Recenze

Dokonalá smrt

I zármutek může být smrtící a třetí případ detektivů Turnerové a Callanacha je opět velmi výživným čtením, v kterém nechybí napětí, humor ani podivně ujetý pachatel. DOKONALÁ SMRT je další skvělou skotskou detektivní záležitostí.

Název: Dokonalá smrt
Autor: Helen Fieldsová
Překlad: Nela Knapová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2022 – 2. vydání
Počet stran: 392

V kopcích nad Edinburghem se objeví zmrzlé tělo nahé dívky. Téhož dne na druhém konci města zemře bývalý šéfinspektor místní kriminálky George Begbie, který podle všeho spáchal sebevraždu. Tomu se ale zdráhá uvěřit Ava Turnerová, která přednedávnem nastoupila na jeho místo poté, co po letech náročné služby odešel do důchodu. Jaký by mohl mít důvod? Detektivy Turnerovou a Callanacha čeká složité vyšetřování, při němž se ocitnou na hranici zákona. A opět hrají o čas, protože vrah s nevinnou tváří si už vyhlédl další oběti.

§ § § § § § § § § § § §

Krimi Dokonalá smrt je třetím dílem ze série Luc Callanach a Ava Turnerová a jejich nasazení vůbec nepolevuje. Opět se vydávají na honbu za poněkud lítostivých vrahem, který má ale nebezpečné a smrtící praktiky pro svoji osobní léčbu. Čeká vás neotřelá zápletka, napětí, humorné špičkování mezi kolegy i „ujeté“ vraždy.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje několik linií a už od začátku se umně propojují a zlehka doplňují. Z různých stran se sbíhají nitky obšírnějšího vyprávění a vy s napětím sledujete jejich cestu do středového bodu, kde vytvoří celistvý obraz případu. Vlastně případů, protože tentokrát má naše vyšetřovatelské duo plné ruce práce, mrtvoly se kupí a řešit je potřena hned dva případy.

Vzbudil se někdo někdy s předtuchou, uvažoval Callanach, že ten den má předurčeno zemřít? Podíval se dotyčný ještě jednou do zrcadla, než vyrazil z domu do práce nebo do školy, s pocitem, že se cosi ve vesmíru pohnulo? Ve chvilkové záchvatu ho přemohl hněv na skotský mrazivý vzduch, na jeho vlhkost a šeď. Dívka zemřela v ledovém chladu, takže se dívala na to, jak jí do vzduchu uniká dech. Tak by člověk odejít neměl. Byla to hořká, nemilosrdná a osamělá smrt.

Další čtivá detektivka z pera této autorky dává možnost vyniknout skvěle vykonstruované zápletce i sympatickým postavám, ke kterým si okamžitě vybudujete pozitivní vztah. Nachystala si pro své čtenáře souběžné řešení dvou případů, které může občas zavánět překombinovaností a lehkým oparovým chaosem, ale jak sami zjistíte, vše má svůj důvod a původ a při zvýšené soustředěnosti si můžete užít další vyšetřování osobitých detektivů, kteří nejdou pro sarkastickou poznámku daleko.

Tentokrát je celý případ dost natahovaný a autorka velmi pozvolna postupuje vpřed. Až teprve v půlce knihy jsem byla zase chycena jejím případem, na který si mě velmi dlouho připravovala. Tady už ale opět jede v nastaveném módu, který mě okamžitě vtáhnul a nechybí prvky, jež se mi na Fieldsové tak zamlouvají – napětí, humor, hloubkové ponory do osobních životů a velmi sympatičtí hlavní protagonisté.

Konec jede ve zběsilém tempu plném krvavých jatek a váš tep se žene zvýšenou rychlostí společně s hrdiny do velkého finále. Tyto vyostřené konce autorka ovládá na jedničku a tak i když první půlka knihy je průměrná, závěr vás opět přesvědčí, že ani další díl se bez vás neobejde. Dokonalost autorky Helen Fieldsové se u třetího dílu s názvem Dokonalá smrt lehce zachvěla, přesto se ale stále jedná o velmi povedenou detektivku, v kterém vás čeká dostatečné až přehlcující množství informací, napětí, osobní rozervanost hlavních hrdinů i lehce odlehčená humorná nota.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další skvělý případ Luca a Avy děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dokonalá smrt pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *