Recenze

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě

Příběh o tom, co bylo po tom…

Každý z nás si prošel rozchodem, ať už poklidným nebo „Válkou Roseových“. Kniha MUŽ, KTERÝ UŽ NIKDY NEBUDE SPÁT VEDLE MĚ je zpovědí ženy, která má za sebou rozvod a před sebou hledání pevné kotvy ve svém životě.

Název: Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě

Autor: Silvia Araziová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 176

Lucii a Pedrovi se po jedenácti letech rozpadlo manželství a každý z nich se snaží jít svou „novou“ cestou dál. Lucie si najde práci v kavárně s knihkupectvím, do které se zamiluje (i já bych takovou práci milovala 😉 ) a hodlá žít a užívat si svůj život plnými doušky. Ale jedenáct let společného soužití nehodíte jen tak za hlavu, takže všechny její kroky jsou stejně, ať už chce nebo nechce, určitým způsobem spojeny s jejím minulým životem. Jako stín ji doprovázejí bolestné i šťastné okamžiky vzpomínek, které se jí promítají do současného bytí. Všechno má svůj začátek i konec a také období po rozvodu jednou skončí, aby začal další nový začátek…

Nakladatelství METAFORA právě vydává edici 7lásky, jehož prvním dílem je tato kniha. Útlá, maloformátová knížka je přesně tou pravou volbou do vlaku či do čekárny k lékaři, protože za jedno odpoledne ji budete mít přečtenou.

Kniha je žánrově zařazena mezi romány, ale na mě působila spíše jako sesbírané úvahy opuštěné ženy po rozvodu. Ženy, která by si přála vykročit směle vstříc novým začátkům i zážitkům, ale místo toho zůstává stále jednou nohou v bývalém vztahu. Vztahu, který ačkoli ji omezoval, vlastně ji vyhovoval i se svými negativy, které se s ním pojily. Ovšem pokud máte pocit, že Lucie je autorkou vypodobněna jako neschopná fňukna žijící v minulosti, až taková pravda to zase není. Jedná se o vyzrálou ženu, která se chce hnout z místa, ale situace, které se jí připletou do života, ji stále vrací k Pedrovi.

Mlčela jsem. Jestliže důvody, proč se dokážeme zamilovat, jsou absurdní a rozmarné, pak důvody, proč se nezamilujeme, jsou ještě podivnější. Muž, který stál vedle mě, mi nabízel všechno, co jsem kdysi žádala po Pedrovi. Ale moje srdce bylo ledové jako kámen.

„Možná, že se mi ještě nepodařilo skoncovat s minulostí,“ dodala jsem na vysvětlenou.

„Pedro?“

„Asi.“

Ani netřeba zmiňovat, že celý příběh je psán z pohledu Lucie, což u úvah většinou bývá, že? 😉 A vy během čtení zjistíte, že některými situacemi či bilancováními jste si také prošli. Někdo se v nich, jako Lucie, nimrá až nezdravě a někdo je zkrátka nechá projít skrz a víc se jimi nezabývá.

Celá kniha je napsána čtivě, celkem jednoduchým stylem, a pokud očekáváte klasický románový příběh, asi budete zklamáni. Myslím, že tento literární počin se bude spíše líbit těm, kteří tímto bolestným obdobím právě procházejí nebo nedávno prošli. A třeba v ní najdou nejednu inspiraci, která jim pomůže se odrazit ode dna a pokračovat s úsměvem dál na své cestě.

Hodnocení: 75 %

 

Za recenzní výtisk a hluboký ponor do rozchodových peripetií děkuji nakladatelství GradaMetafora.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] tu čest číst z této řady dvě knihy. Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě (recenze zde) – nebylo to špatné, ale nic moc to ve mně nezanechalo. Druhou knihou bylo Knihkupectví […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *