Recenze

Iskari: Uvězněná královna

Uvězněná královna je druhou knihou ze série “ Iskari“ kanadské autorky Kristen Ciccarelli. Tomu, kdo nečetl první svazek tohoto knižního seriálu prozradím, že „Iskari je dítě krve a měsíčního svitu. Ničivá síla, co rozsévá smrt. Spíše zbraň než lidská bytost.“  Takovouto zbraní – Iskari – se v prvním díle této knižní série  „Poslední Namsara“ stane princezna Asha, která bude (sice zcela minimálně) jako vedlejší postava zmiňovaná i v románu Uvězněná královna, protože je sestrou hlavního hrdiny tohoto dílu…

Uvězněná královna

Název: Iskari: Uvězněná královna

Autor: Kristen Ciccarelli

Nakladatelství: Alpress

Rok: 2019

Počet stran: 296

V královském rodu „Dům písně“ se narodila královně dvojčata – sestry. Dostaly jméno Essie a Roa.  Děvčátka si od dětství uvědomovala, že jsou si bližší než jiní lidé, uměla spolu komunikovat beze slov, sdílet své myšlenky, pocity i fyzickou bolest.  Své emoce uměly obě sestry proměnit v destruktivní sílu ničící zrcadla či okenní tabule. Essie se ovšem stane obětí smrtelné nehody a toho dne se vše změní…, její duše ovšem nepřejde na „druhou stranu“, ale zabydlí se v jestřábovi. Dravec se stane věrným společníkem druhé z dvojčat – Roi, která díky pevnému sesterskému poutu může s Essie v ptačím těle komunikovat.

Roky plynou a Roa se z politických důvodů, aby zachránila svůj lid, rozhodne provdat za Daxe. Dědice královského trůnu tyranského národa, jehož nadvláda již roky drtí Roin lid. Krátce po svatbě se od své první lásky – Thea – dozví, že může svou sestru přivést zpátky k životu. Stačí objevit bájný nůž Nebeské tkadleny, který podle legendy umí oddělit duši od těla. A druhou podmínkou je vražda jejího novomanžela krále Daxe z Firgaardu.

Provedení knihy se mi líbí. Jednak si mě výtisk získal svým přebalem, na kterém je velice hezký detail jestřába a poté mě v knize potěšila i „historická“ mapa fantasy krajiny, v níž se příběh odehrává.

Vyprávění se odehrává ve dvou rovinách. Retrospektivní děj je odlišen šedým pozadím i typem písma, takže čtenář se jednoduše orientuje, který text pojednává o Roiných vzpomínkách na sestru a dětství, a kdy naopak přechází do současnosti. Toto grafické rozlišení dějových linií mě mile překvapilo, takto upravený text se čte skutečně o dost lépe než-li text běžný.

Když se řekne „YA fantasy“, musím se silou vůle držet, abych neotočila oči „v sloup“, protože v tomto žánru se vede braku stejně jako plísni ve vlhku a některé tituly se dají číst pouze s množstvím kvalitního vína v krevním oběhu . „Uvězněná královna“ je milá výjimka, kterou jsem přečetla bez uštěpačných poznámek o inteligenci hlavních postav či spisovatelky a nemusela jsem se zoufale nutit prokousat se textem. Samozřejmě, že hlavní zápletka příběhu je notoricky známá a každý, komu není čerstvě 12 let, jistě již po pár stranách uhádne, jakým směrem se bude vztah hlavních hrdinů a celé vyústění románu vyvíjet, ale mně to při čtení nevadilo. Jednoduchost a předvídatelnost děje knihy mi dostatečně vykompenzovala promyšlenost fiktivního světa, ve kterém postavy Kirsten Ciccarelli žijí. Spisovatelka si vyhrála s mytologií, bájemi i popisem starobylých zvyků království. Nadpřirozené postavy, bájné bytosti jsou většinou originální a nesnaží se kopírovat žádnou slavnou předlohu.

Kirsten Ciccarelli, zdroj obr.: The Book Addicted Girl

Summa summarum

Autorka nevnucuje své knize žádné nesmyslné ambice: svým příběhem chce vyprávět o pohřbení nenávisti mezi dvěma „fantasy“ národy a to v popředí s milostným vztahem rodícím se ze sňatku z rozumu. To se paní spisovatelce (podle mě) povedlo. Kniha zaujme, pobaví a potěší každého, kdo má rád draky, kouzla, statečné královny, udatné rytíře, žánr fantasy, romantiku a chce věřit na pravou lásku ( bez ohledu na věk či pohlaví 🙂 ).

Moje hodnocení ( jako ve škole ): 1-

V procentech: 85%

Za skvělou, romantickou fantasy – knižní jednohubku ozdobenou draky a okořeněnou Zvrhlými dušemi děkuji nakladatelství Alpress. A samozřejmě také za recenzní výtisk.

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *