Recenze

Ďáblovo písmo

„Jít a hledat Eldorádo, zbavené vší bídy člověčí…“

Pokud máte rádi knihy Dana Browna nebo příběhy, kde se věda střetává s vírou je thriller ĎÁBLOVO PÍSMO z nakladatelství Alpress pro vás jako stvořený. Prožijete ďábelské dobrodružství kolem tajemného rukopisu.

Název: Ďáblovo písmo

Autor: Michael Cordy

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 336

Jedinou vírou geologa Rosse je jeho věda. Žije spokojený život se svou manželkou Laurou a těší se na prvního potomka. Laura je akademička a také věřící katolička a jejím světovým úspěchem se stane rozluštění Voynichova rukopisu – kniha opředená tajemstvím tak starým až z toho církvi stydne krev v žilách. Laura je jenom krůček od zveřejnění celého přeloženého rukopisu, když ji postihne nehoda. Ale je to opravdu nehoda nebo kdosi ve Vatikánu má velký zájem na tom, aby tento překlad nebyl nikdy publikován?

Leonardo Torino – generál řádu Tovaryšstva Ježíšova neboli také černý papež má na starosti všechny Boží zázraky a jak by vysvětlil skutečnosti obsažené v tomto rukopisu? Jediným východiskem pro Lauru, která je na pokraji smrti tak představuje řádová sestra Chantal a její zápisník s mapou k bájné zahradě, kde se stávají zázraky a jehož moc dokáže vyléčit všechny nemoci. Ross se spolu s Chantal a Zeb – kolegyně Laury vydávají hledat do Peru bájné místo Eldorádo. Na krk jim ale dýchá nejen Torino, ale i vrah, který si říká „levá ruka ďábla“. Je načase, aby se levá ruka ďábla stala pravou rukou Boží.

≤≤≤≤≤≤≥≥≥≥≥≥

Celá kniha je jedna velká parádní jízda plná dobrodružství, napětí i tajemna. Příběh ukrytý uvnitř nese všechny známky kvalitního thrilleru a držte si klobouky, protože konec sviští neskutečně rychlým tempem.

Ústředním motivem celé knihy je Voynichův rukopis, který je od skutečného originálu upraven pro potřeby románu. V tomto příběhu rukopis popisuje výpravu za Eldoradem, legendárním zlatým městem a za zázračnou zahradou, která zpochybnila příběh Genesis. Církev tento rukopis nazvala Ďáblovou knihou.

„Ale ona nemůže existovat,“ ozval se kardinál prefekt Vasari a natáhl se po Falconově svědectví. „Otce Orlando v podstatě tvrdil, že objevil Eden v pralese, uprostřed divochů. Eden, ale nemohl být v Novém světě mezi pohany. A jeho podivní tvorové a rostliny mají velice daleko do popisu v Bibli. Pokoušel se přepsat Genesis, proboha.“

VOYNICHŮV RUKOPIS, který v této knize vystupuje, skutečně existuje. Je to záhadná ilustrovaná kniha, napsaná neznámým písmem v neznámém jazyce. Podle radiokarbonové datace byl napsán někdy mezi léty 1404 – 1438. Kniha je pojmenována po Wilfridovi Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, jenž rukopis získal v Itálii v roce 1912. Rukopis je předmětem zájmu mnoha vědců, především kryptologů. Má souvislost i s českým prostředím (prvními známými vlastníky byli učenci z Prahy), a je dokonce možné, že tu byl i sepsán. Na první pohled by se mohlo jednat o středověký lékopis. Jiné tvrzení hovoří pro soupis zakázaných rostlin pozdního středověku. Na konci léta 2016 přišla se smělým prohlášením o částečném rozluštění textu Češka z Nové Paky Irena Hanzíková. Podle Hanzíkové je text napsán staročeštinou a ona sama rukopis označuje jako „knihu života…“ (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Voynichův_rukopis)

Irena Hanzíková prý rozluštila stránky nejzáhadnější knihy světa – https://www.novinky.cz/kultura/414072-irena-hanzikova-pry-rozlustila-stranky-nejzahadnejsi-knihy-sveta.html (zdroj: https://www.novinky.cz/)

Hned od prvních stránek vás příběh okamžitě vtáhne do pestrého děje a autorem je napětí postupně dávkované až do gradujícího konce, od kterého se zkrátka neodtrhnete. Už dlouho se mi nedostala do ruky kniha s tak nabitým dějem, který vás s sebou strhne a nepustí po celou dobu. Začátek i prostředek knihy má skvělé tempo, které pulzuje na plné pecky, a vy si říkáte, že tohle autor nemůže vydržet až do konce, ale Michael Cordy nepolevuje a v druhé půlce knihy ještě více přitlačí na pilu a vy se jen bezmocně řítíte k závěru. Všechno jde stranou a vy to prostě musíte dočíst.

Autor Michael Cordy je svým dílem přirovnáván k Danu Brownovi a musím uznat, že na tom něco bude. Už jenom to, že si do ústředního děje vsadil církev, je jasná sázka na jistotu a když k tomu ještě nádavkem přidá honbu za tajemstvím, je bestseller na světě. A co si budeme nalhávat, tohle spojení zkrátka funguje a zafungovalo i v tomto případě. Navíc kniha obsahuje i několik ofotografovaných stránek ilustrací ze skutečného Voynichova rukopisu.

Pro milovníky dobrodružství, napětí a tajemných míst je kniha Ďáblovo písmo určitě tím pravým ořechovým a i já se do ní zakousla a zuby si rozhodně nevylámala. Doporučuji.

Hodnocení:  90 %

 

Za parádní jízdu, která svištěla neuvěřitelným tempem, děkuji nakladatelství Alpress a také za recenzní výtisk, který bude zdobit mou knihovnu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *