Recenze

Analfabetka, která uměla počítat

Román ANALFABETKA, KTERÁ UMĚLA POČÍTAT je další bláznivou a humornou jízdou švédského spisovatele J. Jonassona. Pravděpodobnost, že by se analfabetka narozená v šedesátých letech v jihoafrickém Sowetu jednoho dne ocitla v nákladním autě spolu se švédským králem a předsedou vlády, je jedna ku čtyřiceti pěti miliardám sedmi stům šedesáti šesti milionům dvěma stům dvanácti tisícům osmi stům deseti. K tomuto výpočtu dospěla dotyčná analfabetka sama…

Název: Analfabetka, která uměla počítat
Autor: Jonas Jonasson
Překlad: Luisa Robovská
Nakladatelství: Albatrosmedia Panteon
Rok vydání: 2014
Počet stran: 416

Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko – analfabetka, která uměla počítat. Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Humorný a naprosto přesně cílený román Analfabetka, která uměla počítat je dalším hrdinským a vtipným kouskem J. Jonassona. Do této knihy se autor pustil po mega úspěchu „Staříka“ a i když je Stařík jenom jeden, i Nombeko se vám hluboko zadře pod kůži a polechtá vaši bránici na těch správných místech.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění nejen kolem hlavní postavy Nombeko, ale bedlivě pozoruje i události, jež se tak nějak samovolně spustily „nepatrným“ přičiněním této velmi sympatické dívky. 😉 Do této změti patří i radikální švédský republikán Ingmar Qvist a jeho děti – dvojčata Holger I a Holger II. Jejich osudy se brzy střetnou a neoddělitelně propojí, aby následující smršť podivných událostí vnesla ještě větší zmatek do mysli několika významných lidí.

 „Pochopte, slečno Nombeko, že o vás máme starost. Nechceme, aby se vám něco stalo, ačkoli jste před chvílí naznačila, že nám nevěříte, což nás oba hluboce ranilo. Ale pokud opravdu trváte na letence do Tripolisu, samozřejmě vám ji obstaráme.“
To se mi povedlo, pochválil se v duchu agent A.
To se mu povedlo, pochválil kolegu v duchu agent B.
Větší blábol jsme jaktěživa neslyšela, pomyslela si Nombeko. A to jsem v životě přišla do styku s asistenty z hygienického odboru johannesburského magistrátu i s věčně ožralými tupými inženýry.

J. Jonasson opět bravurně kličkuje a splétá příběh pevnou nití, z které nemají šanci koukat žádné nedodělané stehy. Snad jen jisté autorovo profláknutí věcí příštích, které vás v příběhu teprve čekají, můžou některé čtenáře trochu namíchnout a ubrat z tempa knihy, ale já nic takového nepociťovala a se zvědavostí jsem očekávala další bláznivé situace i propojení obou dějových linií příběhu.

Autorův humor ani tentokrát neztrácí drive a šťávu a i když se jeví mnohdy už opravdu za hranou, tento styl je přesně můj knižní šálek zábavy, který je s přesností zamířen do středu ironie a sarkasmu. Absurdní situace vyhrocené do krajností i povahové nešvary některých postav nahrávají tomuto svébytnému humoru, který nemusí každému sednout.

Pokud si myslíte, že román Analfabetka, která uměla počítat je „pouze“ vtipnou glosou či humorným příběhem, který má za úkol „jenom“ pobavit, pak vězte, že autor pro vás do vyprávění skryl ještě přidanou hodnotu, jež poukazuje na nesmírnou moc a působení hlouposti, ignorance a mnohých jiných lidských nedostatků. Já byla opět spokojena, a i když kniha nedosáhla na první příčku ke Staříkovi, opět mě velmi dobře pobavila a zahřála na duši.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další bláznivé, humorné i ztřeštěné čtení J. Jonassona děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Analfabetka, která uměla počítat pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *