Recenze

Slečna Belle Greene

Nahlédněte do skutečného života uznávané knihovnice, která po celý život zatajovala informaci o svém afroamerickém původu. V době rasové segregace ji mohla tato lež stát život. Poutavá sága SLEČNA BELLE GREENE je velmi zajímavým a živým čtením.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Argo za účelem recenze.

Název: Slečna Belle Greene
Autor: Alexandra Lapierre
Překlad: Jana Chartier
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2024
Počet stran: 448

New York po roce 1900. Mladá dívka, fascinovaná vzácnými knihami, si zahrává s osudem a šplhá po společenském žebříčku vzhůru. Pod falešným jménem Belle da Costa Greene, pro přátele prostě Belle Greene, se stává ředitelkou pohádkové knihovny magnáta J. P. Morgana a miláčkem mezinárodní aristokracie. Ve skutečnosti je to podvodnice. Podvádí všechny a ve všem, žije v neustálé lži a přetvářce, neboť tato oslnivá dáma, vážená a uznávaná odbornice v elitním prostředí bibliofilů a nejlépe placená žena v USA, skrývá z pohledu striktně rasistické společnosti strašlivé tajemství. Ačkoli vypadá jako běloška, ve skutečnosti je Afroameričanka. Navíc je dcerou slavného černošského aktivisty, který její snahu skrýt svůj původ považuje za neodpustitelnou zradu. Společnost, jež více či méně oficiálně uplatňuje „one-drop rule“, zákon, který označuje za černocha kohokoliv, kdo má v sobě byť jedinou „kapku černošské krve“, je ale ještě nemilosrdnější. Hrdinka knihy Belle da Costa Greene zemřela v roce 1950 a své tajemství by si vzala do hrobu, nebýt kufru plného dokumentů na jedné půdě.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Slečna Belle Greene je propracovaným příběhem odehrávající se v období rasové segregace v USA. Autorka odvedla naprosto dokonalou práci, co se týče rešerší i historických podkladů, a předkládá čtenářům ucelenou poutavou ságu o životě americké knihovnice Belle da Costa Greene, která spravovala a rozvíjela osobní knihovnu magnáta J. P. Morgana.

Příběh je vyprávěný er-formou a po celou dobu sleduje dění kolem hlavní postavy Belle. Tahle dívka/žena ví, co od života chce a nebojácně si jde za svým. Na své cestě k úspěchu se nebojí použít lež ani podvod a v tomto případě boží mlýny přestaly mlít a utichly. Daří se jí, na co sáhne a velmi brzo se z ní stává uznávaná knihovnice. V srdci ale tají strašlivé tajemství, které ji může stát život. V období rasové segregace v USA je přísně zakázáno tajit či měnit svůj původ a Belle je ve skutečnosti Afroameričanka.

„Nepřiznat svou barvu a znásilnit svou duši je ohavný hřích… Předstírat, že je černoch bílý, je ohavný hřích.“
„A co předstírat, že jsi černá, když jsi bílá?“ pronesla ironicky Geneviéve.
„O čem to mluvíš, dítě?“
„O tom, že se necítím jako černá a nikdy jsem se tak necítila!“
„Jak to, že ses nikdy necítila jako černá?“
„Jako barevná se musím považovat za černošku a přijmout, že se mnou bílí nebudou zacházet jako s lidskou bytostí… Jenže já jsem fyzicky bílá. Takže nechápu, proč bych měla žít a pojít jako pes.“
„Když opustíš svůj lid, ztratíš sama sebe!“
„Já sama jsem jediný člověk na světě, jediný, který smí určit jaké je moje místo na světě. Žádám, aby mě jako takovou akceptovali. A odmítám, aby mi kdokoli diktoval, kdo jsem nebo kým bych měla být.“

Autorka je neuvěřitelnou a disciplinovanou vypravěčkou, která život Belle Greene zmapovala do nejmenších podrobností. Obsáhlý román je nabitý informacemi a i když jeho tempo není nijak závratné, dokáže čtenáře držet pevnou rukou u příběhu. Dokonale vám popíše tehdejší dobu, prostředí i společenské mravy a uvede vás společně se svojí hrdinkou do vybrané společnosti magnátů i uměleckých bohémů.

Poněkud náročnější začátek, v kterém se seznamujete s předky hlavní hrdinky, pozvolna přerůstá v poutavé vyprávění. Hledáte si cestu k Belle, jejíž kurážná povaha a vášeň pro knihovny je velmi sympatická a snažíte se proniknout do její duše toužící po lepším životě. Tato žena vás bude fascinovat svoji inteligencí, odvahou i úspěchem ve světě určeném pouze mužům a její život bude navždy poznamenán lží. To, že musela po celý čas skrývat své nejstrašnější tajemství o svém původu a navíc se dobrovolně zřekla mateřství (její děti by se mohly narodit s tmavou barvou kůže) ji předurčilo k neustálé pozici být ve střehu před vším i před všemi.

Pozoruhodný román Slečna Belle Greene byl pro mě velmi fascinujícím čtením. Nejedná se úplně o lehké čtení a náročnější četbou se může jevit spíše svojí rozlohou a podrobnostmi, přesto se bez nich neobejdete. Pokud máte rádi obsáhlé a mnohovrstevnaté ságy vyprávějící skutečný život uchvacující osobnosti, pak s touto knihou určitě nešlápnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Argo.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *