Recenze

Inkoust

Minulost se nenechá umlčet, ani zapomenout. Ponořte se do pradávné alchymie inkoustu a kůže… Tentokrát půjde o život, tohle tetování je totiž rozsudkem smrti. Krimi thriller INKOUST je druhým dílem ze série Tatérka a vypadá to na hodně výživnou jízdu. 😉

Název: Inkoust
Autor: Alison Belshamová
Překlad: Alžběta Ambrožová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2020
Počet stran: 392

V temných uličkách Brightonu kdosi napadl mladou ženu. Zranění se zprvu nezdají vážná, ale oběť za 24 hodin umírá v agónii a na jejím těle se najde smrtící tetování. Po zmizení druhé ženy už inspektor Francis Sullivan ví, že čelí sériovému vrahovi. Jedno ale nečekal: hlavním podezřelým je Alex Mullins, syn tatérky a jeho bývalé milenky Marni. Dokážou se přenést přes minulost a spojit síly, než se rozsudek smrti objeví na kůži další oběti?

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Druhý díl ze série Tatérka nese název Inkoust a musím zkonstatovat, že to zatím vypadá na hodně dobré čtivo! Tajuplné prostředí mistrů jehel je atraktivním tématem a spáchané vraždy rozhodně nejsou pro žádné „zelenáče“ krimi thrillerů, kteří se při drastických popisech rozklepou strachy. Připravte se na svižnou jízdu, která nedrhne v zatáčkách, ale hladce jede po kluzkých krvavých kolejích do svého překvapivého cíle.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které se střídá několik vypravěčských obrazů. Všechny je mají na svědomí stěžejní postavy příběhu a do nich je vložena tajemná linie, z které tak trochu tušíte, kdo ji má pevně v rukách. Toto střídání obrazů mě u krimi hodně baví. Máte tak možnost sledovat nejen zákulisní vyšetřování, ale i kroky ostatních postav, kterých se případ dotýká.  Díky této zvolené formě máte dokonalý přehled o všech protagonistech, které poznáváte až na kost. Jejich myšlenky, chování i pocity budou neodlučitelnou součástí a vy si k nim vybudujete osobní vztah.

„Ne…“ Zvládla ze sebe vypravit jen jedno slovo a pak jí hlas selhal, zadrhl se jí ve staženém hrdle. Náhle jí došlo, co ten muž drží v ruce. Jejímu mozku se podařilo propojit zvuk a tvar té věci. Tělem jí proběhla vlna paniky, která jí povolila všechny svěrače a vyrazila jí dech. Zdálo se jí, že se udusí, jako by zápasila s tíhou vody, která ji drtila hrudník.
Pravou rukou jí chlap přidržel připlácnutou k zemi. Skřípot se ozval ještě hlasitěji než předtím. Zavřískla, ale nijak tím nepřehlušila náhlou bolest, která se jí zakousla do dlaně, ani vědomí, že na ni dopadá sprška vlastní krve jako horký smrdutý déšť.

Autorka se s tím rozhodně nepáře. Hned na začátku vás donutí sledovat krutou vraždu a zběsilý hon za pachatelem. Svá vlákna vyprávění rozprostírá do více směrů, v kterých na vás čekají zvraty i nenadálé události. Tuto svoji formu dokáže udržovat po celou dobu a ke konci ještě více vygraduje celou zápletku. Čtivý, svižný styl bez vedlejších odboček je prošpikován krví i temnou atmosférou, při které vám běhá mráz po zádech.

Kromě zapeklitého, krvavého případu se příběhem vine komplikovaný vztah obou hrdinů – Francise a Marni. V minulém dílu se pomalu oťukávali a jejich magnetická přitažlivost šla ruku v ruce s celým případem. V Inkoustu se od sebe drželi hodně daleko a možná je to trochu škoda. Právě tato vztahová linka dodává vyprávění vítaný odstup a odlehčení od surových mordů a vy tak máte čas nadechnout se k dalšímu nelidskému kroku vraha.

Některé drobné nejasnosti, nepochopitelné jednání některých postav či lehké přehmaty, které až tolik neštymují do příběhu, se najdou, ale poutavá dějová osa je natolik záživná, že se nad těmito drobnými „muškami“ příliš nepozastavujete.

Thriller Inkoust je velmi vydařenou detektivkou a mohl by se číst i samostatně, ale přijdete tak o komplexní mozaiku vztahových propletenců i velký případ kolem tetování z předchozího dílu Tatérka. V lednu tohoto roku vychází už třetí díl Balzamovač a já si ho rozhodně nenechám ujít, protože tohle tatérské prostředí je velmi fascinující záležitostí. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi výživný případ, v kterém se jehla stává smrtící zbraní, děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Inkoust pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] rozhodně sáhněte po knize Balzamovač. A nezapomeňte juknout i na předchozí díly Tatérka a Inkoust. I ty stojí za přečtení. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *