Recenze

Rebelka z Vysočiny

Vydejte se do 19. století na skotskou Vysočinu a sledujte odvěký boj mezi Anglií a Skotskem i napínavý útěk mladé lékařky a skotského pašeráka zbraní. Historický román REBELKA Z VYSOČINY je příběhem, který vám nabídne dobrodružství, nebezpečí i romantiku.

Název: Rebelka z Vysočiny

Autor: May McGoldrick

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2020

Počet stran: 248

Píše se rok 1820 a Skotsko se vzpamatovává z porážky v bitvě u Cullodenu. Rebelové stále ještě vystrkují své drápy a jsou anglickou armádou nemilosrdně potlačováni. Obyvatelstvo Vysočiny je v posledních letech sužováno všemi představitelnými pohromami, což má podpořit jejich chuť vystěhovat se za moře. Stejný plán má i mladá lékařka Isabella se svým mužem. Jenomže ten je zapleten s rebely a při jedné potyčce přijde o život. Isabella se tak vydává na útěk společně se svou sestrou a nevlastní dcerou a snaží se díky podpoře Waltera Scotta dostat za moře. Na Isabellu je vypsána vysoká odměna za její dopadení. Britská armáda by se ráda od ní dozvěděla další jména povstalců a radikální extrémisté by ji zase rádi umlčeli. Naštěstí při svém útěku zachrání život Cinaedovi, kapitánovi ztroskotané lodě, kterého místní nazývají synem Skotska. Vozí střelný prach a zbraně těm, kdo se odváží vzdorovat. Dává jim možnost bojovat za svou zem, a to za mnohem příznivější cenu než jiní pašeráci zbraní. Oba dva se vydávají na dlouhou cestu za svobodou plnou pastí a nástrah. Bohudík mají jeden druhého…

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Rebelka z Vysočiny je strhujícím příběhem jedné části skotské historie s romantickým nádechem. Najdete zde téměř vše – dobrodružství, nebezpečí, historii i lásku.

Celý román je napsán er-formou a díky velice „záživnému“ stylu zpracování vás připoutá ke svému rozmanitému ději. Příběh je proložen množstvím nebezpečných akcí, kdy jde o holý život a vše velmi vkusně dokresluje romantická linka. Nastavené zběsilé tempo příběhu hned od začátku nepoleví po celou dobu a vy tak budete mít knihu přečtenou v rekordním času. Konec mi přišel trochu „ustřižený“, ale pokud jsem zjistila správně, jedná se o první díl ze série, takže své pokračování má. Teď jenom doufat, že i čeští čtenáři se dočkají překladu dalších dílů.

Než stihla odejít, uchopil ji za ruku. „Já děkuji vám.“ Měl náhle zvláštně zastřeny hlas, že ho ani sám nepoznával. „A myslím to upřímně.“

Isabella si přehodila brašnu přes rameno a přešla spolu se starou Jean přes cestu. Cinaed se už jen bolestně nadechl.

„Jsi blázen,“ šeptal sám pro sebe a díval se za nimi. „Je to vdaná ženská, navíc hledaná britskými úřady, což je dohromady víc trablů, než teď potřebuješ.“ I tak ho ovládl podivný pocit ztráty. Ale jak by mohl ztratit něco, co nikdy nemůže mít?

Stěžejním bodem celé knihy je odvěký konflikt mezi Angličany a Skoty, který v románu nabývá na síle. Britská armáda okupuje Skotské území, na jejichž pozemcích vládne pevnou rukou. Pokud se Skotové odváží vzepřít anglickému nátlaku, jsou označeni za radikální extremisty a zrádce, zabíjeni na ulicích nebo odvlečeni do vězení, kde je čeká šibenice.

Kniha je prostoupena skotskou atmosférou. Skotům se kolem kolen míhají kilty, nevlídné počasí i bičující déšť smáčí každičkou část těla a ruka urostlých horalů je stále připravena sáhnout po zbrani. V žilách jim totiž koluje krev Bruce a Walace. Skotská nálada je ještě více umocněna krátkými úryvky na začátku každé kapitoly z pera sira Waltera Scotta.

Pod pseudonymem May McGoldrick se skrývá populární autorské duo Nikko a Jim. Jim dokáže dokonale uplatnit své historické znalosti ze studií anglické a skotské literatury 16. století, čímž románům dodává dějovou linku i historické nasazení. Nikko jako rozená vypravěčka dokáže knihám vdechnout cit a barvitě popsat charaktery.

Historický román Rebelka z Vysočiny nadchne všechny milovníky romantických příběhů, kteří mají rádi napětí a vzrušení, ale hlavně skotskou Vysočinu.

Hodnocení: 90 %

Za vzrušující příběh plný nebezpečných akcí a urostlých horalů děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Rebelka z Vysočiny pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. Sabina says:

    Mam pocit, ze jsme cetly každá jinou knihu…?

    1. Veronika Esserová says:

      Jak to? 😮 Já z těch skotských románů tuhle jasně řadím mezi ty lepší…

  2. […] Rebelka z Vysočiny (Databazeknih.cz)Odkaz na recenzi knihy Rebelka z Vysočiny (Knižní kavárna)Odkaz na recenzi knihy Rebelka z Vysočiny (Kniha za knihou.cz) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová11.12.2020Tags: Román […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *