Recenze

Ztracený v pustině

Promyšlené rodinné drama, které v sobě nese atmosféru osamění tak dokonale, že se každý z vás bude cítit jako ZTRACENÝ V PUSTINĚ. Australská poušť, jeden mrtvý a spousta otázek. Proč se ze tří bratrů vrhne do náruče smrti ten, který má vše, co si jen může přát? Tajemství v téhle rodině jsou zahalena oparem zármutku a bolesti.

Název: Ztracený v pustině
Autor: Jane Harperová
Překlad: Alžběta Kalinová
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 376

Nathan, nejstarší z bratrů Brightových, dobře ví, jak tvrdý je život v nekonečném australském vnitrozemí. Osamělost tam znamená smrt. Nejbližší sousedé mohou být hodiny cesty daleko a před spalujícím žárem není úniku. Ví to, protože po rozvodu a neshodách s příbuznými opustil rodinnou farmu a protlouká se životem sám — na rozdíl od svého bratra Camerona. Ten úspěšně vede rodinný ranč, má milující manželku, dvě rozkošné dcerky a obdiv nejmladšího bratra Bennyho. Proto Nathan nedokáže uvěřit zprávě, že Cameronovo tělo bylo nalezeno u osamělého náhrobního kamene v pustině, a navíc se zdá, že se vydal vstříc smrti dobrovolně. Po dlouhé době se tedy Nathan vydává zpět na rodinnou farmu, aby uctil bratrovu památku. Jenže brzy ho začnou přepadat pochybnosti a nezbývá mu než se ponořit do minulosti a prozkoumat stará rodinná tajemství i křivdy, které by bylo lepší nechat spát.

λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ λ

Kniha Ztracený v pustině je psychologickým románem, který v sobě nese prvky napětí i detektivního žánru. Působivý příběh o rodinném soužití, zármutku, trestu i vykoupení vás zaujme a vyvolá patřičnou dávku zvědavosti. Co se skrývá za zavřenými dveřmi rodiny Brightových?

Příběh vyprávěný er-formou vás zavede do australské pustiny, v níž se najde u osamoceného hrobu mrtvola Camerona. Jeho bratr Nathan se pouští do odvážných polemik a úsudků kolem jeho smrti a neopomine vás vzít s sebou ani do své minulosti. Právě tyto návraty do časů minulých vám vyjeví všechny souvislosti i utajené křivdy.

Ještě se naposledy podíval do míst, kde se našlo Cameronovo tělo. Mrtví nemluví. Tuhle myšlenku musel mít za ty roky v hlavě snad tisíckrát, ale když projížděl kolem Honákova hrobu, sklouzla maličko jinam a vzala na sebe zvláštní, dosud neznámou podobu, aby se usadila v nejtemnějších koutech jeho mysli a brala mu klid.

Autorka píše rozvláčným stylem, v kterém vzletné popisy nacházejí své stabilní místo. Dějová osa je postavena na pochybnostech a pátrání po důvodech smrti Nathanova bratra. Tato vyšetřovací práce je rozprostřena do daleka, přestože zůstává na rodinné farmě. Složitá a promyšlená zápletka dává vyniknout propracovaným postavám, které vás nenechají na pochybách, že každý z nich si nese na bedrech pestrou minulost.

Obálka kniha evokuje ve čtenáři určitou tajemnost i temnost situace a stejnou atmosféru dokázala autorka zachytit i ve svém příběhu. Rozlehlá pustina v Austrálii, na kterou celý den sálá horké slunce a osamocenost v nekonečném prostoru přímo vybízí k tajemné zápletce, jež v sobě bude ukrývat ponurost a mrazivý nádech.

Rodinné drama Ztracený v pustině bych doporučila náročnějším čtenářům psychologických detektivek, který se nespokojí s ničím menším, než promyšleným dějem, pozvolným odkrýváním tajemství i vzletnými popisy prostředí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za mrazivé tajemství v horkem rozpálené australské poušti děkuji nakladatelství HOST, na jejichž stránkách si můžete knihu Ztracený v pustině pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *