Recenze

Čtvrtá opice

Kniha ČTVRTÁ OPICE je thriller určený jen pro velmi odvážné a otrlé čtenáře! Po dlouhé době se mi zase dostala do ruky kniha plná brutality, zvrhlíků a ďábelského mučení. A nebylo to vůbec špatné 😉 , ale na druhou stranu mám na dlouhou dobu vystaráno.

Název: Čtvrtá opice

Autor: J. D. Barker

Nakladatelství: Domino

Počet stran: 447

Rok vydání: 2018

Vrah postupuje podle stejného vzorce už od zabití první oběti Calli Tremellové, kterou zavraždil před pěti a půl lety. Dva dny po tom, co ji unesl, dostala rodina poštou její ucho. O dva dny později jim přišly v zásilce oči a za další dva dny jazyk. Její tělo nalezli v Bedfordském parku dva dny po doručení posledního balíčku. V ruce svírala lístek s nápisem NEČINÍM ZLO. Jak se zjistilo později, otec oběti Michael Tremell, byl zapleten do sázkařské mafie, od které mu na zahraniční účty chodily miliony dolarů. V pozadí těchto brutálních zločinů stojí vrah, kterému nikdo neřekne jinak než Opičí vrah. Na stopě je mu detektiv Sam Porter a nemá to rozhodně jednoduché, protože vrah žádné stopy po sobě nezanechává. Jediné pojítko, které může pomoci odhalit vraha je jeho deník, kde popisuje podrobně své dětství ve zvrácené rodině.

Jsem zloděj, vrah a únosce. Zabíjel jsem pro zábavu. Zabíjel jsem z nutnosti. Zabíjel jsem z nenávisti. Zabíjel jsem jednoduše proto, abych uspokojil potřebu, která ve mně postupem času rostla čím dál víc. Byla jako hlad, který se dal utišit jen krví a písní z hrdla mučeného člověka. Tohle Vám nepíši, abych Vás vyděsil, ani abych na Vás udělal dojem. Jednoduše konstatuji fakta a vykládám karty na stůl.

Kniha je jedno velké napětí. V tomhle případě nedává smysl vůbec nic. Skvěle napsané a propracované do sebemenších detailů. Začnete číst a nemůžete přestat. Kratší kapitoly končí samozřejmě vždy v ten nejnemožnější okamžik, kdy se chystá velké překvápko a vám, ačkoli byste si už chtěli dát chvilku pauzu, nezbyde nic jiného než číst pořád dál a dál.

Vrah je natolik rafinovaný, že se nemstí na původci zla, jelikož by jeho utrpení trvalo pouze několik málo dnů. Schválně si vybírá blízké členy jeho rodiny, aby tak pachatel prohřešku trpěl až do konce svého života s představou, že právě on zavinil smrt milovaného člověka.

A co že jsou ty Tři moudré opice vlastně zač? Tři moudré opice, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči, svými gesty říkají „neslyším zlo, nevidím zlo, nemluvím zlo“. První opice, která si zakrývá oči a nevidí zlo, se jmenuje Mizaru. Druhá opice, která si zakrývá uši a nenaslouchá zlým řečem, se jmenuje Kikazaru. Třetí opice, která si zakrývá ústa a nepomlouvá, se jmenuje Iwazaru. Občas bývá znázorňována i čtvrtá opice Šizaru, která značí „nečiním zlo“, je zobrazována, jak si zakrývá břicho nebo oblast genitálií, nebo se zkříženýma rukama. Existují různé interpretace připisované opicím. Opice mohou symbolizovat, že nemáme nikoho pomlouvat, nestrkat nos do cizích věcí a nečinit jiným příkoří. V západní civilizaci je ovšem spíše častější interpretací symbolika opic, jakožto symbolu klamu, neupřímnosti a ignorance. Tato rčení byla zpopularizována díky řezbě ze 17. století, která se nachází v japonské šintoistické svatyni Nikkó Tóšógú. Samotná myšlenka, kterou opice zastupují, vzešla z tendaistické buddhistické legendy a přišla do Japonska pravděpodobně z Číny v 8. století. (zdroj: Wikipedie)

Po dlouhé době zase skvělá detektivní série. Neskutečně čtivé, napínavé a dokonce chvílemi i humorné (legrácky mezi vyšetřovateli celý brutální příběh lehce odlehčují a vy tak máte chvilku na oddech, než Opičí vrah opět udeří). Největší zajímavostí je pak vložený deník vraha, který je natolik surový a syrový až se vám svírají všechny útroby.

Tato kniha je první díl ze série Sam Porter a další díl jménem Pátá oběť je už za dveřmi (má vyjít v dubnu 2019) a i já si na ní brousím zuby… 😉

Hodnocení: 98 %

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] mohu doporučit, vezměte to postupně, na přeskáčku se číst nedají. Začněte prvním dílem Čtvrtá opice a pak už vás nic neodradí od dalšího pokračování v podobě Páté oběti a závěrečným […]

  2. […] umí kvalitně poskládat thrillerový příběh, jsem věděla už z jeho předchozích knih o Čtvrté opici a tady jen potvrzuje svoji úroveň a životní formu. Ačkoli jeho zběsilé tempo se stává […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *