Recenze

Podivuhodný život Augusta Marche

Zábavný i dojemný příběh vás čeká v neobyčejném románu PODIVUHODNÝ ŽIVOT AUGUSTA MARCHE. Seznamte se zvláštním chlapcem – mužem, jehož život je snůškou podivností, neuvěřitelných náhod, smíchu, bolesti i emocí. Moc pěkné čtení!

Název: Podivuhodný život Augusta Marche
Auror: Aaron Jackson
Překlad: Daniela Čermáková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 256

August March je bez nadsázky divadelní dítě. Narodil se totiž v šatně divadla na Broadwayi o přestávce, chvíli poté, co jeho matka uzavřela první dějství strhujícím monologem. Fakt, že chlapec přežil dětská léta, lze považovat za dílo štěstěny, neboť stařena, jež se ho ujala, nebyla právě matka roku. Živil se tím, co v divadle našel, jeho učiteli byli Wilde, Shakespeare, Ibsen a Shaw, Richarda II. uměl zpaměti dřív, než se naučil abecedu… A nikdy nenavštívil svět tam venku. Každé představení ale jednou skončí. Divadlo zaniká a dosud nevinný a skutečným světem nepolíbený August se ocitá na ulicích poválečného New Yorku. V neznámém labyrintu se musí protloukat na vlastní pěst, až jej dramatický talent vystřelí na dráhu zločinu. Zatímco se snaží přežít, ztrácí svou dřívější naivitu. O místo na slunci se rve s drzostí spratka ze soukromé školy, duchapřítomně a duchaplně uniká i z nejabsurdnějších situací, neopouští ho ironický humor a vtip. Léta běží a dospělý August prožívá vzlety i neodvratné pády. Pořád ovšem touží poznat lásku a někam patřit.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Podivuhodný život Augusta Marche je bláznivým, dojemným i poutavým čtením, které dokáže skvěle pobavit i překvapit svojí moudrostí. Příběh chlapce, který hledá vlastní cestu je naplněn absurditou, syrovou realitou i snem o lásce a naději.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem tohoto sirotka od narození až po dospělost a jeho životní pouť je plejádou vtipných i hořkých situací, které může přinést jenom sám život. Augustovi nenadělil osud do vínku zrovna nejjednodušší život, ale kuráže i odvahy má za dva a v srdci neochvějnou naději v lepší život a lásku. Jeho ojedinělý, mnohdy nemilosrdný a mnohdy laskavý pohled na svět je hybnou silou příběhu.

Nejspíš bych měl rovnou přejít k jádru pudla, jak tady ve Státech říkáme, a sdělit ti, že August režíruje na Willingtonu inscenaci Krále Leara. Udělil jsem mu v celé záležitosti poměrně volnou ruku, a třebaže jde všechno hladce, přiznávám, že se poněkud obávám výsledku. Jak si jistě uvědomuješ, August mívá ve zvyku vyhýbat se všem pravidlům a nařízením, nejsou-li v souladu s jeho unikátním pohledem na svět. Na druhou stranu, jde přece o Shakespeara. Kolik škody může napáchat? Vlastně se na to bojím jen pomyslet. Dobrý bože, co jsem to provedl?

Autor napsal vtipný, něžný, upřímný a velmi zábavný i dojemný příběh, který se vás dotkne. Jeho hra se slovy, humorem i moudrostí je ojedinělým zážitkem a čím víc plyne času od přečtení této knihy, tím víc se mi August vrývá do srdce. Tato postava je naprosto nepřehlédnutelná a vyprávění zasazené do poloviny 20. století ještě více umocňuje jistou bizarnost příběhu. Dějová osa je ve své podstatě smutná a bolestná, ale zlehčena originálním humorem, jehož kouzlu snadno propadnete.

Autor mi svým osobitým humorem připomíná Woodyho Allena. Vypráví příběh chlapce, jehož vidění světa je podivné, přesto dokonalé a přihazuje své vtipné postřehy a bonmoty ledabylou, vypsanou rukou, která ale přesně cílí do čtenářova srdce i bránice a zapadá do celkového konceptu.

Musím přiznat, že jsem se této knihy trochu obávala, ale naprosto zbytečně a jsem nadšená tímto vtipným i moudrým příběhem, který vám román Podivuhodný život Augusta Marche přináší. Bláznivé, chytré, duchaplné i bolestné vyprávění se mi okamžitě dostalo pod kůži a našlo cestičku k mému srdci. S Augustem se loučit nechci a nebudu, velmi brzo po něm sáhnu znova, aby mě opět zavedl do svého jedinečného světa, v kterém humor, láska i bezprostřednost vítězí na celé čáře. ❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi bláznivý, nádherný i moudrý příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Podivuhodný život Augusta Marche pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *