Recenze

Boží bojovník

Jan Žižka je pro mnoho historických badatelů, ale i literárních vědců, silným magnetem: přitahuje je tajemství halící vojevůdcův osobní život a fascinující mistrovství, kterého dosáhl v umění vojenské strategie. Pokud máte rádi středověk a českou historii, sáhněte po knize amerického literárního vědce VICTORA VERNEYHO – BOŽÍ BOJOVNÍK.

Název: Boží bojovník

Podtitul: Jan Žižka a husitská revoluce

Autor: Victor Verney

Nakladatelství: Beta

Rok: 2021

Počet stran: 250

Oficiální anotace

Nikdy neporažený charismatický vůdce a geniální stratég

Středověký válečník očima amerického literárního vědce

V českých dějinách najdeme jen málo známějších historických postav, než je Jan Žižka z Trocnova. Silná osobnost, vybavená pozoruhodným osobním kouzlem, která nepopiratelně ovlivnila osud Čech a potažmo i celé Evropy, mimořádně nadaný a neohrožený bojovník, jehož vítězná tažení neukončila ani úplná ztráta zraku, dodnes právem přitahuje pozornost zájemců o historii, a to nejen tuzemských, ale i zahraničních. Victor Verney představuje Žižkovu závratnou kariéru z pohledu vědce nezatíženého u nás tradičními interpretacemi dějin. Nabízí poutavé líčení neuvěřitelného vzestupu, příběh nemajetného zemana a lapky, který se stal nejslavnějším válečníkem středověké Evropy. (Obr.: Bitva u Lipan, zdroj).

ℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜ

PLAY  KNIŽNÍ TRAILER 

ℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜ

Summa summarum

Pokud se zajímáte o jedněmi zatracovaného a druhými glorifikovaného zchudlého zemana z Trocnova, před nímž se v 15. století třásla hrůzou celá středověká Evropa, sáhněte po knize z nakladatelství Beta Boží bojovník. Jak jsem předeslala výše, knihu napsal Američan, který je naším husitským vůdcem fascinován již mnoho let a rozhodl se mu věnovat svůj literární debut. Kniha vychází v šité vazbě a tvrdých deskách bez přebalu. Text knihy  je doplněn o množství dobových map, černobílých fotografií a obrazových reprodukcí. Obsahově se publikace dělí do 8 kapitol.

Lovec, zbojník, žoldák, dvořan

Kazatelé a papežové

Císař útočí

Pražané a pikarti

Sněmy a křižáci

Příchody a odchody

Disciplína a neshody

Smrt a porážka

Popravdě, jsem se na novou knihu těšila – byla jsem velmi zvědavá, jak vnímá Jana Žižku, někdo, kdo neabsolvoval „naši základku“ v předrevolučních letech a v hodinách dějepisu nebyl „krmen“ tehdejší ideologií dost pokřiveným pohledem na osobnost Jana Žižky… Victor Verney, si vzhledem ke komplexnosti problematiky husitství, nezvolil absolutně lehké téma. Práci mu neulehčila ani skutečnost, že se o samotné postavě Jana Žižky mnoho dobových pramenů nezachovalo, ale svého úkolu se zhostil se vší parádou :).  Publikace je svým rozsahem „tak akorát“ 🙂 . Je přehledná a dobře se čte, i když je pravda, že místy mi překlad nepřišel zcela přesný. Značnou část obsahu autor věnoval všeobecným dějinám husitského období, jistě i proto, aby se čtenáři v problematice husitských válek bez obtíží orientovali. Autor samozřejmě téma ve své knize neobsáhl tak, jak to dělají čeští historici se specializací na 15. století. Přesto si myslím, že je titul rozhodně hoden zájmu čtenářů, kteří mají rádi středověk 🙂 . Kniha zcela splnila mé očekávání a nezklamala. Líbí se mi .

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nový pohled na osobnost Jana Žižky z Trocnova děkujinakladatelství Beta♥.

P.S.: V případě, že vás aktuálně neláká populárně naučný styl a chtěli byste si přečíst o Janu Žižkovi „něco víc beletristického“, mrkněte na jednu naši starší recenzi  😉 .

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *