Recenze

Nová životní kapitola Amy B.

Knihovnice, ale také matka dvou dětí Amy se vydává na své soukromé prázdniny do New Yorku, aby „vypnula“ a užila si volné dny lenošení. Když u toho ještě objeví své ztracené JÁ a připomene si, že se nesmí zapomenout starat také sama o sebe, je jasné, že tenhle výlet do víru velkoměsta je NOVÁ ŽIVOTNÍ KAPITOLA AMY B.

Název: Nová životní kapitola Amy B.

Autor: Kelly Harmsová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 360

Jednačtyřicetiletá knihovnice Amy Bylerová žije v Pensylvánii a sama se stará o svého dvanáctiletého syna Joea a patnáctiletou dceru Cori. Manžel od rodiny odešel před třemi roky s tím, že potřebuje odstup a starost o rodinu tak zůstala na bedrech Amy. Nyní se „ztracený“ otec rozpomněl, že by rád trávil čas se svými dětmi a nabídne Amy, že si je na nějaký čas vezme k sobě. Amy ví, že by ji odpočinek prospěl a výlet do New Yorku na knihovnickou konferenci vypadá jako zajímavý nápad. Ale co když to otec nezvládne nebo se děti budou trápit? Vždyť do této doby vše stálo a padalo pouze na ni a najednou by se měla na pár dnů ode všeho odstřihnout? Nakonec ji přemluví její kamarádky Lena a Talie, které se rozhodnou, že Amy si to v New Yorku musí užít. Naplánují ji program od rána až do večera, včetně několika schůzek naslepo a vypadá to, že i Amy si tyto prázdniny užívá a její spokojenost dosáhne skoro vrcholu, když se ji do cesty postaví sexy knihovník Daniel. Ale Amy moc dobře ví, že tohle je jenom výlet a ona se bude muset vrátit zase ke svým povinnostem a zapomenout na čas věnovaný pouze sobě. Nebo že by změnila svůj život a začala po dlouhé době zase myslet i na své potřeby a touhy? Podaří se jí skloubit starost o rodinu, své nově objevené JÁ i vznikající vztah nebo nenadálá událost navždy ukončí její pokus o životní změnu?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Nová životní kapitola Amy B. je dojemným příběhem svobodné matky, která se snaží stihnout a dokonale zvládnout vše ve svém životě a právě výlet do New Yorku ji pomůže uvědomit si, že i ona do tohoto světa patří i se svými sny a touhami.

Hned od začátku vás vyprávění o sympatické knihovnici vtáhne do děje a vy s ní prožíváte celé její putování do města, které nikdy nespí a spolu s ní objevujete znovunalezení jejího vlastního JÁ. Amy prožívá svůj volný týden bez dětí, kde konečně zase přichází na chuť samotnému životu. Myšlenky ji ale stále ubíhají do období rozchodu s manželem a vy se tak částečně vracíte do její minulosti a poznáváte nejenom samotnou Amy, ale i její dvě děti. Amyno vyprávění je proloženo čtenářským deníkem její dcery Cori, který se ale moc knížek netýká. Cori si do něj zapisuje pocity i události, které se odehrály v době Amyny dovolené a vy se tak stáváte i součástí dospívání mladé dívky.

Pro všechny velké srdcaře knih se v příběhu objeví spousta situací a emocí, které jsou spojeny s tímto hranatým štěstím. Kdo z nás milovníků knížek by netoužil prožít snovou snídani se svým přítelem a společně si u kávy číst o nově vydaných knížkách? 😉 Autorka navíc do svého románu zakomponovala i spoustu zmínek o známých i méně známých knihách, takže narazíte i na takové hvězdy jako jsou Jojo Moyesová nebo seriál Cizinka.

Vyprávěním vás bude provázet svěží humor, kterého je v knize dostatek, ale zároveň vás nebude nijak zahlcovat. Na jednu stranu trochu ironický, místy až černý a na druhou stranu laskavý. Koho si určitě oblíbíte, jsou kamarádky hlavní hrdinky – Talie a Lena. Obě dvě jsou specifické bytosti, které jsou kořením příběhu a vnášejí do života Amy pozitivitu i naději. Zkrátka takové bezva „kámošky“, které by ocenila každá z nás.

Dojemný i laskavý příběh Amy v sobě ukrývá poselství a já věřím, že spousta matek, ať už samoživitelek nebo manželek, které jsou na všechno samy, tato kniha postrčí k jejich „novému“ životu nebo jim alespoň ukáže, že nejsou na světě jediné, které táhnou na svých bedrech tíhu celé rodiny a třeba jim i pomůže uvědomit si důležitost vlastního prostoru.

„Teď už to chápu. Chápu, že můžete milovat to, co máte, milovat svoje děti a svoji rodinu a svoje přátele, a přesto chtít víc. Chápu, že je v pořádku vyrazit ven a získat víc – víc lásky, víc přátelství, víc naplnění -, a přesto zůstat úžasnou matkou… Znamená to změnit způsob myšlení. Pochopit, že abych se dokázala dobře postarat o svoje děti, už nikdy nesmím zapomenout starat se taky sama o sebe…“

Hodnocení: 90 %

Za emocionální výlet do života jedné nedoceněné matky děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Nová životní kapitola Amy B.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *