Recenze

Funkční poruchy kloubů končetin

Dnes již klasická publikace Funkční poruchy kloubů končetin, která je dobře známá zejména všem odborníkům v oboru fyzioterapeutické léčby, se nyní dočkala svého 2.doplněného vydání v novém kabátku. Mezinárodně uznávaná kapacita Doc. MUDr. Eva Rychlíková, CSc. tak jistě udělala radost všem, kteří jsou s její tvorbou obeznámeni , ať už studují nebo ve své praxi potřebují techniky manuální terapie. Pokud si do své knihovny pořídí tuto monografii, budou mít základní informace z této problematiky shrnuté v jedné přehledné a obsahově vyčerpávající publikaci.

V dnešní době narůstá počet lidí, kteří jsou v důsledku špatného nebo nadměrného zatěžování pohybového aparátu nuceni vyhledat pomoc u odborníků. Tato kniha se věnuje profesionálně provedenému vyhodnocení funkční pohyblivosti kloubů, teorii funkčních blokád kloubů, reflexním změnám, které vznikají díky kloubním blokádám a dále řešení těchto stavů. Z nich se autorka nejvíce věnuje mobilizacím a manipulacím. Najdeme zde i celou kapitolu věnovanou obstřiku (správněji „lokálním anestetikům v infiltrační léčbě“, v knize viz. kap. 6.9 str. 215)..

Název: Funkční poruchy kloubů končetin

Autor: Eva Rychlíková

Nakladatelství. Grada

Rok vydání: 2019

Počet stran: 240

K funkčnímu vyšetření patří speciální vyšetření pohyblivosti kloubů, dále vyšetření reflexních změn tj. bolestivých bodů v okolí kloubu ( úponů, svalů, šlach, kloubního pouzdra) a svalových spasmů.

(str. 17)

Kdo zná lékařské publikace z nakladatelství Grada pozná i tuto mezi jinými na první pohled: elegantní bílo-modrá kombinace a černé písmo s logem Grady. Tentokrát si autor pro obálku nezvolil (to se divím) žádné klasické dílo, ale i tato (zřejmě) PC grafika knize sluší.

Kniha Dr. Rychlíkové obsahuje množství černobílých fotografií, nechybí ani grafy a ilustrace (nejen) anatomických struktur.

Ačkoli se jedná o odbornou knihu je hezky psaná srozumitelným jazykem, což je velikým přínosem zejména pro studenty, kterým tak odpadá únavné tápání, domýšlení se a dohledávání  informací z důvodu nepochopení významu textu z důvodu přílišné odbornosti textu. I když je publikace primárně určena pro zdravotníky ( viz. předmluva autorky str. 14), předpokládám, že díky srozumitelnosti si ji bez námahy a celkem pohodlně mohou přečíst i zájemci o tuto problematiku, kteří nemají zdravotnické vzdělání.

Samotný obsah knihy je rozdělen do 6 samostatných oddílů:

1 Teoretické základy funkčního vyšetření kloubů končetin

Zde nám autorka mj. jednoduše – nikoli zjednodušujícím přístupem – připomene anatomické rozdělení kloubů a vývoj teorií vzniku kloubní blokády

2 Klinické vyšetření kloubu

3 Zásady správného postupu při funkčním vyšetření končetinových kloubů

 

4 Vyšetření, mobilizace a manipulace kloubů horní končetiny

5 Vyšetření, mobilizace a manipulace kloubů dolní končetiny

6 Klinická část

Klinickou část považuji ( osobně) za nejzajímavější pro praxi, protože se v ní s námi autorka podělí o „fígle“, které si jiným způsobem než dlouhodobou prací s pacienty člověk neosvojí, např.:

:… . Při vyšetřování anamnézy doporučujeme si všímat i gestikulace pacienta. Nejen, že ukáže na rameno, které ho bolí, ale současně kam přikládá dlaň druhé ruky. Pokud přikládá dlaň na přední plochu ramene, je to obvykle šlacha dlouhé hlavy m. biceps brachii a úpon m. pectoralis mayor. přiložení dlaně jakoby objímal celý ramenní kloub je velmi časté u postižení akromioklavikulárního kloubu…

(str. 193)

Summa summarum

Jsem spokojená a knihu vřele doporučuji všem traumatologům, revmatologům, ortopedům, sportovním a rehabilitačním lékařům a fyzioterapeutům. Ať studentům či praktikům.

Moje hodnocení ( jako ve škole) : 1

V procentech: 100%

Doc. MUDr. Eva Rychlíková, CSc. je vůdčí a průkopnickou osobností oboru manuální mediciny u nás i v mezinárodním měřítku. Na začátku své praxe se věnovala nejdříve internímu lékařství, z kterého má atestaci I. a II. stupně. V kombinaci s interním lékařstvím se začala věnovat manuální medicině jak klinicky, tak i vědecky a výzkumně, a dosáhla významných vědeckých prioritních úspěchů ve výzkumu vertebroviscerálních a viscerovertebrálních vztahů. Habitovala se v oboru rehabilitačního lékařství. Napsala celou řadu odborných článků uveřejňovaných v odborných lékařských časopisech, zúčastnila se mnoha, především zahraničních, lékařských kongresů. Vydala 5 samostatných knižních publikací, z nichž Manuální medicina vychází již ve čtvrtém přepracovaném vydání a Funkční poruchy kloubů končetin ve druhém.

Foto a text (zkráceno, upraveno KM) zdroj: http://www.docrychlikova.cz

 

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *