Recenze

Nový začátek

„Školy a podniky zavíraly, aby se omezily kontakty mezi občany. Prodej hygienických roušek, rukavic, předpisy léků a nákup dezinfekcí prudce stoupaly…“ Připomíná vám to něco? Knižní novinka Nory Roberts z nakladatelství Alpress s názvem NOVÝ ZAČÁTEK je tentokrát jiná. Románem putují nadpřirozené síly, černá magie se střetává s bílou, takže styl na jaký nejsem u této autorky zvyklá. A jak se mi tato fantasy kniha líbila?

Název: Nový začátek

Autor: Nora Roberts

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2020

Počet stran: 336

Celý svět zachvátí neznámý virus, který kosí všechny obyvatele bez milosti a slitování. Nikdo neví dne ani hodiny, zda právě on nebude jeho další obětí. Nakažení umírají velmi rychle a vyvinout účinnou vakcínu se stále nedaří. Přesto ale existují lidé, kterým se záhadná nemoc vyhýbá, ačkoli se s nakaženými dostali do kontaktu. Proč zrovna oni jsou ti Vyvolení a kde se tak najednou vzala neznámá moc, která jim propůjčuje řadu nadpřirozených schopností? Vláda, zdravotnictví, technika – vše kolabuje a na zemi zavládne chaos a zmatek. Lidé rabují, vraždí a násilí je na denním pořádku. Ti, kteří si ještě zachovali zdravý rozum, se snaží uprchnout co nejdál a najít si místo k přežití. Lana a Max jsou jedni z těch, kterým se nákaza vyhýbá a netrvá jim dlouho pochopit poselství, které pro někoho bude znamenat smrt a pro druhé NOVÝ ZAČÁTEK.

„Taky jsem se hodně napřemýšlel,“ pronesl Max suše, „a došel jsem k závěru, že jde o jakýsi způsob nastolení rovnováhy. Stali jsme se vyvolenými, abychom světlem vyvážili temnotu a smrt. Vidím to jako úkol k přetvoření světa na laskavější a tolerantnější místo k žití.“

Hned na začátku musím říct, že nejsem zrovna milovnicí fantasy příběhů ani postapokalyptických románů a kdyby se nejednalo o Noru Roberts, asi bych knihu po pár přečtených stranách odložila. Ale Nora Roberts je zkrátka jenom jedna a vládne podobnou kouzelnou mocí jako hrdinové tohoto příběhu. Její styl psaní vás uchvátí do svých spárů a nepustí, ani když víte, že to není zrovna váš šálek kávy. Nejenže jsem knihu přečetla a to dost rychle, ale dokonce se mi i líbila.

Začátek knihy se rozjíždí jako klasicky vystavěný román s lehounkým nádechem mystickým prvků. Sledujete první případy neznámé nákazy a seznamujete se s protagonisty příběhu. Ze změti jmen, kterými vás autorka na začátku zahltí, se vygeneruje několik málo postav, u kterých sledujete jejich boj o přežití. Postupem času se začnou přidávat nadpřirozené síly a z románu se stává fantasy příběh, který ve mně zasel první semínko zklamání. Ovšem s každou další přečtenou stránkou jsem zjistila, že mě vyprávění natolik vtáhlo do děje, že všechny ty Mágy, Vyvolené i Nájezdníky už vnímám jako nedílnou součást čtivého románu.

Postapokalyptický román Nový začátek vás překvapí svou syrovostí i drsnými až brutálními popisy. Autorka vám předestře, čeho všeho je schopen člověk napáchat na jiné bytosti a rozhodně si nebere servítky. Surové popisy činů vám servíruje bez rukaviček a vám z toho běhá mráz po zádech. Stupňující se napětí je už nedílnou součástí románů Nory Roberts a ani tato fantasy kniha není výjimkou.

Pro všechny nadšence a obdivovatele tajemných sil si autorka připravila velmi zajímavou koláž poskládanou z nadpřirozena, černé magie i očistných rituálů. A nebojte se, bude jich dost 😉 .

„Rozsviť svíčky, jejich plamen zlo zažehná, Rozhoď křišťály jiskřící čistotou a síla jejich moci přetrvá. Volej k severu, jihu, východu i západu. Spojíme se a překonáme zlo!“ křičela Lana a vlas ji vlály ve větru. Pozvedla ruce a obrátila k Maxovi plamenný zrak.

„Volej!“

Max cítil, jak z ní vyšlehla energie namířená do jeho nitra. Pozvedl dýku – k severu, jihu, východu a západu.

Hejno vran zhoustlo. Ptáci ostrým křikem jako by bránily očistnému rituálu. Vítr zesílil.

Kniha Nový začátek je prvním dílem ze série Chronicles of The One a pokud vás román zaujal stejně jako mě, na další díl nebudete dlouho čekat, protože nakladatelství Alpress má připravené pokračování s názvem Poselství krve už na 29. 7. 2020.

Pro všechny kované obdivovatele spisovatelky Nory Roberts, kteří mají rádi napětí a hlavně fantasy, bude kniha Nový začátek určitě zajímavým čtením.

Hodnocení: 85 %

Za fantasy příběh plný násilí, temné moci i světlé naděje děkuji nakladatelství Alpress a samozřejmě také za poskytnutý recenzní výtisk knihy Nový začátek.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Nový začátekOdkaz na recenzi knihy Nový začátek (databazeknih.cz) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová2.7.2020Tags: Román pro ženy Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

  2. Já mám taky knihu přečtenou, ale na rozdíl od tebe, jsem autorkou nepolíbená, proto jsem k ní přistupovala bez výhrad. Titul se mi líbil, jen trochu ty dialogy byly divné, jako kdyby autorka sklouzávala k žánru, který běžně píše. Ale jinak jsem spokojená a určitě bych si chtěla přečíst i pokračování.

    1. Veronika Esserová says:

      Jé, tak to se klidně nech políbit ;-). Je fakt, že její starší díla jsem nečetla. Nějak jsem vždycky měla pocit, že je to čistě autorka románů pro ženy, ale ty její poslední knihy, kde samozřejmě nechybí romantická linka, mají v sobě ještě nádavkem lehounký závan detektivky nebo thrilleru a ty se čtou jako víno. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *