Recenze

Chirurgova dcera

Je nadějnou lékařkou, jenže v mužském světě, který ji nechce přijmout. Splnit si svůj životní sen a touhu se snaží mladá Nora v románu CHIRURGOVA DCERA a čtení je to náramně poutavé i poučné. Historie si zde podává dveře s romantikou i medicínou devatenáctého století.

Název: Chirurgova dcera
Autor: Audrey Blake
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 344

Píše se devatenácté století a Angličanka Nora je jedinou studentkou medicíny na prestižní Boloňské univerzitě. Od žen se v té době očekává, že zůstanou v domácnosti a budou vychovávat děti, takže její ambice věnovat se chirurgii působí na okolní muže velmi pohoršlivě. Nora je pod neustálým drobnohledem, její úspěchy jsou považovány za samozřejmost, chyby jsou naopak důkazem, že ženy mezi lékaře nepatří. Nevzdává se však a společně s uznávanou lékařkou Magdalenou Marenco se snaží zdokonalit převratnou a do té doby jen velmi vzácně prováděnou operaci – císařský řez. Po návratu do Anglie se Nora snaží uplatnit výsledky svého výzkumu i v rodném Londýně, kde se setkává s pacientkou, pro kterou je císařský řez jedinou nadějí na přežití. Napřed se však musí pokusit překonat skepsi tamějších lékařů i manžela pacientky, kteří nemají důvěru ani k samotné proceduře, ani k Nořiným chirurgickým schopnostem.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Chirurgova dcera je pokračováním knihy V jeho stínu a opět vás zavede do lékařského prostředí, které v devatenáctém století není příliš nakloněno ženám. Tohle byl návrat par excellence. Trochu rozvláčný rozjezd později nabírá dech i tempo a opět čtenářům předkládá skvělý příběh, který je dokáže zaujmout a nadchnout. Ruku v ruce jdou s příběhem i osamocené emoce, které jsou ale velmi intenzivní a dojemné. Příběhem lomcují vášně, přátelství, vědomosti i intriky, které dokáží znepříjemnit život, ale hlavně láska a touha ke zdokonalení v profesi, jež má moc zachránit i ukončit lidský osud.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje dění kolem dvou hlavních postav. Nora pilně studuje v Boloni na lékařské fakultě a připravuje se na své vysněné povolání lékařky. Sice utekla ze zkostnatělé Anglie do pokrokovější Itálie, ale ani tady nenachází příliš tolerance. Posměváčci a nepřátelé stojí v řadě a studium ji znesnadňují na každém kroku. Naštěstí má oporu v pár přátelích, kteří ji v nesnadné době drží nad vodou. Jednou z nich je i doktorka Marenco, jejíž nová metoda porodu si teprve hledá své uznání mezi lékaři. Její přítel doktor Daniel se zatím v Londýně pere nejen se svým nadřízeným, ale hlavně se záškrtem u svých malých pacientů, kteří mu umírají pod rukama.

„Stát u brány života a smrti je poslání, nikoliv profese. Pokud to poslání přijmete, budete žít tam, kde se radost potkává se strádáním a extáze se soužením. Budete kráčet mezi utrpením a úlevou. Budete dávat život a ničit ho.“
„Ničit ho?“ Nora zvedla pohled od ztýrané tváře Máří Magdaleny, po které byla doktorka stojící po jejím boku pojmenována. „Nikdy bych život nezničila.“
„Když sdělíte manželovi, že je jeho žena mrtvá, či matce, že přišla o dítě, budete to poslední, co uvidí a uslyší, než jejich život propadne žalu. Zničí je to. Možná to zničí i vás.“

Tento autorský tandem se ničím nezdržuje a hned od první stránky vás noří do svého příběhu a dramatické chirurgické akce. A tady o lékařské postupy a vědu rozhodně není nouze. Pokud tomuto oboru neholdujete, ať už profesně nebo amatérsky, asi nebudou vaše dojmy z četby tak nadšené, jako u čtenářů pohybujících se v tomto prostředí jako ryba ve vodě. Příběh se tak může stát pro někoho zbytečně natahující a málo akční, ale já byla velmi spokojena. Právě tyto lékařské vsuvky byly pro mě zajímavou a výživnou sondou, která mně vlévala radost a nadšení do žil mé knižní krve. 😉

Tempo jejich vyprávění je pozvolné a nikam nespěchají. Mají tak dostatek času, aby se věnovaly mnoha tématům, které román doprovázejí. Ať už je to otázka rovnoprávnosti žen či nových lékařských postupů, tady se dozvíte mnoho nového. Stejně jako v předchozím díle se ústředním tématem stalo použití éteru při operacích, i tady se dostává do hlavní role další lékařský pojem a tím je tentokrát císařský řez. Autorky svým příběhem vzdaly hold úspěšné anatomce a sochařce Anně Morandi Manzoliniové.

Historický román Chirurgova dcera se mi moc líbil a stejně jako u předchozího dílu jsem nadšená a uchvácená jak dějem, tak i psanou formou autorek, která je tak akorát rozvětvená a plná záživných informací, umírněné romantiky a odvážných žen. Občasné emoce z vás vytrysknou bez předchozího upozornění a ještě více jitří vaše pocity z četby. Pokud máte rádi historické romány, které mají kromě poutavé dějové osy ještě tendenci vás trochu dovzdělat a nadchnout pro životní poslání, pak se směle vrhněte do čtení a poznejte osud odvážné Nory.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další naprosto skvělé čtení o lékařské profesi a osudech odvážné ženy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Chirurgova dcera můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *