Recenze

Příběh

Prvotina autorky D. D. Gabrové s názvem PŘÍBĚH v sobě ukrývá poetické vyprávění napsané s mimořádnou laskavostí a milou hravostí. Budete součástí životních vzpomínek ženy hledající nejen své místo v životě, ale hlavně objevující svůj vnitřní svět.

Název: Příběh: Kniha bílá

Autor: D. D. Gabrová

Vydáno: Gabrová D. D.

Rok vydání: 2019

Počet stran: 326

Vyprávění ženy, které sahá od nejranějších vzpomínek až do současnosti. Příběh začíná pohledem dvouleté holčičky, která i ve svém věku má svoje malé i velké starosti a radosti. Její dětský pohled je bezprostřední a nezkažený a provede vás školkou, prázdninami u babičky a dědy a s přibývajícím věkem i prvními nesmělými pokusy o opravdovou lásku na střední škole. Z malé holčičky se stává dospělá žena, která prochází životními zkouškami, které ji posouvají v žebříčku lidských hodnot stále výš a výš. Prožijete s ní několik nepovedených vztahů a manželství i láskyplnou roli matky. Hlavní hrdinka s každou další negativní zkušeností postupně hledá a nalézá odpovědi na důležité otázky, ať už o ceně přátelství, o vztazích, ale hlavně o sobě samé.

Sklouznu pohledem na Honzu, ležícího vedle mě, a najednou se cítím pod psa. Začínám si uvědomovat, že žádné místo na světě, kde by mi mohlo být vedle Honzy dobře, není. Prostě neexistuje… Naše soukromé peklo si totiž neseme v sobě. Vždy a všude, kam se hnem. Zbytečně. Hloupě…

Autorka Příběhu D. D. Gabrová nás oslovila s nabídkou o zrecenzování své knihy. Už když jsem ji poprvé držela v ruce, byla jsem unesena její vizáží. Pevná vazba u prvotiny se hned tak nevidí a navíc plastická ilustrace na obálce je prostě famózní. Z obálky sálá neskutečná radost a pozitivní nálada. Pokud se nemýlím, tak ilustraci nakreslila autorčina dcera – J. A. D. a její kresby vás budou provázet celým příběhem.

Takže první dojem prostě úžasný. Otevřela jsem knihu a trochu se zalekla obsahové náloži psané menším písmem a počtu zhuštěných slov na jedné stránce. Přeci jenom je to první kniha autorky a hned takový objem.

Nebojte se, nelekejte se – tahle kniha vás bude bavit a rozhodně se vám nebude chtít věřit, že autorka je v literárním světě nováčkem. Vyzrálost a ucelenost celého příběhu dodává knize glanc a grácii, která jde ruku v ruce s rozvitou slovní zásobou.

Autorka D. D. Gabrová: Celý život ráda čtu a ráda poslouchám vyprávění životních příběhů. Důvod je zcela prostý. Zajímá mě, co lidé prožívají, co si myslí a jak bojují se svými problémy. V lidských příbězích pro sebe hledám poučení. Hledám cesty, které vedou k cíli. (zdroj: https://www.ddgabrova.cz/ )

Příběh začíná dětskými vzpomínkami a je i vyprávěn dětským jazykem. Jsou to spíše útržky vzpomínek, které na sebe moc plynně nenavazují, až s postupující dospělostí nabírá příběh formát románu.

Při čtení o malé holčičce (autorka nepojmenovala hlavní hrdinku ani její dvě děti, ale ostatním protagonistům jsou přiřazena jména – mě osobně to nerušilo) se vám vybaví spousta situací, kterými jste si jistě také prošli – první žehlení (jasně, že kapesníků :-)), otravné spaní ve školce po „O“, kousací svetry apod. Vrátíte se do dětských let a do „zlatých“ komunistických časů, kde „zítra znamená už včera“. Tato dětská část mně přišla v knize zbytečně zdlouhavá a rozvleklá. To, co na prvních stranách vnímáte jako zajímavé a pestré čtení vám po pár desítkách stran už přijde jako stále stejný kafemlýnek. Pomalu dospíváte s hlavní vypravěčkou příběhu, ale vypravěčský styl stále zůstává u malé holčičky, ačkoli už se mezitím ocitla na prahu dospělosti.

Naštěstí, ale nastává zlom v pozitivním smyslu slova a na řadu přichází časové údobí situované do dospělosti a to už je úplně jiné kafé – lahodné, chuťově vyvážené s hořkosladkou pěnou na povrchu. Zažijete s ní několik nesourodých, komplikovaných vztahů (manželství s Honzou je opravdu velká dávka psychického teroru), projdete seznamkou a ulovíte i pár „zajíčků“ 😉 . Chvílemi mě hlavní hrdinka trochu štvala tím, jak zůstávala v nefunkčních vztazích a na můj vkus ji trvalo pěkně dlouho, než se odhodlala udělat změnu, ale každý holt dozrává v jinou dobu…

Díky tomu si z knihy odnesete spoustu otázek. Proč chceme vyhovět cizím představám o tom, jak bychom měli žít? Proč nakonec žijeme cizí Příběh svého života, místo, abychom se protloukli vlastním? Proč je tak těžké opustit toxický vztah? A pokud budete chtít se svým životem něco udělat nebo ho obrátit k lepšímu, přinese vám i spoustu odpovědí.

Celá kniha je napsána opravdu čtivě i s kapkou humoru, který nenásilně odlehčuje vypjaté okamžiky, ale zároveň na sebe nepoutá největší pozornost a já nemohu jinak než tento PŘÍBĚH napsaný na vlnách přísloví Co tě nezabije, to tě posílí opravdu vřele doporučit a doufat, že autorce D. D. Gabrové se splní její sen: „Můj sen je  napsat tolik knih, kolik jich jen v životě napsat stihnu. A ty, o kterých budu přesvědčená, že za to stojí, všechny vydat. Sním o tom, že jich budou desítky. Příběh je jen první v řadě… “

Hodnocení: 90 %

 

Za recenzní výtisk Příběhu děkuji autorce D. D. Gabrové i za nahlédnutí do tajů ženské duše, která je zkrátka neporazitelná…

Mohlo by se vám také líbit...

4 komentář

 1. Gabriela Kleinová says:

  Tahle kniha je velmi milá, autorka má svůj vlastní způsob psaní, které vtáhne do děje. Jako kdyby mi kamarádka vyprávěla příběh svého života, každá kapitola má jednoduché ponaučení . Nechybí nadhled a humor, kniha zahřeje na duši, ale své zde objeví ale i muži….
  Určitě po ní sáhnu znova a v mé knihovně má své krásné místo. Děkuji za ní…

  1. Veronika Esserová says:

   Přesně tak :-). Četla se skvěle, jsem zvědavá na další autorčin počin ;-).

 2. Anna says:

  Knih je opravdu fantastická

  1. Veronika Esserová says:

   Souhlasím… u nás už ji má třetí žena v rodině v ruce :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *