Recenze

Balzamovač

Pokud se šílenec shlédne v prastarém egyptském kultu, vede to k bizarním vraždám a tenhle BALZAMOVAČ za sebou nechává velmi slušnou spoušť mrtvých. Město svírá strach a minulost tatérky Marni i vyšetřovatele Francise se dere na světlo, aby se přihlásila se zničující silou o svá práva…

Název: Balzamovač
Autor: Alison Belshamová
Překlad: Alžběta Ambrožová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

V brightonském Přírodovědném muzeu je nalezeno čerstvě mumifikované tělo. Když se spolu s kryptickými zprávami začnou objevovat egyptské pohřební nádoby a v nich části těla, má detektiv Francis Sullivan jasno – jde o práci sériového vraha. V ohrožení se navíc ocitá i Francisova exmilenka, tatérka Marni, která čelí obvinění z vraždy. Rozpolcený vyšetřovatel musí svést boj s vlastními démony i s časem, aby odhalil šíleného balzamovače dřív, než bude pozdě.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Detektivní thriller Balzamovač je třetím dílem ze série Tatérka a musím zkonstatovat, že celá tahle série je parádní jízdou plnou zvrácených šíleností, neobvyklých vražd, vystupňovaného napětí, ale i romantiky. Velmi povedené a doufám, jelikož některé věci i po přečtení třetího dílu nejsou stále ukončeny a dořešeny, že nás čeká další pokračování se sympatickým Francisem a osobitou Marni.

Příběh je vyprávěn er-formou v několika obrazech. Dostanete tak možnost sledovat důležitá vlákna vystavěná kolem hlavní osy příběhu, v kterých se vám pozvolna odhaluje množství indicií. Hlavní slovo přebírá Francis, kterému je věnováno nejvíce pozornosti jak od autorky, tak i od čtenářů, ale nahlédnete i pod ruce samotnému balzamovači či ostatním vyšetřujícím policistům. Autorka se rozhodla začít pěkně svižně a tak vás hned na první stránce přivítá podrobný popis mumifikace včetně jeho návodu. Držte si žaludky. 😉

Luke se začne zoufale vzpouzet, svalí se na bok ve snaze skutálet se ze schůdků na zem. Z hloubi hrdla mu vychází jakési hysterické hýkání.
„Ticho!“ Muž ho nakopne do žeber, dost na to, aby ho opět připravil o dech.
Luke sípe, naříkat přes hadr v puse nemůže.
Muž ho znovu opře o sokl a tiše se zasměje, když si všimne, že se Lukeovi na tvářích lesknou slzy.
„Říkávals mi ubulánek. Teď jsi ubulánek ty.“
Muž zamumlá jméno svého boha a vytáhne z pochvy nůž. Blyštivou čepel, jež mu po letech ponižování zchladí žáhu. Balzám na všechnu tu bolest.

Autorka stvořila čtenářsky návykovou sérii, v které tetování hraje stěžejní roli a stává se tak velkým atraktivním lákadlem. Její případy jsou naplněny bolestí, zvráceností, jistou dávkou šílenosti, ale i nadějí ve světlé zítřky. Do hlavních rolí obsadila osobité postavy, které ke čtenáři promlouvají srozumitelným a blízkým jazykem. V případě Francise se jedná o velkého sympaťáka, jehož silnou stránkou je poctivost a pevný charakter. Marni je prazvláštní osůbka, s kterou dokážete soucítit, ale také vám umí lézt pěkně na nervy. Ačkoli ostatní rozdané role pasují zbytek postav do vedlejších úloh, i oni vám mají co nabídnout a před vámi se rozprostře široká škála charakterů i originálních povah.

Čtivý a svižný styl vyprávění nabízí dostatek překvapivých zvratů a velké množství akcí se sebou přináší neustálý proud napětí i vyšponovaných momentů. Řešení dvou případů najednou dává velký prostor k důmyslnému míchání zvratových „karet“ a autorka tuto riskantní hru ovládá s přehledem a citem pro detail. Dynamické tempo nastavené hned od začátku nepolevuje po celou dobu a gradující konec se nese v duchu infarktového stavu.

Vypadá to, že mám další oblíbenou sérii, ke které se určitě ještě vrátím. I když se v každém díle řeší ucelené vraždy, doporučuji číst postupně všechny díly, protože velká část se odehrává v soukromí knižních postav a i v těch se dokáže nalézt parádní zločin nebo láska. Pokud jste fanoušky energických krimithrillerů, kde na vás čekají bizarní vraždy, zběsilé honičky za pachatelem a napětí by se dalo krájet, pak rozhodně sáhněte po knize Balzamovač. A nezapomeňte se juknout i na předchozí díly Tatérka a Inkoust. I ty stojí za přečtení. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvělou jízdu našlapanou akcí děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Balzamovač pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *