Recenze

Královny nemají nohy

Královny nemají nohy je první díl trilogie spisovatele Vladimíra Neffa. Po „Královnách“ následuje druhá kniha Prsten Borgiů a poslední díl nese název Krásná čarodějka.

Autor: Vladimír Neff

Název: Královny nemají nohy

Nakladatelství: XYZ

Rok vydání: 2018

Počet stran: 328

V první knize ze tří nám autor představí život v Praze za vlády Rudolfa II. Seznámí nás s okolnostmi, které provázejí narození hlavního hrdiny Petra Kukaně z Kukaně. Dozvíme se, jakým způsobem do děje, sice na malém rozsahu stránek, ale pro příběh velice zásadně, zasáhne Petrův otec Jan Kukaň z Kukaně ( tedy kromě toho, že zplodil syna) . Jan Kukaň  je pražský alchymista, který se z finančních důvodů stal zároveň i dvorním mastičkářem samotného císaře a hvězdopravcem pro nižší dvořanstvo. V tomto prvním svazku třídílné knižní série dále zjistíme,  že v podstatě synův společenský vzestup odstartovala Petrova matka, paní Afra z Kukaně, již v jeho 12 – cti letech, když ho doprovodila na konkurz “ na místo společníka “ pro mladého hraběte Giovanni Gambariniho.

Související obrázek                                                      Rudolf II. Zdroj obr.: ceskykrumlov.com

Celý krásně vyprávěný příběh se točí kolem epochálního objevu pana Jana z Kukaně, o který jeví eminentní zájem sám císař Rudolf II., a jež ho nakonec stojí život. Raději, než aby své životní dílo vydal do Rudolfových ( či jiných) rukou se pan Jan dobrovolně “ se smutným úsměvem“ vrhá hrudí přímo na bodec velkého astrologického kružidla. Ano, pan spisovatel má můj oblíbený druh humoru. Někomu se může zdát malinko černý, ale mně se jeho nadhled ohromně zamlouvá a navíc skvěle, těžko vysvětlitelným kontrastem, doplňuje jeho styl psaní v předlouhých souvětích, která úplně s přehledem zabírají klidně i více než čtvrt stránky textu. Slohový styl pana spisovatele Neffa  má slušivý “ dobový kabátek “ a Vladimír Neff báječně zde zúročil mj. i své znalosti cizích jazyků, které nenásilně a úplně přirozeně užívají jednotlivé románové postavy. Asi tak, jak si to u „pravých“  šlechticů 16.století představujeme. Pravda je, že zadat jeho souvětí k větnému rozboru nějakému nebohému dítku ze ZDŠ, tak se chudinka zpotí jak orchidej ve skleníku, protože skutečně dlouho, hodně dlouho bude hledat tečku za poslední větou…

Krásné italské město Stramba je dějistě velké části Neffova románu. Zdroj obr.:Pinterest

Ale vraťme se k románu: Po tragické smrti otce se Petr, po různých epizodních peripetiích, znovu ocitá ve společnosti svého druha z dětství Giovanniho a rozhodnou se spolu dobít svět. Chtějí to vzít hezky od Itálie, odkud Giovanni pochází, konkrétně z jeho rodného, nádherného města jménem Stramba…

Vladimír Neff se se svými románovými postavami nijak „nepáře“, klidně je nechá úkladně zavraždit, vplést do kola, propíchnout kordem, pověsit na šibenici atd. atd. Jak jsem podotkla výše, díky jeho stylu psaní mi to přijde celkem i “ černě humorné“. Nechá Petra Kukaně z Kukaně strmě vyšplhat po společenském žebříčku a pak ani na chvilku nezaváhá a nechá ho padnout mezi nejbídnější chátru. Svého sympaťáka Petra z Kukaně obdařil touhou po spravedlnosti, vírou ve vědu a paličatou pravdomluvností, která ho párkrát málem stojí život. Dále pak veškerými fyzickými přednostmi a všestranným nadáním. Prostě je to ideální hrdina, kterému rádi budete držet pěsti, aby opět a opět vyvázl z krkolomných situací, které si na něj pan spisovatel vymyslel. A vzhledem k tomu, že stejně již víte, že toto je první díl ze tří, tak ani nic moc neprozradím, když potvrdím fakt, že Petr se dožije dalších dobrodružství v následujících knihách.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 98%

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *