Recenze

Valdštejn: Zkamenělé srdce v moci ďábla

Historický román VALDŠTEJN: ZKAMENĚLÉ SRDCE V MOCI ĎÁBLA se odehrává na pozadí třicetileté války a přiblíží vám vzestup na výsluní, vrchol i pád této historické osobnosti a navíc vám Albrechta z Valdštejna ukáže z mnoha různých stran – jako milujícího manžela i jako krutého neústupného politika.

Název: Valdštejn: Zkamenělé srdce v moci ďábla

Autor: Jaroslava Černá

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 232

Píše se rok 1634 a mrazivá únorová noc s sebou přináší závan zrady a vraždy. Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna se v posledních okamžicích svého života vrací ve vzpomínkách do doby před dvaceti šesti lety. Byl to čas, kdy ještě dokázal milovat, než se mu srdce zatvrdilo a změnilo v kámen. Vzpomínky ho zavedou k Lukrécii, jeho první ženě, kterou si po smrti svých rodičů dovolil milovat a jenž mu byla oddanou manželkou. Bohužel Lukrécie trpěla dušností a kvůli své nemoci byla velmi často upoutána na lůžko. Chápající Albrecht, kterého zase sužovaly potíže spojené s nemocí syfilis, byl zpočátku velmi obětavý a každou volnou chvilku trávil u lože své ženy, ale také měl v plánu stát se významným vojenským velitelem a tomuto cíli podřídil celý svůj život. Po smrti Lukrécie se výhodně oženil s Isabelou z Harrachu, s kterou měl dvě děti, ale manželství to nebylo šťastné. Bohu už přestal věřit po všech utrpeních ze smrti rodičů i Lukrécie a uzavřel svou soukromou smlouvu s ďáblem. Moc dobře věděl, co ho v životě čeká, mezi jeho oblíbence patřil i astrolog Jan Kepler, od něhož si nechal vyhotovit osobní horoskop, který s velkou úspešností předurčil jeho životní kroky. Albrecht se stal jedním z nejvýznamnějších velitelů císařského vojska, ale také měl spoustu nepřátel, hlavně díky své ctižádostivé a kruté povaze. Nelze se tedy divit, že i v jeho vlastních řadách se našli zrádci, kteří ukončili jeho život.

„Provdal jsem tě, dcero, za muže s duší vojáka, o kterém jsem byl přesvědčený, že tě zajistí a nic ti nebude chybět. Jenže jsem netušil…,“ dojatý otec bezradně rozhodil rukama a unaveně se posadil.

„S duší vojáka?“ Isabela se pokusila o ironický úsměv. „Albrecht má srdce z kamene, otče. Zajímají ho pouze vlastní úspěchy, tažení, vítězství, pocty a přízeň císaře. Věděla jsem to, ale že nedokáže milovat mě, manželku, a na dceru se ani nepodívá, to mě tehdy nenapadlo. Až časem jsem pochopila, že poslední, koho kdy miloval, byla jeho nebožka, bývalá manželka Lukrécie.“

Spisovatelka Jaroslava Černá je známa svými historickými romány, které jsou většinou věnovány významným historickým postavám z českých dějin. V knize Valdštejn: Zkamenělé srdce v moci ďábla uchopila do svých spisovatelských rukou osobnost Albrechta z Valdštejna a pokusila se ho čtenářům přiblížit ve všech jeho podobách. Musím zkonstatovat, že tento velikán českých dějin mně osobně k srdci zrovna nepřirostl a po přečtení knihy si moc u mě nepolepšil.

Zdroj fota

Albrecht je znám jako chorobně ctižádostivý a krutý vojevůdce, který se nebál jít přes mrtvoly. Např. jeho pražský krvavý soud, kdy za dezerci bylo odsouzeno 17 důstojníků a náhodně vylosovaní vojáci, kteří uprchli z boje během bitvy u Lützenu. Milost od Valdštejna nedostal nikdo a popravní lešení stálo na Staroměstském náměstí, symbolicky na stejném místě, kde bylo popraveno i „sedmadvacet pánů“. Sťati byli i stejným katem Janem Mydlářem.

Autorka se nám v tomto románu snažila přiblížit Albrechta i z trochu jiné strany – jako milujícího manžela ženy Lukrécie, ale také hlavně jako rozporuplného ctižádostivého muže, toužícího bojovat, vítězit, dosáhnout moci a slávy jakýmikoliv prostředky.

„Já, vévoda Valdštejn, jsem své vlastní srdce, moudrost a lásku vyměnil za kámen moci a slávy.“

Celá kniha je rozdělena na tři části + epilog od autorky. V první části – Prologu, se ocitnete na posledním krvavém banketu tří plukovníků (Trčka, Ilov, Kinský), jenž jsou nemilosrdně zavražděni a nic už tak nestojí v cestě vykonat na císařův příkaz i rozsudek smrti nad Albrechtem. Druhá část se jmenuje Valdštejn a Lukrécie a pojednává o společném soužití milujících manželů i prvních úspěchů Albrechta na poli slávy. Poslední část s názvem Manželství z rozumu a prospěchu s Isabelou z Harrachu vás pak naplno vtáhne do zákulisních bojů o vojenskou i politickou moc a ukáže vám Albrechta v celé jeho „kráse“. V Epilogu se pak od samotné autorky dozvíte ostatní informace i vysvětlení některých skutečností.

Díky autorkám jako je Jaroslava Černá se nám historie připomíná velmi laskavou formou. Čtivý román, který nemá ambice hrát si na Wikipedii, nám přibližuje život další historické osobnosti velmi přijatelnou formou a já jsem za to ráda. Nejen, že vás kniha bude bavit, ale ještě si z ní odnesete mnoho informací, které byste normálně nepotkali. Pokud máte rádi historické příběhy opentlené romantikou i zápletkou rozhodně si tento román z nakladatelství Alpress nenechte ujít.

Hodnocení: 70 %

 

Za historickou návštěvu u Albrechta z Valdštejna děkuji nakladatelství Alpress na jehož stránkách si knihu Valdštejn: Zkamenělé srdce v moci ďábla můžete pořídit.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy ValdštejnOdkaz na recenzi knihy Valdštejn (Magazín ženy.cz)Odkaz na recenzi knihy Valdštejn (Na knižní vlně) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová11.12.2019Tags: Historický román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *