Recenze

Šílená

Kvůli reportáži se nechá zavřít do blázince a stane se tak první investigativní novinářkou ve světě určeném pouze mužům. Román ŠÍLENÁ je poutavým a také šíleným čtením z prostředí blázince, které vás zaujme svojí odvážnou hrdinkou.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada za účelem recenze.

Název: Šílená
Autor: Louisa Treger
Překlad: Veronika Lásková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2024
Počet stran: 304

Píše se rok 1887. Třiadvacetiletá Nellie Blyová se vydává do New Yorku, odhodlaná prosadit se tu za každou cenu jako seriózní novinářka. Život ve městě je však těžší, než si představovala, a v žádných novinách o ženu-reportérku nestojí. Nellie v zoufalství vymyslí pro přední plátek The World neodolatelnou nabídku: pravdivou reportáž z ženského blázince na Blackwellově ostrově, kam se chce dostat tak, že bude předstírat šílenství. Jenom tak může zjistit, nakolik jsou pravdivé řeči o tamních nelidských podmínkách. Majitele deníku Josepha Pulitzera to zaujme a slíbí Nellie, že se postará, aby se po krátké době dostala ven. Když se však za mladou novinářkou v utajení dveře blázince zavřou, ocitne se na místě plném hrůz, kde vládne krutost, jakou si vůbec nedokázala představit. Chladné, izolované a hladové dny strachu a úzkosti v ní znovu probudí traumatické události z dětství. Do blázince přišla dobrovolně – ale dokáže se z něj vůbec někdy dostat ven?

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Šílená je neobyčejným portrétem ženy, která předběhla svou dobu, dokázala se uplatnit v profesi do té doby okupovanou pouze muži a neochvějně šla za pravdou, která změnila svět. Velmi čtivé beletristické dílo se opírá o životopisná fakta spojená s osobou Nellie Blyové.

Příběh je vyprávěn er-formou, v kterém sledujete po celou dobu dění kolem hlavní postavy Nellie. Její život je poznamenán nelehkým dětstvím, v kterém žila pod pádnou rukou svého otčíma a tak se nelze divit, že jejím cílem se stane změnit svůj osud a prosadit se jako novinářka. Pro svůj sen je ochotná obětovat všechno, dokonce se nechat i dobrovolně zavřít do blázince. To ovšem ještě netuší, co za hrůzy a drastické zacházení ji tam čeká. Zdravotní sestry totiž nemají žádné vzdělání a jsou najímány z řad bachařek i samotných vězenkyň.

Nellie chvíli mlčela a usilovně přemýšlela. Plukovník mrkl na Pulitzera a usmál se. Určitě mě mají za blázna, napadlo ji. Ale vtom ji osvítil nápad.
„Budu předstírat šílenství,“ prohlásila zřetelně. „Nechám se zavřít do Ústavu pro choromyslné na Blackwellově ostrově.“
Oba muži ztuhli. Cockerill po ní šlehl elektrizujícím pohledem. „Pokračujte,“ vybídl ji.
„Chci zjistit, jak se ve skutečnosti zachází s chudými duševně nemocnými lidmi. A napíšu o tom reportáž.“

Autorka má svižný a čtivý styl psaní a její dějová osa dokáže zaujmout hned od začátku. S poutavostí vypráví příběh o ženě, která posunula hranice společenské konvence a jejíž vybroušený styl psaní nepostrádal otevřenost ani poctivost. Ačkoliv Nellie vypodobnila s přesností a dokázala u ní i zachytit její temperament, nechala si od ní mírný odstup, který se projevil v emočním přístupu. Nedonutila mě tak úplně dýchat s příběhem a postrádala jsem větší pocitovou hloubku, která by mě totálně semlela. Moc se mi ale líbilo, že se věnovala i dětství této ženy a dala nám tak možnost nahlédnout do jejích prvopočátků, v kterých se formovala a utvářela si názor.

Autorka dokáže čtenáře šokovat svým vyprávěním z blázince a nebojí se použít ani ten nejtěžší kalibr. Kromě nelidského zacházení na vás hlubokou stopu zanechá samotná příčina, proč byly tyto ženy do ústavu umísťovány. Za pacientky blázince mohla být totiž označena každá žena, která se vzepřela zavedeným pořádkům, v kterých se po ní žádalo být zticha a poslouchat. Jejich muži to dokázali narafičit tak, že je soud bez milosti označil jako šílené.

Román Šílená nebyl vůbec špatným čtením, a i když mně tam k dokonalosti cosi scházelo, příběh jsem si užila i přes nepříliš veselé, za to ale intenzivní téma. Velmi ráda jsem se ponořila do dramatického vyprávění, které mě dokázalo zdravě nabudit a rozčarovat nad nespravedlností a „zabedněností“. Tuším, že čtenáři nenáročných zbeletrizovaných ženských osudů budou nadšeni a pokud i vy milujete silné životní příběhy, v kterých se seznámíte s neobyčejnými ženami a rádi nahlédnete do společenských „průšvihů“ tehdejší doby, tady budete spokojeni.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *