Recenze

Koho má znát správný Čech

Víte, KOHO MÁ ZNÁT SPRÁVNÝ ČECH? Pokud nemáte tušení vy ani vaše dítko, pořiďte mu novou knihu Michala Vaněčka z nakladatelství Grada, která vám pár významných osobností přiblíží velmi stravitelnou formou. Jenom, abyste nedostali ještě větší hlad 😮 😉 . Poznejte slavné osobnosti naší vlasti.

Název: Koho má znát správný Čech

Autor: Michal Vaněček

Nakladatelství: Grada – Bambook

Rok vydání: 2020

Počet stran: 144

Které naše osobnosti se celosvětově proslavily a šířily tak čest a slávu naší české země? Je jich mnoho, ale pár takových významných jedinců určitě najdete v této knížce, která vám každého z nich představí a podá informace o každém jednotlivci pěkně zvlášť. Dozvíte se, co taková osobnost všechno dokázala i čím byla tak výjimečná, poznáte její život ve zkratce a hned budete vědět, proč na ni máme být hrdý. Vydejte se do světa českých jmen, která svůj život naplnila beze zbytku a navždy se tak zapsala do dějin České republiky.

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

Pan spisovatel Michal Vaněček si na svá bedra vzal nelehký úkol, který jsem mu vůbec nezáviděla. Kniha není nafukovací a vybrat pouze pár jednotlivců z nepřeberného množství lidí, kteří byli a jsou významnými osobnostmi české země, no to je vskutku nadlidský úkol. Ale Michal Vaněček se s tím popral výtečně a předložil před čtenáře ucelenou knihu, kde najdete všehochuť lidských tváří. „Hrábnul“ jak do šuplíku uměleckého nebo politického, tak i do žánru sportovního. Díky tomu se tak např. vedle sebe ocitnou Alois Jirásek spolu s Jiřinou Jiráskovou.

Kniha je zpracována v pevných deskách a je většího formátu. Osobnosti se představují na křídovém papíru a každá jednotlivá stránka je ozdobena českou trikolórou. Ještě než se vydáte na poznávání významných Čechů, čeká vás předmluva, která vám zahraje na vaše emoce a národní hrdost k naší zemi, jenž je potřeba budovat v každém věku.

„Přemýšlejte nad naší minulostí a nad osudy lidí, kteří ji utvářeli. A podle svého nejlepšího názoru a svědomí žijte tak, abyste spoluutvářeli osud naší země takovým způsobem, aby úspěšní lidé, kterými můžete být i vy, žili ve své vlasti rádi a nebyli trestáni za svoje smýšlení a činy.“

Autor knihy zvolil ten nejdůležitější „výcuc“ u každé osobnosti, aby děti nepřiměřeně nezahltil informacemi, a musím zkonstatovat, že opravdu vystihl jejich nejdůležitější životní kroky. Někde dokonce použil informaci nebo spíše perličku, která s citem odlehčila množství údajů jako např. u mého oblíbeného Hugo Haase, kde se mimo jiné dozvíte, že v každém jeho filmu lze zahlédnout portrét T. G. Masaryka a fotografii jeho bratra, který zemřel v koncentračním táboře.

Celá kniha je vhodně doplněna ilustracemi Václava Ráže, ale nečekejte, že pan ilustrátor ozdobil stránky pouze obrázky jednotlivých osobností. U některých jako např. u Leoše Janáčka se tváře nedočkáte, místo toho na vás čeká krásná kresba houslí a notového papíru nebo u Josefa Lady na vás vykoukne kocour Mikeš. Václav Ráž tak čerpal z toho nejvýznamnějšího, co českou osobnost nejlépe vystihuje.

Autor knihy Michal Vaněček se snažil vybrat zajímavé osobnosti našich dávných i současných dějin. Je jasné, že na někoho se zkrátka nedostane a někdo měl to štěstí, že se ocitl na stránkách této knihy a bylo mu tak dopřáno dýchat stejný vzduch ve společnosti takových velikánů, jako byli např. Bedřich Smetana, Jan Zrzavý, Mikoláš Aleš, Franz Kafka a mnozí jiní. A uznejte sami, že ocitnout se alespoň na chvíli v takové vybrané společnosti není rozhodně marné a i když je kniha primárně určena pro čtenáře od 11 let, nejen že jsem se s radostí do ní ponořila i já, ale i moje mnohem mladší dcera.

Pokud vás kniha zaujme stejně jako mě, můžete si k ní ještě pořídit její dva starší „sourozence“ s názvem Co má vědět správný Čech a Co má poznat správný Čech.

Hodnocení: 98 %

Děkuji nakladatelství GradaBambook za recenzní výtisk knihy Koho má znát správný Čech, která mě vzala na výlet mezi vybranou společnost významných osobností.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. says:

    Autor píše skvěle, myslím, že jak pro děti, tak pro dospělé! Nad touhle knížkou vážně uvažuji, byť ještě úplně pro mé děti není. Což neznamená, že si ji nemůžu s chutí přečíst já. 😀
    Díky za pěknou recenzi, Sabi

    1. Veronika Esserová says:

      Přesně Sabi, právě kvůli autorovi jsem po ní hmátla 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *