Recenze

Závěj

Venku zuří mrazivá bouře. Uvnitř číhá chladnokrevný vrah a všude hrozí nákaza děsivou infekcí… Postapokalyptický thriller ZÁVĚJ vás bude napínat až do samého konce. A připravte se na pořádnou zimu i katastrofický scénář…

Název: Závěj
Autor: C. J. Tudor
Překlad: Jana Kunová
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran. 384

Temný katastrofický horor od celosvětově oblíbené mistryně mrazivých příběhů. Tři obyčejní lidé čelí děsivé skutečnosti a riskují vše, aby dostali šanci na záchranu… a vykoupení. Hannah se probouzí v havarovaném autobusu uvězněném vánicí. Meg sedí v lanovce, která uvízla vysoko nad zasněženými horami. Carter hledí z okna izolované lyžařské chaty, jejíž generátor začne v bouři vypovídat službu. Pokud selže, hrozí, že něco, co se skrývá uvnitř, unikne. Všechny tři čeká boj o život. Boj s nebezpečím, které má moc pohltit celé lidstvo…

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Thriller Závěj v sobě ukrývá rovnou tři napětím našlapané příběhy, které se nenápadně k sobě přibližují a spojují v jednu velkou thrillerovou a postapokalyptickou jízdu. Nudit se rozhodně nebudete a vaše zvědavost bude vyšponovaná na maximum.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje tři dějové linky a všechny mají společný prvek a to boj o holý život a také si musíte dávat pozor na hvízdali. 😉 Infekce, která se roznáší děsivou rychlostí a mění lidi v děsivé hvízdali, dýchá na krk i našim třem hlavním hrdinům. Hannah je uvězněna v evakuovaném autobusu a kdosi mezi přeživšími se snaží ukončit jejich život. Dost podobně je na tom i Meg, která pro změnu uvízla v lanové kabince a i zde se hraje podivná hra na schovávanou, v které má vrah dost trumfů v ruce. Carter slouží ve Středisku a hlídá smrtelné nebezpečí, které je uzavřeno dole ve sklepě. Co se ale stane, když selže generátor, bez kterého se odemknou všechny zámky v budově? Smrtící boj o život právě začíná.

Chlad už necítila. Vnímala pach spáleniny a praskot plamenů kolem. Necítila ale ani žár.
Příjemně otupělá. Jenže… něco tam bylo.
Hannah cítila něčí přítomnost.
Možná poblíž postávala smrt.
Už můžeš přijít, řekla v duchu. Jsem připravená. Tiché kroky ve sněhu.
Padl na ni stín.
A potom… to zahvízdalo.

Nenáročný styl psaní dává vyniknout dějové ose a autorka svoji knižní fantazii uvolňuje postupně a s přiměřenou dávkou představivosti. C. J. Tudor začala svůj příběh psát ještě před covidovou dobou, ale dopsala ho až o pár let později a na knize je otisk tohoto období patrný. Mně bohužel tato zápletka opředená smrtícím virem úplně nesedla a navíc tak úplně nejsem cílovkou tohoto žánru.

Co se knize rozhodně nedá upřít je „natahování čtenáře na skřipec“. I když postapokalyptické čtivo není vůbec můj šálek čtení, moje zvědavost byla vyšponovaná do pořádné vrtule. Potřebovala jsem vědět, kudy se bude příběh dál ubírat a jak vše nakonec skončí. Autorka má navíc na své čtenáře nachystaný úspěšný fígl, který vždy zafunguje, takže své kapitoly nechává skončit v tom nejnapínavějším okamžiku a těsně před odhalením důležité indicie.

Dalším fungujícím elementem se stává prostředí, do kterého je děj umístěn. Zimní období, kdy příroda spí a vše se ukazuje ve své pravé podstatě, společně s chladným počasím, v kterém se prohání sněhová bouře a teploty klesají hluboko pod nulou, dodávají příběhu opravdový mrazivý odér, který vás příjemně štípe a mravenčí pod kůží. Navíc v temnotě číhá cosi nebezpečného a děsivého…

Od této autorky jsem si, nevím proč, držela trochu odstup, takže Závěj bylo moje první seznámení. Nebylo to špatné a děj mě dokázal udržovat v napětí po celou dobu, ale jelikož nejsem úplně cílová skupina, na pozadí jsem si nesedla. 😉 Moc se mi líbila celkově pojatá temná atmosféra, ale ústřední zápletka smrtonosné infekce mě úplně nenadchla. Tuším ale, že thrilleroví fanoušci postapokalyptického scénáře by mohli být spokojeni.
Kniha vychází 3. 11. 2023.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za mrazivý příběh plný napětí a smrtícího viru děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Závěj si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *