Recenze

Restorativní jóga

Líbí se vám jóga, chcete jí praktikovat, ale z nějakého důvodu nezvládáte správně „držet“ jednotlivé asány? Existuje typ jógy, který je určen právě pro vás!  Díky rozličným podložkám a pomůckám mohou léčebné benefity asán na svém těle pocítit i lidé, kterým fyzická kondice či zdravotní omezení nedovolí jógu cvičit „klasicky“.

Název: Restorativní jóga

Podtitul: sestavy pro úlevu od bolesti a rovnováhu těla a duše

Autor: Gail Boorstein Grossman

Nakladatelství: Grada – Alferia

Rok: 2020

Počet stran: 256

Anglické sloveso „restore“ znamená obnovit, ozdravit nebo znovu nastolit rovnováhu. Restorativní jóga tedy napomáhá odpočinku a uvolnění: na rozdíl od často dynamických a fyzicky náročných poloh hatha jógy nebo aštánga jógy. V restorativní józe se pro výdrž ve správné pozici využívají různé pomůcky (polštáře, bločky, pásky, bolstery, deky, případně židle), kterými se trup a končetiny podkládají / podpírají. Tato forma jógy je vhodná i při rekonvalescenci po zranění nebo nemoci, může pomoci překonat slabší deprese a úzkosti , vyrovnat se s traumatickými událostmi, v období menstruace i v těhotenství.

„… Vyléčení je otázkou času, ale někdy také otázkou možností, jež se nabízejí. … „

                                                    Hippokrates

Summa summarum

Nová kniha z produkce Grada – Alferia má brožovanou vazbu, líbivé moderní desky s něžnou mandalou na pozadí a je tištěna na sněhobílém papíře. Nakladatelství dopřálo knize krásnou grafickou úpravu, která u moderních knih začíná být standardem: barevně odlišené jednotlivé části textu, množství barevných fotografií, rámečků pro zdůraznění obsahu apod.

Kniha je rozdělena do 3 částí:

  1. část – Co je to restorativní jóga?
  2.  část  – Začínáme
  3. část – Sestavy

Kniha je vhodná pro zkušené jogíny i pro úplné začátečníky, tedy pro všechny, kteří si uvědomují, že rychlost našeho současného způsobu života je příčinou mnoha zdravotních komplikací s kořeny ve stresu a úzkosti. Jakmile se do knihy začtete, zjistíte, že hlavním smyslem restorativní jógy je omezit stres a že kniha Restorativní jóga se vám může stát skvělým průvodcem, učitelem a rádcem na cestě k vnitřnímu klidu.

V textu naleznete popsané pozice a sestavy, tudíž i s minimem zkušeností (nebo i s nulovými) můžete okamžitě začít s cvičením. Pokud se časem pro tento druh jógy nadchnete natolik, že budete „chtít víc“,  na konci publikace naleznete soupis doporučené literatury pro vaše další studium 🙂 . Mně osobně se na restorativní józe líbí, že je „něžná“, klidná, nenásilná, uvolňující… Cvičící se nemusí přepínat, aby dosáhl požadované pozice.protože si pomůže  „vypodložením“ a tudíž se může soustředit na samotnou asánu a nechat na sebe vědomě působit léčivé účinky jógy a to bez vedlejšího efektu natažených svalů, přetížených zad či špatně zapojených svalových řetězců apod. Restorativní jóga šetrně řeší jinak těžko odbouratelné potíže např.: s chronicky se obnovujícími blokády zad a kloubů, s psychickými potížemi, dýchacími problémy, zažívacími obtížemi, neurologickými diagnózami, ale řeší i nespavost, vysoký tlak či bolesti hlavy a podobně … Na knize se mi líbí zejména preciznost zápisu jednotlivých pozic a důraz kladený na vizualizaci a práci s dechem, což je zejména u tohoto typu jógy stěžejní.  U každé pozice jsou uvedeny pomůcky, vysvětlený účinek na organismus, jsou zde uvedeny čakry, které jsou pozicí aktivovány a postup provedení pozice. U sestav najdete i čas, který by vám jejich mělo cvičení zabrat. Oceňuji, že autoři do obsahu zařadili i text srozumitelně vysvětlující učení o čakrách, propojení ajurvédy a jógy, věnují se problematice bolesti. Za sebe publikaci Výsledek obrázku pro heart doporučuji 🙂 . 

Hodnocení: 100% Výsledek obrázku pro heart

Za praktickou knihu  plnou inspirace děkuji  Výsledek obrázku pro heart nakladatelství Grada. A samozřejmě i za výtisk poskytnutý k recenzi.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *