Recenze

Skřivánek zpívá dál

Román SKŘIVÁNEK ZPÍVÁ DÁL spojuje dvě dějové linie, jež ovládají silné ženy poznamenané bolestnými životními událostmi. Něžné vyprávění, v kterém se otiskují dramatické osudy, je naplněno emocemi, romantikou i temnou minulostí a vás čeká krásný i dojemný příběh.

Název: Skřivánek zpívá dál
Autor: Fiona Valpy
Překlad: Jiří Chodil
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2022
Počet stran: 328

Dvakrát se odlehlá horská vesnice Aultbea u skotského zálivu Loch Ewe stává místem, v němž se odehrává děj našeho příběhu. Za druhé světové války se toto ospalé hnízdo proměnilo v základnu, odkud byly vypravovány námořní konvoje na sebevražedné plavby ledovým oceánem na východ. A právě tehdy se zde propletly osudy Aleka, syna místního šlechtice, a Flory, dcery jeho hajného a správce. Lásce, jež se mezi nimi rozhořela, nebylo dovoleno vzplanout naplno – kvůli malosti místa, kde žili, a… kvůli válce. O mnoho desítek let později se do vesnice vrací Flořina dcera Lexie, aby odhalila všechna tajemství z oněch dávných let. A aby přišla na to, co je skutečným tajemstvím jejího života.

℘ ℘ ℘ ℘  ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Skřivánek zpívá dál je z pera skotské spisovatelky Fiony Valpy, jež je rozenou vypravěčkou silných a emočně laděných příběhů, v kterých nesmí chybět láska ani životní pády. S jemností splétá nitky osudů dvou žen, aby čtenářům představila fiktivní příběh opírající se o historické reálie.

Příběh sleduje dvě dějové linie, které spolu úzce souvisejí a citlivě se proplétají. Lexie nás zavede do roku 1978, kdy se po zničení svého životního snu vrací do míst svého dětství, vzpomínek i utajených rodinných tajemství. Společně s ní odkrýváte minulost její matky Flory, která ovládá druhou dějovou linii a jejíž příběh vás zavede do období 2. světové války. Temné tajemství se pomalu dere na světlo, aby vneslo pravdu i řád do Lexiinýho života.

Vysočina je krásná, ale může být i drsná, stejně jako život sám. Je to země, která je na loučení zvyklá. Davy, jako by mi četl myšlenky, zvedne oči od jídelního lístku a řekne: „Netvař se tak smutně, Lexie. Život je plný začátků i konců.“ Nalije nám do sklenic víno z láhve, kterou číšník postavil mezi nás. „Přípitek,“ navrhne. „Na začátky. A na hledání nových písní, které by se daly zpívat.“

Fiona Valpy citlivě a nenápadně spojuje obě linky vyprávění, v kterých nechybí romantika ani bolestné životní okamžiky a společně s poutavými popisy skotské krajiny vytváří vyvážený a jemný příběh dvou silných žen. Tahle autorka je vypravěčkou velkých příběhů a její hrdinky oplývají vnitřní silou i odvahou, přesto je nezapomene vykreslit jako něžná a citlivá stvoření, v kterých se odráží ženskost a ladnost. Působivá dějová linie je odvážně narušována rozvětvenými popisy prostředí i historickými souvislostmi (opět výtečný překlad J. Chodila včetně jeho vysvětlujících poznámek) a dokonale ladí k celému konceptu poutavého příběhu.

Autorka inspiraci čerpá z příběhů silných žen, zejména z let 2. světové války a opírá své vyprávění o historický výzkum, který zprostředkovává čtenáři dobu i průběh významných událostí. Společně s příběhem objevujete sílu jejího vyprávění, která do popředí vkládá lidskost, živelnost i velkou porci emocí.

Dojemný román Skřivánek zpívá dál mě velmi bavil. Intenzivní vyprávění plyne nerušeně svým stabilním a pozvolným tempem a dojímá své čtenáře atraktivním dějem i emocemi. Pokud se rádi necháte unášet na vlnách poutavého vyprávění, v kterém se střídají dvě dějové linie a romantika je stabilní součástí příběhu, pak směle sáhněte po tomto krásném románu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další půvabný příběh z pera Fiony Valpy děkuji nakladatelství Baronet, na jejichž stránkách si můžete knihu Skřivánek zpívá dál pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Baronet.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *