Recenze

V jeho stínu

Máte rádi romány o medicíně? Pak se ponořte do poutavého románu V JEHO STÍNU a čtenáři se slabšími žaludky mějte se na pozoru, protože od teď se vašimi společníky stanou pitvy a zakrvácené zástěry 😉 . Fascinující vyprávění o odvážné dívce z prostředí viktoriánské Anglie, která pro svůj sen stát se lékařkou je ochotna obětovat téměř vše. Možná i lásku…

Název: V jeho stínu
Autor: Audrey Blake
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 312

Londýn, 1845: sirotek Eleonora Beadyová, vychovaná výstředním chirurgem Horacem Croftem, neboť ve smrtící pandemii přišla o rodiče, toho o běžném životě moc neví. Ostatní mladé dámy jsou vychovávány, aby uměly vyšívat a malovat květiny, Nora se zdokonaluje v sešívání otevřených ran a anatomických ilustracích pitevních nálezů. Jsou to časy, kdy ženy čelí drastickým následkům, pokud jsou přistiženy při praktikování medicíny, ale na Croftově soukromé klinice je Nora jeho nejdůvěryhodnější – a ovšem také nejtajnější – asistentkou. A to až do příchodu nového chirurgického rezidenta doktora Daniela Gibsona. Doktor Gibson netuší, že Horácova půvabná, bystrá a tichá mladá schovanka je kvalifikovanější a vynalézavější chirurg než on sám. Aby ochránila doktora Crofta a jeho kliniku před skandálem a naprostým kolapsem, musí se Nora naučit hrát novou a pro ni velmi obtížně přijatelnou roli – roli řádné mladé dámy. Ale i přetvářka má jisté meze. Nora se nedokáže odvrátit a ignorovat utrpení pacientů, i kdyby to znamenalo poskytnout Gibsonovi moc zničit všechno, na čem pracovala. A když je účastna experimentu a objevu, který by navždy mohl změnit obor, ocitne se Nora před neřešitelnou volbou. Má zůstat neviditelná a dovolit mužům kolem sebe, aby si přivlastnili zásluhy za její práci, nebo vystoupit na světlo – i kdyby to mělo znamenat, že zničí sama sebe.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román V jeho stínu je přitažlivým čtením o medicíně i postavení žen ve společnosti v období 19. století. Napínavý příběh o kurážné dívce, jejíž snem je stát se lékařkou naráží na nepochopení mužů i žen, ale její odhodlání dokáže překonat nejednu překážku. Nechte se přenést do Londýna roku 1845 a nasajte dobovou atmosféru i historické kulisy vyprávění.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem Eleonory a Daniela. Více prostoru se dostává Eleonoře, která stojí v samém středu dějové osy a to zcela oprávněně. Její zajímavý život obklopený láskou k lékařskému řemeslu má čtenářům co nabídnout a rozhodně se jedná o velmi pestré čtení plné rozvíjející se lékařské vědy. Léčitelky a porodní báby jsou na ústupu a ke slovu se hlásí chirurgové a vystudovaní lékaři.

„Je to můj domov. Patřím sem zrovna tak jako vy, ne-li více. Nemáte právo mi poroučet, a protože Luciino tělo je kradené, bylo by stejně ilegální, kdybyste ji pitval vy sám.“
To byla pravda, ale nehodlal to přiznat. „K doktorům bývá právo shovívavější. Kdyby přistihli vás, zavánělo by to čarodějnictvím. Myslíte si, že by s vámi měli slitování? Pokud byste měla štěstí, poslali by vás do blázince a pokud bude mít soudce špatnou náladu, tak rovnou do vězení.“

Tento příběh vás téměř okamžitě vtáhne do svého rozmanitého děje, kde se to medicínou jenom hemží. Čtivý a svěží styl vyprávění dodává příběhu náboj, který ještě více zvýrazňuje atraktivní téma knihy. Zdravotníci či čtenáři „líznutý“ medicínou zde najdou pravý ráj. Fascinující čtení o lékařství tehdejší doby je vzrušující a zároveň lehce odpuzující záležitostí a musím říct, že já si ho užívala plnými doušky a nasávala každou zmínku sebevíc drastickou (popisy pitvání či operací), avšak s citem popsanou.

Za pseudonymem Audrey Blake se skrývají dvě úžasné ženy, které si daly mravenčí práci, aby svůj román vyšperkovaly historickými souvislostmi i některými reálnými skutečnostmi. Svůj děj opřely o téma nesnadného proniknutí žen do ryze mužského světa či uznání stejných práv jaké se dostávalo „pánům tvorstva“. Pokud očekáváte zápletkami a zvraty protknutý příběh budete asi trochu zklamáni. Zde je celá dějová osa postavena na nových lékařských poznatcích a právu žen věnovat se medicíně aniž by za to byly souzeny a odvrhnuty společností.

Mně se román V jeho stínu velmi líbil a skvělou zprávou je, že na světě je už pokračování příběhu o odvážné Noře a pevně doufám, že se ho dočkají i čeští čtenáři.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi výživné i záživné čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román V jeho stínu můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Chirurgova dcera je pokračováním knihy V jeho stínu a opět vás zavede do lékařského prostředí, které v devatenáctém století není příliš […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *