Recenze

Mizení Sybil Joinesové

Padla vám do oka novinka ? nakladatelství Jota, protože je grafickým zpracováním podobná bestselleru – Sirotčinci slečny Peregrinové ?? Pak – dříve než Sybil Joinesové věnujete svůj čas –  vám doporučím, abyste si pravdivě zodpověděli následující otázky: baví vás číst „kolážové texty“ (celky poskládané z různých literárních stylů)? Jste ochotni si lámat hlavu nad „vědeckými“ pojmy, definicemi a texty detailně vymyšlené nekrofyziky? Libujete si v hooodně květnaté jazykové stylizaci a maximálně detailních popisech? (Ano, kniha má přes 500 stran…) Pokud jste odpověděli kladně, hurá, temný, hrůzný příběh o smrti, světě mrtvých, násilí ve světě živých na vás čeká. A věřte, že vám z něj naskočí husí kůže ?… V opačném případě na knihu, která získala ocenění „Nejpodivnější kniha 2021“ ?, raději zapomeňte. Mizení Sybil Joinesové není duchařská jednohubka, kterou „dá každý“ i v polospánku ?…

Název: Mizení Sybil Joinesové

Podtitul: Odborná škola pro duchomluvné a ústoslyšící děti. Smrt je dobrodružství. Gotický paranormální román o prolínání světa živých a mrtvých.

Autor: Shelley Jacksonová

Nakladatelství: Jota

Rok: 2021

Počet stran: 504

Oficiální anotace

Jedenáctiletá Jane Grandisonová, ztrápená svým koktáním, sedí na zadním sedadle auta a v ruce drží neobvyklý dopis. Podle něj má od nynějška žít a studovat v Odborné škole Sybil Joinesové pro duchomluvné a ústoslyšící děti. Škola založená v roce 1890 je na první pohled útočištěm pro děti, které se touží zbavit své vady řeči. Ovšem Sybil Joinesová, zvaná také jen Ředitelka, má následkem svého prokletého a tragického dětství poněkud jinou představu. Tato průkopnice v oboru nekrofyziky totiž hodlá „dar“, jímž oplývá ona i její studenti, náležitě využít. Prostřednictvím svého koktání a zadrhávání dokážou vyvolávat hlasy duchů hovořící ze světa mrtvých, ze světa, jejž sama Ředitelka navštěvuje, jak se jí zlíbí. Jednoho dne ovšem zmizí jedna ze studentek, událost přiláká pozornost rodičů i policie a všechno se radikálně začíná měnit… Nový román známé americké autorky Shelley Jacksonové představuje vzrušující zkoumání života po smrti a přelévá se přes proměnlivou hranici mezi světy živých a mrtvých. Je vyprávěn prostřednictvím teoretických spisů o nekrofyzice, Ředitelčiných depeší ze světa mrtvých a zápisků Jane Grandisonové o tom, jak plynul její školní život, v němž se stala novou stenografkou a ústřední postavou jak současného, tak i budoucího dění v Odborné škole. (Foto: Shelley Jackson, zdroj).

Summa summarum

Jakmile se vám obsáhlá kniha dostane do rukou a vy si ní poprvé zalistujete, zjistíte, že se jedná o románový „patchwork“ dopisů, vědeckých textů, deníků a vyprávění. To vše doprovázeno krásně děsivými „viktoriánskými“ fotografiemi,  „vintage“  mapami a ilustracemi… Kniha se, podle mého názoru, řemeslně povedla, má šitou vazbu a tvrdé desky přebalem… Myslím, že úspěšně naláká nejednoho milovníka paranormálních jevů a gotických románů ?.  Za hlavní postavy bych označila Sybil Joinesovou, ředitelku Odborné školy pro duchomluvné a ústoslyšící děti (Ředitelka) a Jane Grandisonovou. To je bývalá studentka, nyní stážistka a stenografka. Škola má být azyl pro koktavé děti, ale neprobíhá zde léčba –  děti s poruchou řeči jsou ideálním médiem pro komunikaci se světem mrtvých. A Sybil Joinesová je průkopnicí toho, co se v knize nazývá nekrofyzikou. Co mě na románu odehrávající se v prostředí Odborné školy pro duchomluvné a ústoslyšící děti nejvíce překvapilo, bylo zjištění, jak moc temnou knihu mám v rukou… Ani jedna z postav není kladná, všichni jednají z hlediska zisku a prospěchu. Oběti týrání bez výčitek pokračují v ubližování bezbranným. Spisovatelka nešetří ani popisy trestů za studentská provinění a dá nám tak nahlédnout do nejčernějších koutů psychopatických myslí. Kniha se mi nečetla lehce: autorčino přeskakování z jednoho literárního stylu do druhého mi „nesedlo“. Ve škole jsem fyziku nemusela, tudíž mě ani „nekrofyzikální“ vsuvky neoslovily. Na knihu jsem se velmi těšila, ale mé očekávání nesplnila. Nejsem „cílovka“… Ovšem knize nelze upřít skvělý nápad, originální prostředí příběhu, skvělé grafické zpracování a v neposlední řadě paní spisovatelce (a paní překladatelce) mega širokou slovní zásobu překypující květnatými obraty. Máte-li chuť na temně syrový příběh odehrávající se na hraniční čáře mezi světem naším a záhrobím, na nic nečekejte a pospěšte za Sybil Joinesovou ? …

Hodnocení:  ❤ ❤ ❤ ? ?

Za opravdu podivný, černo-černý příběh děkuji ❤ nakladatelství Jota ❤.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *