Recenze

Láska za ostnatým drátem

Román LÁSKA ZA OSTNATÝM DRÁTEM je inspirován skutečným příběhem židovské dívky a osvětimského dozorce. Vydejte se do míst lidského zla a poznejte nevšední vztah, který je doprovázen každodenním stínem smrti.

Název: Láska za ostnatým drátem
Autor: Hana Raduličová
Překlad: Dušan Karpatský
Nakladatelství: Albatrosmedia XYZ
Rok vydání: 2022 – 1. vydání v roce 2012
Počet stran: 240

Šťastné milostné příběhy, v nichž spolu zamilovaní nezůstali, jsou vzácné. Ještě vzácnější jsou válečné milostné příběhy se šťastným koncem, v nichž zamilovaní stáli každý na jiné z nepřátelských stran. A zcela výjimečné jsou milostné vztahy mezi příslušníky židovského národa a stoupenci nacismu během druhé světové války. Příběh Židovky Heleny a dozorce Franze Wunsche je víc než to všechno.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Láska za ostnatým drátem je emotivním čtením o zapovězené lásce v místech, kde se nic neodpouští a každé pochybení je potrestáno smrtí. Pravdivý příběh je postaven na nevšedním vztahu židovské dívky z Podkarpatské Rusi a esesmana a dozorce v Osvětimi.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete nelehké životní období hlavní hrdinky Heleny a sporadicky nahlédnete i do osudu SS dozorce Franze. Autorka rozhodně umí vyprávět a před vámi se tak rozprostře tragické období našich dějin a přiblíží vám další dramatické aspekty tohoto období. Místem děje se stává nechvalně proslulá Osvětim i s jejím krutým zacházením.

Peklo a zemi se pro Helenu změnilo v lásku v pekle. Nevěděla, kdy se to stalo, který den ani v kterou chvíli. Nedokázala určit, kdy přesně se pocit vděčnosti proměnil v lásku, ale najednou věděla, že prohrála bitvu a že on se dočkal okamžiku její ženské porážky.

Román Láska za ostnatým drátem je prvotinou této spisovatelky a je to poznat. Prvotní náznaky jejího jemného psaní společně se silným a důrazným dějem se naplno projevily až v románu Esterčini otcové, který mohu vřele doporučit, ale ani tento její počin není rozhodně marný. Rozvitý styl vyprávění, který dominoval v další její knize, zde sice nenajdete, ale přesto vás autorka dokáže zaujmout nevšedním příběhem s emocionálním dopadem.

Velké romantiky ani žhavých výstupů se zde nedočkáte, autorka šla spíše po pocitech, které se v hlavních protagonistech odehrávaly. Tyto něžné, agresí nezatížené emoce postavila do protipólu k beznadějnému, krutému životu v nacistickém lágru. Od živých popisů každodenní reality až po vyšponované tragické zápletky se k vám nenásilnou formou dostává krutá nelítostná historie.

Autorka píše nenáročným stylem, za to s důrazným efektem na samotný příběh. Dostatek dějových zápletek i nečekaných zvratů vás připoutá ke stránkám, z kterých se na vás valí smutek, zmar i naděje. Devízou tohoto románu jsou především hutné dialogy naplněné emocemi a psaný jazyk, který s lehkostí plyne dramatickými dějinami. Autorka mě o svém spisovatelském umu přesvědčila už v románu Esterčini otcové a i zde potvrzuje svoji lyrickou formu vyjadřování a u mě už se nastálo usadila v kolonce oblíbených spisovatelů.

Román Láska za ostnatým drátem se bude líbit všem čtenářům, kteří se rádi noří do příběhů vystavěných na reálných základech. Emotivní náboj bude doprovázet nevšední příběh dvou lidí, jež svoji lásku objevili na smrtí poznamenaném místě.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další krásný příběh z pera chorvatské spisovatelky Hany Raduličové děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Láska za ostnatým drátem pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *