Recenze

Zmetek

Vydejte se na prominentní školu plnou odpadlíků a kluků bez morálky, za to ale s naditými šrajtoflemi. Večírky, sex, drogy, rvačky – tady nic není problém, snad jenom vážný vztah… Poznejte v románu ZMETEK bohaté delikventy a užijte si romantiku i vášeň.

Název: Zmetek
Autor: Elle Kennedy
Překlad: Zuzana Ľalíková
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2023
Počet stran: 456

Už jen ta jobovka, že si vaše máma bere cizího bohatého chlápka, s nímž jste se v životě nesetkali, by byla na kteréhokoli osmnáctiletého kluka moc. Jenže pro RJe Shawa to není jediná špatná zpráva dne: Do čtvrtého ročníku má nastoupit na Akademii Sandover. Jestli nějaký zmetek a hacker jako RJ někam nepatří, je to luxusní chlapecká internátní škola pro bohaté delikventy. RJ ví, že jeho pobyt v Sandoveru brzy skončí, proto nemá cenu hledat si přátele, nebo se snažit zapadnout. Když však v lese u školy potká krásnou dívku, plány na to, že se bude raději držet stranou, vezmou za své. Sloan Tresscottová s ostrým jazykem a maskou ledové princezny pro něj představuje čiré pokušení. Je tu však jeden háček. RJ se Sloane nesmí ani dotknout, protože je dcerou ředitele. Dobře, že RJ na pravidla nevěří. Sloane sice tvrdí, že na kluky letos zanevřela, ani ona však nemůže popřít, že mezi ní a RJem něco je. RJ ji chce a získá ji, i kdyby ho to mělo zabít. Pokud ho dřív nezabije její bývalý přítel.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Zmetek je prvním dílem ze série Prep a osvědčená autorka E. Kennedy se opět vrátila do středoškolského prostředí, kde to hormony jenom víří a v hledáčku má tentokrát o něco víc postav, než je jejím zvykem. Čeká vás romantika, vášeň, spousta osobních problémů i bolestné okamžiky.

Příběh vyprávěný ich-formou se odvíjí hned z několika úhlů pohledů stěžejních postav. Sledujete tak celistvé dění na prominentní škole, kam se sice dostávají mladistvý odpadlíci, kteří prošli již několika školami, ale oproti jiným mají bohatstvím zajištěné zázemí. Snad jedině kromě RJe, ale ten se o sebe umí postarat sám. Čáru přes rozpočet mu snad jedině dělá ředitelova dcerunka Sloan a její bývalý přítel. Naštěstí získá dobrého parťáka v nevlastním bratrovi, kterého viděl sice jednou v životě, ale vypadá to, že mají mnoho společného.

„Ty určitě místo oběda chodíš s ostatními zmetky kouřit pod tribuny.“
„Protože když ze sebe nemůžeme udělat člena Snídaňovýho klubu, proč se snažit, že jo.“
„Ahá, pán je citlivej zmetek.“
Líbí se mi, jak se směje. Vždycky jí ústa vyjedou na jednu stranu a povytáhne obočí. Je tak zatraceně sexy. Stačilo by jí přitom mrknout a klidně bych kvůli ní vykradl banku. Má úsměv ženy, která se řítí pouští v kabrioletu s kufrem plným bankovek a upilovanou brokovnicí v klíně.

Čtivý a událostmi nabitý příběh vás vede nastavenými uličkami svého vyprávění, v kterých je už od začátku jasné co, kde, kdy a kdo s kým. Autorka vykreslila své hrdiny pevnou a neochvějnou rukou a vy poznáváte plejádu mladých odpadlíků, které ale mají cosi společného. Možná je to společná minulost, možná je to absence citů, ale lámat nad nimi hůl rozhodně nemusíte. Stále mají odvahu i kuráž postavit se konfliktům vstříc.

Příběh to není úplně špatný, plyne svým neměnným tempem a odehrávající se zápletka má hlavu i patu. Nemá výrazné zvraty ani vyhrocené okamžiky, které by vás osvěžily a nakoply do výšin, čímž se přes vás celé vyprávění přelije sice příjemným způsobem, ale k ponoření do hloubky nemáte moc příležitostí. Z příběhu vyčnívá temnota a opuštěnost lidské duše i zdravé jádro mladého života.

Zmetek byl fajn, ale sklouznul po mně bez většího efektu. Autorka možná chtěla vstoupit znova do téže řeky (úspěšná série ze školního prostředí Off – Campus), ale tak úplně se ji to nepovedlo. Příběh má spoustu akcí i událostí, které dokáží čtenáře zaujmout, ale absence výrazné dějové linky snižuje celý kredit románu. Konec je otevřený a připravený pro další pokračování, které si jistě mnoho fanoušků této autorky nenechá ujít. Už jenom proto, že tento úvodní díl končí v nejnevhodnější okamžik a vaše zvědavost si tak bude muset počkat na další dobrodružství zpovykaných zbohatlíků, kteří ale tuší nebo možná i vědí, co je láska a emoce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za romantický návrat na střední školu děkuji nakladatelství Baronet, na jejichž stránkách si můžete knihu Zmetek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Baronet.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *