Recenze

Koho má znát správný Čech

Víte, KOHO MÁ ZNÁT SPRÁVNÝ ČECH? Pokud nemáte tušení vy ani vaše dítko, pořiďte mu novou knihu Michala Vaněčka z nakladatelství Grada, která vám pár významných osobností přiblíží velmi stravitelnou formou. Jenom, abyste nedostali ještě větší hlad 😮 😉 . Poznejte slavné osobnosti naší vlasti.

Název: Koho má znát správný Čech

Autor: Michal Vaněček

Nakladatelství: Grada – Bambook

Rok vydání: 2020

Počet stran: 144

Které naše osobnosti se celosvětově proslavily a šířily tak čest a slávu naší české země? Je jich mnoho, ale pár takových významných jedinců určitě najdete v této knížce, která vám každého z nich představí a podá informace o každém jednotlivci pěkně zvlášť. Dozvíte se, co taková osobnost všechno dokázala i čím byla tak výjimečná, poznáte její život ve zkratce a hned budete vědět, proč na ni máme být hrdý. Vydejte se do světa českých jmen, která svůj život naplnila beze zbytku a navždy se tak zapsala do dějin České republiky.

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

Pan spisovatel Michal Vaněček si na svá bedra vzal nelehký úkol, který jsem mu vůbec nezáviděla. Kniha není nafukovací a vybrat pouze pár jednotlivců z nepřeberného množství lidí, kteří byli a jsou významnými osobnostmi české země, no to je vskutku nadlidský úkol. Ale Michal Vaněček se s tím popral výtečně a předložil před čtenáře ucelenou knihu, kde najdete všehochuť lidských tváří. „Hrábnul“ jak do šuplíku uměleckého nebo politického, tak i do žánru sportovního. Díky tomu se tak např. vedle sebe ocitnou Alois Jirásek spolu s Jiřinou Jiráskovou.

Kniha je zpracována v pevných deskách a je většího formátu. Osobnosti se představují na křídovém papíru a každá jednotlivá stránka je ozdobena českou trikolórou. Ještě než se vydáte na poznávání významných Čechů, čeká vás předmluva, která vám zahraje na vaše emoce a národní hrdost k naší zemi, jenž je potřeba budovat v každém věku.

„Přemýšlejte nad naší minulostí a nad osudy lidí, kteří ji utvářeli. A podle svého nejlepšího názoru a svědomí žijte tak, abyste spoluutvářeli osud naší země takovým způsobem, aby úspěšní lidé, kterými můžete být i vy, žili ve své vlasti rádi a nebyli trestáni za svoje smýšlení a činy.“

Autor knihy zvolil ten nejdůležitější „výcuc“ u každé osobnosti, aby děti nepřiměřeně nezahltil informacemi, a musím zkonstatovat, že opravdu vystihl jejich nejdůležitější životní kroky. Někde dokonce použil informaci nebo spíše perličku, která s citem odlehčila množství údajů jako např. u mého oblíbeného Hugo Haase, kde se mimo jiné dozvíte, že v každém jeho filmu lze zahlédnout portrét T. G. Masaryka a fotografii jeho bratra, který zemřel v koncentračním táboře.

Celá kniha je vhodně doplněna ilustracemi Václava Ráže, ale nečekejte, že pan ilustrátor ozdobil stránky pouze obrázky jednotlivých osobností. U některých jako např. u Leoše Janáčka se tváře nedočkáte, místo toho na vás čeká krásná kresba houslí a notového papíru nebo u Josefa Lady na vás vykoukne kocour Mikeš. Václav Ráž tak čerpal z toho nejvýznamnějšího, co českou osobnost nejlépe vystihuje.

Autor knihy Michal Vaněček se snažil vybrat zajímavé osobnosti našich dávných i současných dějin. Je jasné, že na někoho se zkrátka nedostane a někdo měl to štěstí, že se ocitl na stránkách této knihy a bylo mu tak dopřáno dýchat stejný vzduch ve společnosti takových velikánů, jako byli např. Bedřich Smetana, Jan Zrzavý, Mikoláš Aleš, Franz Kafka a mnozí jiní. A uznejte sami, že ocitnout se alespoň na chvíli v takové vybrané společnosti není rozhodně marné a i když je kniha primárně určena pro čtenáře od 11 let, nejen že jsem se s radostí do ní ponořila i já, ale i moje mnohem mladší dcera.

Pokud vás kniha zaujme stejně jako mě, můžete si k ní ještě pořídit její dva starší „sourozence“ s názvem Co má vědět správný Čech a Co má poznat správný Čech.

Hodnocení: 98 %

Děkuji nakladatelství GradaBambook za recenzní výtisk knihy Koho má znát správný Čech, která mě vzala na výlet mezi vybranou společnost významných osobností.

 

Autor: Veronika Es.

You may also like...

2 Comments

  1. Autor píše skvěle, myslím, že jak pro děti, tak pro dospělé! Nad touhle knížkou vážně uvažuji, byť ještě úplně pro mé děti není. Což neznamená, že si ji nemůžu s chutí přečíst já. 😀
    Díky za pěknou recenzi, Sabi

    1. Veronika Esserová says:

      Přesně Sabi, právě kvůli autorovi jsem po ní hmátla 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *