzdory objemnosti knihy jsem ji přečetla rychle. Titul mě bavil a mohu jej s klidným svědomím ♥ doporučit. Navíc se jedná o knihu, ke kterému se budu ráda vracet: Jan Žižka z Trocnova patří mezi knihy, které do knihovny milovníka historie patří, protože na rozdíl od jiných nejsou jen papírovými lapači prachu…

Hodnocení: 100% ♥♥

Za krásnou publikaci věnovanou hejtmanovi z Trocnova děkuji nakladatelství Lirego .

UKÁZKA Z KNIHY ČTĚTE ZDE, zdroj LIREGO.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] si přečíst o Janu Žižkovi „něco víc beletristického“, mrkněte na jednu naši starší recenzi  ? […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *