Recenze

Dívka v zrcadle

Lze „opravit“ minulost? Olivie by teď o druhou šanci moc stála, ale na opravu je potřeba spoustu lásky i porozumění. Poutavý román DÍVKA V ZRCADLE z nakladatelství Albatrosmedia vám nabídne spletitý příběh o rodinných vztazích, pochopení i odpuštění.

Název: Dívka v zrcadle

Autor: Katarína Gillerová

Překlad: Eva Macháčková

Nakladatelství: AlbatrosmediaMotto

Rok vydání: 2021

Počet stran: 312

Olivie Oravcová má stabilní práci, bezva kamarádku Dorotu a pozorného snoubence Jonáše. Konečně má pevně ukotvené kořeny a někam patří. Ale vždycky to tak nebylo. Její dětství je spojené s koncertními sály, hotely a ustavičným cestováním. Rodiče – hudebníci na ni moc času neměli a tak vyrůstala obklopená muzikou a chladnějšími vztahy. Občas ji odložili k prarodičům, kde chodila do školy a poznala kamaráda Romana. Jenže i ten kamsi zmizel, když ho na střední škole dost nevybíravě odmítla. Nyní v dospělosti konečně poznává pospolitost a teplo rodinného krbu díky Jonášově rodině. Teprve Jonáš ji ukázal, jak má správná rodina fungovat s rodiči, sestrami a sousedy. Do jejích poklidných vod však zasáhne nečekaný příchod nového šéfa do firmy a ke své hrůze Olivie zjistí, že je to Roman. Kluk, kterému kdysi ublížila a nedostala už šanci se omluvit. Vypadá to, že ani Roman nezapomněl na minulost a začne se ji mstít.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ 

Román Dívka v zrcadle je pestrým i emotivním vyprávěním o nenaplněné lásce, osudových chybách i nadějných zítřkách. Autorka Katarína Gillerová je moje oblíbená slovenská autorka a s každou další její knihou se opět utvrzuji v přesvědčení, že opravdu umí své čtenáře zaujmout od první stránky.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Olivie vás zavede do jejího rozpolceného nitra, o kterém byla přesvědčena, že pluje v klidných vodách přístavu. Ale minulost se znovu připomíná a s ním i nevyřešené spory a traumata, které ji zanesou do rozbouřených vln rozpolcenosti, kde hledá pevnou kotvu domovského přístavu. Zdárně ji sekundují i ostatní postavy románu, v kterých vám autorka nabídne koláž lidských osudů, s nimiž si život zahrál hořkosladkou hru o štěstí.

Stály jsme v předsíni a naše postavy se odrážely ve velkém zrcadle naproti. Vždycky když máma odcházela z domu, na pár vteřin se před ním zastavila. Já jsem ji v tom napodobovala, když nebyla doma a odcházela jsem ráno do školy.
A potom v šatně. V každé šatně byla velká zrcadla a prostor před nimi byl vyhrazený pro mámu. Na koncerty so oblékala krásné šaty, v zrcadle kontrolovala, jestli každý záhyb přiléhá tak, jak má. Když odešla, postavila jsem se před zrcadlo já. Už se v něm neodrážela ta éterická bytost jako před chvilkou, viděla jsem obraz osamělé malé holčičky. Dospělí pobíhali kolem mě, ale moji přítomnost nevnímali, vzrušení před začátkem koncertu vrcholilo.

Katarína Gillerová je vynikající vypravěčka příběhů. I když už od prvních přečtených stránek tušíte celou dějovou zápletku, která se nakonec opravdu potvrdí, přesto vás autorka vede ke svému konci rozmanitou a neočekávanou cestou, která vás bude skvěle bavit. Tato pouť je lemována nepředvídatelnými zápletkami, humorem, nadhledem i myšlenkovým přesahem. Její postavy zachycují lidskost i životní všednost se svými vzestupy i pády, díky čemuž se čtenář dokáže vcítit i ztotožnit s příběhem a stává se jeho součástí. Některé životní události z minulosti stojí za to napravit a některé by se měly nechat spát…

Autorka svůj společenský román postavila na spletitých rodinných vztazích, které doplnila romantickou linkou a lehce tajemnou zápletkou, jež u vás vyvolá zvědavost i napětí. Čtivý styl i dostatek dějových zvratů vás nese zrychleným tempem ke svému závěru, který vás donutí popřemýšlet nad životními otázkami, jež vám Katarína Gillerová jen tak nahodile předestře, ale jejich poselství ve vás zůstane rezonovat.

Román Dívka v zrcadle se bude líbit čtenářům, jenž mají rádi příběhy obyčejného života, v kterých najdou sami sebe a romantický nádech jim bude zpříjemňovat komplikované vztahové propletence.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za poutavý příběh plný lásky i vnitřní bolesti děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dívka v zrcadle pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *