Recenze

Zbláznění

Řekli vám, že jste „blázen“? Ovšem není „blázen jako blázen“… pokud vás tak nazve kamarád nebo sourozenec, je to „úplně normální“, ale v okamžiku, kdy vám psychiatr přidělí diagnózu, změní se vám svět… O druhé možnosti s osobitým, břitkým humorem vypráví  komiks Ellen Forney. Nechte se pohoupat na křídlech mánie a zkuste prožít tíhu deprese – díky skvostným ilustracím nového komiksu Zbláznění –  je to možné!

Název: Zbláznění

Podtitul: Mánie, deprese, Michelangelo a já

Autor: Ellen Forney

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 248

AuthorKrátce před třicátými narozeninami Ellen Forney  diagnostikovali bipolární poruchu. O svém životě, kde se střídá mánie a deprese, píše s nadhledem a s humorem. Dává nahlédnout do manických epizod, kdy se její život „rozjede“ a ona nad ním ztrácí kontrolu, i do epizod deprese, kdy se z jejího života vytratí barvy a smích, s nadsázkou popisuje, jaké to je, žít s nálepkou „blázna“. Výsledkem je temně vtipná a osobní kniha.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

AuthorEllen Forney ( Foto: zdroj)

  • ilustrátorka.
  • její komiks Zbláznění vyšel v mnoha světových jazycích. (Zdroj: Portál).

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Proč by si ilustrátorka měla PSÁT deník, že? Mnohem zábavnější pro ní bude si ho NAKRESLIT,  přesně to si řekla Ellen Forney. Nakreslila a (trochu) napsala o svém životě s bipolární poruchou. Pocit na „zbláznění“ zná většina z nás, ale díky Zbláznění nahlédneme pod pokličku diagnózy, která vás v jedné své „fázi“ vynese do euforických výšin, aby vás pak zašlápla do dusivého bahna deprese a udělala z vás „živoucí zombie“. Myslím, že niterně intimní zpověď autorky je silně inspirativní jak pro ty, kdo mají s bipolární poruchou osobní zkušenosti, tak pro všechny ostatní: díky skutečnému (a skvěle namalovanému) příběhu čtenáři pochopí nepředstavitelné a překvapující množství záludností, které se sebou manio-depresivita přináší a zdravý člověk  je „nevymyslí“ (protože si je neumí představit). Myslím si, že komiks Ellen Forney může pomoci všem lidem trpícím touto nemocí, protože nesděluje pouze autorčiny zážitky, emoční stavy , ale i „fakta“ týkající se této záludné nemoci. Navzdory tomu, že samotná diagnóza k smíchu není, komiks je velmi vtipný. Ilustrátorka se rozhodně nijak nelituje, svůj život s „nálepkou cvoka“ konstatuje věcně a s nadhledem. Své postřehy výborně okořenila černým humorem a skvěle naporcovanou dávkou ironie.

Mně se komiks četl velmi hezky: co mě na něm překvapilo: A) „délka“ textů – u komiksů je většinou „psané“ slovo minimálně, zde tomu tak není, nicméně mě to potěšilo, B) otevřenost se kterou autorka popisuje své sexuální zážitky v období mánie  😉 . Dále jsem se z knihy dozvěděla mnoho (pro mě) překvapivých informací např. to, že v USA stojí jedno sezení u psychiatra 200 dolarů a to, že léčba manio-depresivity je se vším „okolo“ tak nákladná, že autorce  musí polovinu nájmu a sezení u psychiatričky platit matka … Doporučuji všem „pacientům“, terapeutům, zvědavcům a v neposlední řadě milovníkům komiksů 🙂  Výsledek obrázku pro heart .

Hodnocení: 100%

Za seznámení se super komiksem děkuji Výsledek obrázku pro heartnakladatelství Portál Výsledek obrázku pro heart a zároveň i za knihu poskytnutou k recenzi.

Ukázka z knihy: Portál

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *