Recenze

Pátá oběť

„Nemůžeš si hrát na Boha, aniž bys poznal Ďábla.“

Jestli si myslíte, že PÁTÁ OBĚŤ byla tou poslední, tak to jste rozhodně na omylu. Vypadá to, že autor J. D. Baker si s námi bude hrát ještě pěkně dlouhou dobu. Štěstí je, že jeho knihy jsou natolik napínavé a návykové, že další a další pokračování vůbec nebudou vadit 😉 .

 

Název: Pátá oběť

Autor: J. D. Barker

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2019

Počet stran: 600

Detektiv Sam Porter je zakousnutý do případu tzv. Opičího vraha a je doslova posedlý tímto vrahem, který si se všemi tak bravurně v prvním díle pohrál. A vypadá to, že Bishop alias Opičí vrah má v rukávu schovaných dalších pár trumfů. Pod zamrzlou hladinou laguny v chicagském parku je nalezena mrtvá dívka, která má na sobě šaty patřící jiné ztracené dívce. Zapeklitý oříšek, který se snaží rozluštit Porter a jeho tým. Nash, Clair i Kloz se snaží přijít na tento zamotaný případ, zatímco Porter, který byl odvolán z případu Opičáka, se pouští sám na vlastní pěst do dalšího pronásledování tohoto inteligentního vraha, který má vše dokonale promyšlené a jeho vizitkou je heslo – nedělám chyby. Ačkoli je Porter na několik týdnů postaven mimo službu, ani to ho nedonutí pokračovat ve svém honu na pachatele a zjišťuje, že ho čeká ještě temnější hlubina plná děsivých stínů, která se bude uzavírat i nad jeho hlavou…

Přešla malou klec k brance zajištěné nahoře i dole petlicí s visacím zámkem. Sevřela ji oběma rukama. „Pusť mě, ty úchyle! Okamžitě mě pusť!“

Učitel dál o sebe třel prsty, ale jinak se nepohnul. Byl jen stínem na pozadí ještě temnějších stínů. Olízl si suché, popraskané rty. Larissa začala ječet. Ječela, jak nejhlasitěji dokázala, tak hlasitě, až ji škrábalo v krku. Zadívala se mu zpříma do očí a ječela, dokud měla poslední zbyteček vzduchu. Pak se prudce nadechla a ječela dál.

Kniha Pátá oběť je druhým pokračováním detektivní série Sam Porter. Předchozí první díl Čtvrtá opice (recenze) byl startující hvězdou v detektivním žánru a získal u čtenářů ohromující úspěch. Vraždy podle moudrých opic vylétly na české nebe jako kometa a další díl přebral roli této zářící hvězdy a rozhodně dolů nepadá.

Celý thriller se odehrává v pouhých čtyřech dnech, a přesto je nabitá každá vteřina těchto dramatických dnů. Příběh střídavě sledujete z několika úhlů pohledů – Portera, Clairy, Nashe, unesených dívek, agenta FBI atd. Rozhodně se nelekejte přeskakování těchto pohledů, protože celé dílo rozhodně působí uceleně a komplexně a ba právě naopak vám přibližuje děj ze všech možných i nemožných úhlů a vám tak neunikne jediná stopa. Začátek vypadá jako naprosto „jednoduchý“ případ o jedné maximálně dvou neznámých – nezvěstných dívkách, ale najednou se celý případ rozpíná do obřích rozměrů, další a další cesty se větví na křižující se rozcestí až je z toho neskutečná rovnice o X neznámých.

J. D. Barkerovi se opět podařilo napsat neskutečně čtivý thriller, který jen tak z ruky nepustíte. Čekají vás okamžiky naplněné napětím i drastické scény, kdy nahlédnete do „kuchyně“ pod ruce dalšího úchylného vraha.

„Nebojte se těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou. Raději se bojte Toho, který může duši i tělo zahubit v pekle.“

zdroj

Kniha má neuvěřitelných 600 stran a i když se čte celkem rychle, stejně jsem se neubránila pocitu, že celý děj je už trochu překombinovaný. Nejen, že sledujete vraha, jeho oběť, vyšetřovací tým, ale do toho všeho vám autor ještě zakomponuje rodinu oběti, jeho kamarády a další nové tváře z FBI atd. Já z toho měla chvílemi trochu guláš a celému příběhu to zbytečně sráží kvalitu. Lehká předvídavost celé zápletky (překvapilo mě, že jsem na to dokonce přišla i já) rozhodně neubírá knize moment překvapení, protože i když jste si skoro jisti, kdo je kdo, stejně tam jisté procento váhavosti je a finální rozuzlení v této knize je zkrátka skvěle vystavěné. Celý závěr je připraven k napsání a vydání dalšího dílu, takže se můžeme těšit na pokračování bláznivé jízdy s Porterem a Opičákem, což já rozhodně kvituju.

Doporučuji začít pěkně od začátku prvním dílem Opičí vrah, protože ačkoli se autor snažil v tomto pokračování přiblížit všechny důležité aspekty předchozího dílu, tak úplně se mu to nepodařilo – to by měla kniha ještě o sto stran více.

Pokud jste milovníci detektivních thrillerů, tady rozhodně nesáhnete vedle a užijete si skvostnou dramatickou jízdu – pevně se držte.

Hodnocení: 90 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

 1. Moc pěkná recenze a docela i náhoda 😀

  Včera jsem si koupila obě knihy do čtečky s tím, že jsem na autora zvědavá. Pokud se mi bude líbit první díl, asi zainvestuji do papírové verze. Přeci jen série mám ráda v knihovně na očích 😀

  1. Veronika Esserová says:

   Díky moc Katko 🙂 .
   Doufám, že budeš stejně nadšená jako já, hlavně první díl byl skvostný, i když malinko brutální 😉 .
   Ano chápu, mám stejnou úchylku, také potřebuji papírovou verzi – ta je nejvíc :-))).

 2. […] prvním dílem Čtvrtá opice a pak už vás nic neodradí od dalšího pokračování v podobě Páté oběti a závěrečným dílem Šesté dítě. Já osobně tuto detektivní thrillerovou záležitost […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *