Recenze

Knihovnice z Troublesome Creeku

Ponořte se do příběhu „modré“ dívky Cussy, která se kromě odlišné barvy kůže potýká i s lidskou hloupostí a nesnášenlivostí při svém povolání knihovnice Pojízdné knihovny. Sedněte společně na mulu, rozvážejte milované knihy po nejodlehlejších částech východního Kentucky a vnímejte každodenní úděl utlačovaného modrého lidu i všudypřítomnou bídu. Román KNIHOVNICE Z TROUBLESOME CREEKU je inspirovaný osudy výjimečných modrých lidí v Kentucky.

Název: Knihovnice z Troublesome Creeku
Autor: Kim Michele Richardsonová
Překlad: Petra Andělová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 319

Odlehlou horskou část Kentucky sužuje velká hospodářská krize víc než bohatší části Spojených států. Lidé živoří, ale nevzdávají se. Cussy Mary Carterová se v rámci podpůrného programu vlády stává knihovnicí Pojízdných knihoven, které s čtivem přinášejí osvětu, únik před krutou realitou a mezilidský kontakt. Devatenáctiletá dívka se musí vypořádat s celou řadou protivenství kvůli odlišné barvě kůže – je totiž modrá. Její příběh vypráví o nezlomnosti lidské vůle a odvěké lidské touze měnit okolní svět k lepšímu. Kim Michele Richardsonová ukotvila svůj nejnovější román v nesmlouvavě vylíčeném a drsném období amerických dějin před druhou světovou válkou, v němž v Apalačském pohoří vládly zaostalost, předsudky a rasová nesnášenlivost.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Knihovnice z Troublesome Creeku je emotivním čtením o nezdolnosti lidského ducha, životních snech i předsudkách, které vládnou světu. Poutavé vyprávění, situované do 30. let 20. století, vás zavede do odlehlé části Apalačského pohoří, kam se před rasovou nenávistí uchýlil modrý lid, jejichž kůže byla modrá jako moře a trnem v oku byli nejednomu obyvateli Kentucky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní „modré“ hrdinky Cussy alias Modřenky. Její vidění světa je obyčejné, lehce zaostalé, ale vše dohání touhou po vědění, laskavostí i lidskostí. Její životní touhu naplňuje kromě jiného i povolání knihovnice v projektu Pojízdných knihoven. Cílem tohoto projektu bylo dostat čtivo k lidem v chudých a odlehlých oblastech i snaha vytvořit pracovní místa pro ženy. Tyto „knižní ženy“ cestovaly na mulách, koních i pěšky do stovky mil vzdálených míst, aby poskytly nemajetným rodinám vědomosti i zábavu.

Celý příběh je postaven na sympatické a milé Modřence, kterou si okamžitě zamilujete. Prožíváte s ní všechny ústrky i rasovou nesnášenlivost, která se kolem ní šíří a obdivujete její neustálou snahu o lepší život i touhu po vědění. Osud ji nadělil odlišnost, která ji tvaruje po celý život a vymanit se z tohoto viditelného cejchu je nemožné.

Sklopila jsem pohled. Vím, kde je moje místo, vím, že já jsem ta, které se ve skutečnosti bojí a kterou opovrhují nejvíc.
Být barevná bylo samo o sobě těžké, ale ne tolik, jako když měl někdo tak zvláštní a ošklivou barvu kůže a byl poslední svého druhu. A takové jako Harrietta a Eula to ještě zhoršovaly, postaraly se, abych nikdy nezapomněla, že jejich barva a jakákoli jiná barva kůže je lepší než ta moje. Byla jsem pro ně jako bolák, bolák na těle lidstva. A musela jsem poslouchat a být přesně tam, kde mě chtěly mít. Pod nimi. Navždycky a sama.

Autorka píše nenáročným stylem, který cíleně míří na jádro věci. Svoji Modřenku obehnala problémy a neduhy tehdejší doby a nebála se poukázat ani na lidskou zlobu, nevraživost či zaslepenost. Čtivé a živé vyprávění vás vtáhne do svého děje a prověří vaše slzné kanálky. Emocemi ani vypjatými okamžiky autorka rozhodně nešetří a vaše dojmy budou jako na houpačce. I dramatické události dokáže podat s citem a vkusem a daří se jí ukázat bezvýchodnost i marnost odloučeného života. Milovníci romantiky budou také spokojeni. 🙂

Historický román Knihovnice z Troublesome Creeku se bude líbit všem čtenářům, kteří ohodnotí emotivní příběh inspirovaný osudy výjimečných modrých lidí a rádi se nechají dojmout ojedinělým příběhem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za nevšední návštěvu u modrých lidí děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Knihovnice z Troublesome Creeku pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *