Recenze

Sbohem, Paříži

Román SBOHEM, PAŘÍŽI je melancholicky láskyplný příběh, který vás bude unášet na sytých, barevných tónech hudby. Někdy prostě musíte padnout na úplné dno, abyste zase ucítili pevnou půdu pod nohama, od které se můžete odrazit vzhůru. A Paříž? Ta ví o lásce víc než jakékoli jiné město na světě.

Název: Sbohem, Paříži

Autor: Anstey Harrisová

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 320

Grace měla kdysi velký, životní sen stát se slavnou violoncellistkou, ale během jejího studia na hudební konzervatoři došlo k mnoha událostem, které ji donutily opustit školu a vytvořily v ní nepřekonatelný blok vystupovat na veřejnosti. Hraje si tak na své oblíbené cello v soukromí svého anglického bytu a věnuje se restaurátorství a výrobě strunných hudebních nástrojů. Na dálku udržuje vztah s Davidem – ženatým mužem, jenž jí slíbil společný život, až jeho děti odrostou. Soukromé, ukradené chvilky štěstí a lásky tak většinou tráví v Paříži, ale při poslední návštěvě se díky hrdinskému činu Davida oba dva dostanou na přední stránky médií a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Grace se dozvídá skutečnosti, o kterých neměla ani tušení a život se jí hroutí pod rukama. Jen díky neočekávanému přátelství dalších lidí se jí podaří znovu nadechnout a vidět svět jinýma očima.

ƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒƒ

Atmosféra celého románu je jedinečná a nepopsatelná. Je to čistá symfonie slov a vět, které autorka bravurně poskládala v nádhernou melodii celého příběhu, který vás dojme a uhrane svou kreativitou. S touto knihou se pusťte do čtení, pokud máte rádi hudbu a je jedno jakou – kniha vám nabídne samou podstatu melancholicky linoucích se tónů, na které je vystavěn příběh Grace a Davida.

Dřevěné hudební nástroje procitnou, sotva je rozezní vibrace. První zvuky nikdy nezní tak dobře jako zvuky po několika hodinách hraní. Charakteristikou skvělého nástroje, na rozdíl od dobrého nástroje, je, že zvuk se časem zlepšuje. Roky hraní otevřou hloubky, nádherné zvuky, které dřevo uchovává ve svých letokruzích, sucích, vzorech.

Je to ten typ románu, u kterého nemáte potřebu honem rychle číst, protože se už nemůžete dočkat toho, jak to skončí. Spíše se jedná o laskavé čtení, kde si užíváte každou napsanou větu, která je hozená do éteru s neuvěřitelnou lehkostí a při tom se svou specifickou náladou. Jako kdybyste seděli s Meryl Streepovou u šálku čaje a ona vám vyprávěla příběh svým okouzlujícím, podmanivým hlasem.

Spolu s Grace se budete vracet do minulosti a sledovat všechny události, které ji zformovaly do současného životního postoje a koukat ji pod ruce při obnově hudebních nástrojů. Výrazné typy postav vás přesvědčí o reálné podobě příběhu a získáte k nim osobní vztah.

Už dlouho se mi nestalo, aby mě takto zaujala obálka knihy. Tohle bylo prostě coup de foudre – láska na první pohled a já, aniž bych si přečetla anotaci, věděla jsem, že tuto knihu zkrátka chci. Také musím zmínit vynikající překlad, který má na svědomí paní Ivana Dresia. Velmi citlivě se jí podařilo přeložit tuto krásnou knihu a zachovat v ní ono tajemné kouzlo a atmosféru celého příběhu. S touto překladatelkou už jsem měla tu čest v knize Léon a Louise a za mě opravdu velká spokojenost.

S knihou Sbohem, Paříži se vám nedostane do rukou jenom klasická romantika, ale i určité poselství v sílu i hloubku přátelství a víru v překonávání překážek, které nám život staví do cesty. A vězte, že vždy existuje cesta, možná trnitá, možná úplně jednoduchá, která vás zavede zpátky k vašim tajným snům a spokojenému životu.

Hodnocení: 95 %

 

Podmanivě okouzlující atmosférou knihy i recenzním výtiskem mi udělalo velkou radost nakladatelství Beta – Dobrovský. Děkuji :-).

 

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. ivana says:

    Dobrý den Veroniko, mockrát děkuji za krásný komentář k mému překladu! Velmi si toho vážím.
    Ivana Dresia

    1. Veronika Esserová says:

      Dobrý den, Ivano, nemáte zač. Je skvělé, že jste dokázala udržet atmosféru celé knihy případně ji ještě povýšit :-). Ať se Vám i nadále daří a já se budu těšit na Vaše další překlady, zdravím. Veronika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *