Recenze

Mozek, duše a tělo

V posledních dekádách lékaři předkládají stále více důkazů o plasticitě mozku a jeho schopnosti reagovat na lidské emoce, vzpomínky, fantazii, získané návyky a tím podmiňovat či léčit různá psychosomatická onemocnění. Pokud svůj čas věnujete skvělé knize Prof. MUDr. PhDr. Johanna Caspara Rüegera († 2018) mj. zjistíte, že psychické trauma se člověku může „propsat“ až do genetické informace jeho mozkové tkáně,  naštěstí „to jde opravit“… Jak? Dozvíte se již v 5. (německém) rozšířeném vydání titulu Mozek, duše a tělo, který nyní vychází česky v nakladatelství Portál.

Název: Mozek, duše a tělo

Podtitul: Neurologie psychosomatiky a psychoterapie

Autor: Johann Caspar Rüeger

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 360

Rok: 2020

Oficiální anotace 

To, že strukturální změny v mozku, např. po zranění nebo při degenerativním onemocnění, ovlivňují naše chování, vědí vědci již poměrně dlouho. Ale jak naopak mozkovou strukturu ovlivňují zkušenosti s bolestí, strachem, depresí či dětskými traumaty? Jakým způsobem mají změny vztahů nebo proces psychoterapie či psychosomatické medicíny za následek neuronální restrukturalizaci? A jak může mozek a psychika ovlivnit zdraví našeho těla, zejména funkci srdce a krevního oběhu, funkci obranyschopnosti organismu proti infekcím a malignitám či funkci žláz s vnitřní sekrecí? Těmto a podobným otázkám složitých interakcí psychických a tělesných procesů se věnuje právě tato publikace.

„… Vzhledem k převaze psychosomatických onemocnění spočívá podle Balinta minimálně čtvrtina, ne-li třetina, práce praktického lékaře v čiré psychoterapii – tedy v „hovořící medicíně“ ! Léčení mluveným slovem je terapeutický přístup, který nalezneme již u Sokrata a Platona, ale i v evangeliích, a v křesťanském pojetí je modlitba – přímluva – snad vůbec tou nejúčinnější forma léčivého rozhovoru. …“ 

Summa summarum

Kniha vychází v kvalitní pevné vazbě s tvrdými deskami a je tištěna na sněhobílém papíře. Již při letmém listování knihou si jistě povšimnete, že text je doplněn o názorná schémata, díky kterým čtenář lépe pochopí předkládaný text. Každé ze 7 témat / částí knihy je uvedeno základními poznatky z anatomie, fyziologie a neurologie, tudíž následný text věnující se mj. psychosomatickým poruchám není pro čtenáře „španělskou vesnicí“ . 

7 částí knihy:

Úvodní slovo

Předmluva k pátému vydání

Předmluva k prvnímu vydání

1 Úvod – neuro-psychofyziologické základy

2 Fyziologie a psychosomatika chronických bolestí

3 Jak mozek a psychika působí na srdce a krevní oběh

4 Psychoendokrinologie: Stres, emoce a hormony

5 Psychoimunologie: Mozek a imunitní systém

6 Psychosomatika, psychoterapie a paměť

7 Neuronální plasticita a „hovořící medicína“

O autorovi

Literatura

Poznámky

Rejstřík

Na knize mě zaujaly zejména části věnované chronické bolesti, imunitnímu systému a vztahu mezi neuronální plasticitou a psychoterapií, neboť tato témata patří v současné době mezi nejaktuálnější. Publikace se mi četla hezky, na překážku v porozumění nebyl ani odborný obsah, protože text je podaný srozumitelně a nekomplikovaným stylem. 

Hodnocení: 100% ♥ ♥

“ … Damasio hovoří o „somatických markerech“.  Somatickým označením dostanou představy a vzpomínky své emocionální zabarvení. Přitom se reaktivují výše zmíněné senzomotorické oblasti mozkové kůry, jakoby se v mozku prezentovaná emocionální reakce právě odehrávala “ v přímém přenosu“. Z toho důvodu jsme obvykle trochu smutní, když si vzpomeneme na dávné neštěstí… „

Za skvělou knihu, plnou srozumitelně podaných informací, děkuji nakladatelství Portál . A zároveň i za výtisk poskytnutý k recenzi.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *