Recenze

Ušlechtilá stezka

Pojďte se vydat do Kambodže s drsným žoldákem Elliotem. Píše se rok 1978 a u moci jsou Rudí Khmerové, pro které je lidský život bezvýznamným faktorem a být inteligentní znamená mít vypálený cejch smrti. Napětí a dobrodružství vás čeká v novém románu Petera Maye UŠLECHTILÁ STEZKA a čtení je to věru drsné a velmi záživné.

Název: Ušlechtilá stezka
Autor: Peter May
Překlad: Radka Klimičková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 509

V roce 1978 je v Kambodži u moci komunistický režim. Jack Elliot se živí jako žoldák a lidský život — i ten jeho — má pro něj nízkou cenu. Když ho bohatý kambodžský uprchlík Áng Júon požádá, aby zachránil jeho rodinu před Rudými Khmery, Elliot počítá s tím, že tento úkol nemusí přežít ani on sám. Mezitím Elliotova dospívající dcera Lisa pohřbila matku a zůstala na všechno sama. Svého otce doposud považovala za mrtvého a je pro ni překvapením, když zjistí, že je naživu. Ve snaze neznámého rodiče poznat vyrazí až do dalekého Bangkoku, kde padne do zajetí. Příběhy otce a dcery — oddělených stovkami mil — se proplétají. Elliot a Lisa se vydávají po kruté cestě nebezpečnou džunglí k sebepoznání.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Dobrodružný román Ušlechtilá stezka je velmi intenzivním čtením o poměrech v Kambodži za teroristické vlády Rudých Khmerů. Na velmi důrazném pozadí smrtonosné nacionalistické vlády se odehrávají příběhy otce a dcery, kteří hledají cestu z marastu této země. Napětí, svižnost, neustálá přítomnost smrtelného nebezpečí, historické podklady – to je, oč tu kráčí.

Příběh vyprávěný er-formou je postaven na dvou dějových liniích, které k sobě mají velmi blízko a přece tak daleko. První má na starosti Elliot – žoldák z povolání, který má před sebou složitý úkol přivést klientovi z Kambodže jeho rodinu. Tento úkol se pro něj stane bojem o holý život, který pro něj zase tak moc neznamená, ale možná o něj stojí někdo jiný. Jeho dcera Lisa má v područí druhou dějovou linii, jejíž převážná část se odehrává v Bangkoku – městě neřesti. Nápad, že se vydá hledat svého otce, kterého do té doby neznala, až do daleké Asie není její nejlepší myšlenkou a brzo to pozná sama na vlastní kůži. Na vše totiž dohlíží nebezpečné podsvětí a v Kambodži nacionalistická skupina Rudí Khmerové a žít pod jejich nadvládou je téměř nemožné.

Slattery do Elliota šťouchl a kývl směrem k chatrčím. V měsíčním světle sestupovali po žebřících muži a ženy, mladí i staří, ubohé postavy v otrhaných černých pyžamech. Velké tmavé oči zíraly ze scvrklých hlav, na kostech a kloubech byla natažená kůže jako krep, znetvořená boláky a vyschlá od slunce. Sto, možná více párů nohou se k nim šouralo prachem areálu. Slattery cítil, jak ho v očích bodají slzy. V těch stvořeních sotva rozeznával lidi. „Co to lidem v týhle zemi sakra dělaj?“

Peter May tuto knihu napsal už v polovině osmdesátých let a je dobře, že se rozhodl ji vydat. Je to trochu jiný May, ale pořád stejně dobrý, neskutečně čtivý, rozbíhající se svým vyprávěním do prostoru a sršící nápady. Dobrodružný román má pevnou základnu v napětím nabité zápletce, kde se na nějaký ten život příliš nehledí a smrt i nebezpečí je každodenní chlebem.

Živý styl vyprávění vás přenese do Kambodže a musím zkonstatovat, že je to čtení opravdu drsné a emocionálně hutné. Vražedný anarchický režim nastolený Rudými Khmery zaujímá v knize obsáhlé místo a musím říct, že to bylo velmi poučné a intenzivní čtení, které se k vám dostane v plné míře. Tato nacionalistická organizace, která stála u moci v letech 1975 – 1979, systematicky vyhladila tři miliony lidí. Rudí Khmerové považovali inteligenci za největší hrozbu a tak vraždili učitele, lékaře, za které dosazovali rolníky, a nošení brýlí bylo okamžitou povolenkou k cestě na vražedné pole, kde byli tito lidé zastřeleni a když došla munice, ubiti bambusovými holemi či motykami. Velmi silné pozadí fiktivního románu vystavěného na reálném historickém kontextu…

Autor je silný v kramflecích v postavě Elliota, kde mu věříte každý jeho krok a každý jeho plán a i jeho kumpáni mají auru reálnosti. Pokulhává ovšem v ženských hrdinkách a nejvíce se to projevuje v postavě Lisy, která vychází z románu jako naivka a hlupačka par excellence a těžko se vám s ní spolupracuje.

Román Ušlechtilá stezka se mi velmi líbil, a i když to není ten May, jak ho známe, svojí silnou a důraznou výpovědí vás nadchne a dějovou osou zaujme na první dobrou. Není to žádná „útlina“, ale garantuji vám, že tuhle knihu budete číst ve zvýšeném tempu. Pokud máte rádi dobrodružné příběhy, v kterých napětí i emoce dostávají hlavní slovo a rádi se necháte dovzdělat historickými fakty, pak směle sáhněte po tomto intenzivním čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další skvělý příběh z pera Petera Maye děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Ušlechtilá stezka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *