Recenze

Být perfektní nemusí být perfektní

V dnešní době je na nás na všechny kladen důraz na maximální výkon, bezchybnost a flexibilitu. Lidé, kteří jsou predisponování mj. rodinnou výchovou, osobnostním založením a genetickou výbavou mohou snadno propadnout perfekcionismu. I když se na může zdát, že „vlastnost mít vše tip ťop“ je pro kariéru i běžný život přínosem, opak je pravdou. Pojďme nahlédnout do mysli perfekcionistů a pokud jsme jedním z nich zlepšeme svou existenci, vztahy a v neposlední řadě i duševní zdraví pomocí knihy Být perfektní nemusí být perfektní z nakladatelství Portál.

Název: Být perfektní nemusí být perfektní

Autor: Sharon Martin

Nakladatelství: Portál

Rok: 2023

Počet stran: 216

Oficiální anotace

Máte dojem, že byste měli být ve všem perfektní? Vaše touha po perfektním výsledku je mnohdy silnější než vy? Raději do úmoru všechno vylepšujete a zdokonalujete? Pak je možná čas se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, zda snaha být ve všem perfektní je skutečně tak perfektní, jak si myslíte. Perfekcionismus může náš život postupně vykrást. Nic nám není dost dobré… ani na nás, ani na druhých. Opravdu chceme žít jako křeček, který běhá ve svém kolečku? Nestálo by za to na chvíli opustit své perfekcionistické snahy a podívat se na to, jak žijeme, s odstupem?
Kniha psycholožky Sharon Martin nabízí řadu strategií, které nám mohou pomoci vystoupit z nekonečného běhu za dokonalostí. Najdeme v ní řadu příkladů ze života, podnětů k zamyšlení, škál zjišťujících, jak jsme na tom s perfekcionismem právě my, a hlavně inspirace a podpory pro změnu svého života. Autorka zařadila také cvičení založená na konceptu mindfulness. Knihu ocení lidé potýkající se s perfekcionismem a terapeuti. (Foto: Sharon Martin, zdroj: www.livewellwithsharonmartin.com)

“ … Nátlak médií… jejich sdělení zní: Měli byste být schopní zvládat všechno, a ještě by to mělo vypadat snadně. Měli byste být úspěšní v zaměstnání, vychovávat děti pomocí biopotravin a obohacujících činností (nikdy je neusazovat k tabletu), domov mít bez poskvrnky, užívat si fotogenické dovolené u moře a milovat hodiny v tělocvičně. …“

Summa summarum

Titul  Být perfektní nemusí být perfektní  vychází v brožované vazbě s měkkými deskami.  Text knihy je rozdělen do 13 kapitol (ukázka z obsahu):

1 Co je perfektionismus

2 Jak vypadá perfekcionismus ve vašem životě

3 Odhalte kořeny svého perfekcionismu

4 Od strachu k odvaze

5 Od sebekritiky k soucitu se sebou

6 Od prokrastinace k dotahování věcí do konce

7 Od vytíženosti k vědomému bytí

8 Od snahy zavděčit se k asertivitě

9 Od hněvu ke klidu

10 Od kritiky k přijímání ostatních

11 Od viny k sebepéči

12 Od studu ke spojení

13 Jak dát všechno dohromady

Autorka této pracovní knihy si dala za úkol, aby její kniha pomohla pochopit hlavní příčinu lidského perfekcionismu a nabízí čtenářům řadu nástrojů, jak „krotit“ své perfekcionistické sklony. Na knize se mi líbí  její praktický obsah: perfekcionisti i jejich blízcí snadno pochopí, jaké jsou negativní dopady snahy o dokonalost na jejich život: stres, deprese, úzkosti,  přemrštěné reakce na neúspěch, zklamání či nečekané události. Dále to jsou přemrštěné požadavky a nároky nejen na sebe, ale i na ostatní osoby v rodině a pracovním prostředí. Podle autorky se za všemi těmito symptomy skrývá hluboký vnitřní strach, nerealistické představy, očekávání a potřeba po uznání druhými. Díky této publikaci mají čtenáři šanci (pomocí praktické /testové části) zjistit z čeho pramení jejich (nezdravá) touha po dokonalosti modele/modelů v katalogu a jak si tím deformují život. Kniha se mi velmi líbí, odhaduji, že bude přínosem všem, kdo se potýkají s prokrastinací, touhou po „ideálu“, který nám vnucuje mainstream, nízkým sebevědomím a strachem z odmítnutí ostatními lidmi. 

“ … Sebekritické vzorce myšlení můžeme změnit, když do své denní rutiny začleníme soucitnou sebemluvu, kognitivní přerámování, odpuštění a zaměření se na silné stránky. …“

Kniha mě bavila a četla se mi skvěle – žádné cizí / odborné termíny, odkazy na rozličné psychologické teorie atd. …, naopak  je psaná velmi srozumitelně. Vřele doporučuji ❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

UKÁZKA Z KNIHY

Foto e imagen gratis de Flower Purple

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *