Recenze

Malum: část první

V sérii Elitní klub králů nám autorka Amo Jones posílá pokračování osudů svých hrdinů v páté knize s názvem Malum: část první. A nakladatelství Baronet nám ukáže, cože si máme představit pod pojmem temné new adult. Ne, není to nic pro citlivky … 🙂 .

Název: Malum: část první

Autor: Amo Jones

Nakladatelství: Baronet

Počet stran: 280

Rok vydání: 2019

Bylo – nebylo, žila dívka v karavanu se sestrou a sadistickým otcem. Jednoho dne se dostala do světa Elitního klubu králů. Byla vtažena do temného víru lží, nenávisti a falše, ale také peněz, pompéznosti a absolutní moci. Ovšem spoustu věcí ta dívka nemohla tušit, měla jen postupně odhalit tajemství, jež před ní byla skryta. Ta tajemství střežili mladí muži, kteří roztrhají její svět na kusy a rozdrtí ho na prach…
Nate Riverside-Malum je král, ale i Tillie Stuprum se do tohoto podivného světa narodila, ovšem jako opomíjená osoba.  Díky rozhodnutí své matky. V Tilliiných očích nezáří hvězdy, zuří v nich oheň. takový, který možná všechny spálí.
Všechno, co si Tillie myslela, že ví, je smyšlená verze pravdy.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Výsledek obrázku pro amo jones

Amo Jones se narodila roku 1988 na Novém Zélandu, v současnosti žije s partnerem a čtyřmi dětmi v Airlie Beach v Austrálii. Kromě psaní knih studuje kriminální právo. Má ráda dlouhé romantické procházky do vinného sklípku. Píše stejně tak, jako žije, na hranici šílenství se sklenicí vína v jedné ruce a svou morálkou – nebo jejím nedostatkem – ve druhé.

Je autorkou temných romantických sérií pro dospělé The Devil’s OwnSinful Souls MC, Crowned a romance z hudebního prostředí Westbeach.  Malum: část první navazuje na temnou „new adult“ sérii Elitní klub králů, která začíná dílem s názvem Stříbrná labuť – vydal také Baronet.

Foto, text zdroj: Baronet

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Summa summarum

Kniha na první pohled milovníky NA / YA fantasy doslova nadchne: obálka je opravdu krásná, povedla se… Kniha má pevnou vazbu a není objemná.

Ano, přiznám se: asi mám trochu chaos v pojmech young adult a new adult – rámcově tedy vím, co si pod nimi představit, ale hranice mezi nimi se mi zdají jen nezřetelné. Kniha Malum: část první od Amo Jones je zařazena pod „new adult“ a protože jsem i z této kategorie již „vyrostla“, myslela jsem si, že mě nemůže ničím překvapit či dokonce „šokovat“. Nebrala jsem moc vážně ani varování, že se jedná o temný příběh – chyba, chyba, chyba. Možná jsem měla. Popravdě, lezly mi oči až na temeno hlavy a zablokovala jsem si krk od neustálého, nevěřícného pokyvování. Přečetla jsem dost YA i NA příběhů, ale Malum je jednoznačně jeden z nejsyrovějších a nejvíce naturalistických verzí NA / YA fantasy, se kterou jsem se setkala. Jako fakt – snad až moc drsná, hlavně vzhledem k faktu, že hlavní hrdinové příběhu jsou „- náctiletí“ středoškoláci – maturanti. Jejich chování se mi, vůči jejich věku, zdálo úplně mimo (jakkoli velkou či hlubokou) mísu…

Hlavní hrdinkou této nové knihy v sérii je Tillie Stuprum, která  v odloučení od otce dítěte Nathaniela Riversidea) porodí dceru Micaelu. Ovšem miminko jí unese její sestra a Tillie je nucena se k Nathanielovi, do jeho rodiny, vrátit. Jako sestřina loutka, která má na Riversideovi a jejich blízké donášet a vlákat je, i ostatní krále, do pasti, aby Elitní klub králů byl navždy rozprášen. Bohužel pro všechny zúčastněné Tillie je tvrdohlavá, nezkrotná a má dědičný nárok na trůn Perdity a koruny Ztracených chlapců. Ano, Tillie je nucena manipulovat Natem, ale co když on celou dobu manipuluje s ní a mnohem hůř? Autorka se nebojí drastických scén ani zvratů v ději a rozhodně není útlocitná, co se týče svých literárních postav, takže celý děj tohoto dílu je pěkný nářez.

Ten, kdo nečetl první sérii, bude mít z počátku trochu potíže s některými fakty/ věcmi, které jsou vysvětleny právě v předcházejících dílech série… ale hlavně bude nepřipraven na to, co ho na stránkách knihy čeká. Jednoduše řečeno: dočká se v podstatě soft porna praktikovaného teenagery. V knize se to hemží sadistickými hrátkami, potoky alkoholu a kopci kokainu. Sebedestruktivní chování, balancování na hraně sebepoškozování, dialogy a slovník nadržených vězňů, těžce asociální skupiny teenagerů, kteří jsou vychováváni v jakémsi kastovním zřízení a v přesvědčení, že prachy, sex a moc jsou jediná věc, pro kterou má cenu ráno vylézt z postele – to vše v knize nalezneme. Taková mírně postapokalyptická vize schizofrenie mladistvých 🙂 .

Amo Jones je svým „hustým“ stylem psaní „profláklá“ a má zástupy fanoušků. Odhaduji, že právě pro svůj „hard“ styl, protože vše ostatní: parta středoškoláků patřící do (nějakým způsobem) utajované skupiny/ kasty/ elity praktikujících „něco tajného“, to tu už milionkrát bylo. V různých variacích. Nicméně nemohu říct, že by se mi kniha vyloženě nelíbila, hlavně proto, že si na nic nehraje. Varování, že se jedná o temnou fantasy vám dopředu dají – to, že ho (jako já) neberete vážně, to je věc jiná. A druhý díl si přečtu, čím pak mě překvapí tentokrát 🙂 ?

Hodnocení: 82%

Za černočernou knihu NA a recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *