Recenze

Léon a Louise

Vydejte se s románem LÉON A LOUISE do šarmantní Francie, která i přes nacistickou okupaci vládne svým jedinečným kouzlem romantiky a lásky.

Název: Léon a Louise

Autor: Alex Capus

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 304

Osmnáctiletý Léon se potkává s Louise na pobřeží Atlantského oceánu. Prožijí spolu intenzivních pár dnů na francouzském pobřeží u moře a než se jejich vzájemná náklonnost stačí rozvinout do nekonečných hlubin lásky, jsou první světovou válkou rozděleni na dlouhých deset let. Mezitím se Léon ožení a je hrdým otcem svých dětí. Jeho bydlištěm se stane Paříž, kde pracuje v chemické laboratoři na policii a neuplyne jediný den, aby si na svoji Louise nevzpomněl. Náhoda přeje zamilovaným a Léon tak potkává dávnou lásku, se kterou plynně naváže tam, kde před deseti lety skončili. Ale okolnosti už nejsou stejné jako kdysi, nicméně láska se přizpůsobí všemu. Navíc Léon má tak dokonalou ženu Yvonne, která nejen že není semetrika, ale naopak mu dává volné pole působnosti. Druhá světová válka se plíživými kroky blíží a zamilovaná dvojice je nucena se znova rozdělit, aby se po kapitulaci Německa opět setkali a prožívali spolu další podobu své ojedinělé lásky.

Román LÉON A LOUISE není klasický, romantický příběh plný letmých dotyků, nesmělých polibků ani vzrušujících zážitků. Je to pocta lásce ve všech jejích podobách.

Zapadl do sedadla a otevřel ústa, aby pozdravil Louise, ale nakonec nebyl schopen nic říct, protože obvyklé „bonjour“ nebo „salut“ mu v této neobvyklé situaci připadalo příliš banální.

A tak začala mluvit Louise. „Nebudeme se teď líbat,“ řekla. „Ani si nepadneme kolem krku, rozumíš? Nebudeme si vyprávět žádné srdcervoucí historky, nebudeme vyrývat srdíčka do tisícileté lípy, a ani si nebudeme přísahat věčnou lásku.“

„Jak chceš,“ řekl Léon.“

Příběh je napsán z pohledu Léonova vnuka, který sleduje nejen osudy svého dědečka, ale seznamuje nás s celou rodinou Le Gallových, která se vyznačovala plochými zátylky a sbíráním starých krámů u popelnic, kterým s velkou láskou vraceli jejich bývalý lesk a krásu. A právě v těchto drobných maličkostech celého vyprávěného příběhu tkví kouzlo románu. Autor si pohrál s běžnými situacemi i s obyčejnými lidmi a dodal jim glanc pestrosti a výjimečnosti.

Autor románu Alex Capus vychází ze vzpomínek svého dědečka, čímž kniha získává na atraktivitě. Podařilo se mu zachytit všechny barvy lásky, jemné nuance i neobroušené hrany vzájemných vztahů ať už mezi Léonem a Louisou nebo manželskou dvojicí Yvonne a Léonem, která spolu bok po boku překonává všechny nástrahy osudu.

Tohle není příběh z Francie, celá kniha je Francie sama. Z každé strany na vás dýchá kouzlo šarmantní Francie i navzdory válečnému období, do kterého je román zasazen.

Kniha v sobě neukrývá žádný velký příběh a nebýt autorova spisovatelského umu asi by zapadla mezi průměrnou knižní nabídku. Ale atmosféra s podmanivě melancholickým tónem šansonů dodává příběhu přirozené osobní kouzlo, které na vás zapůsobí.

Láska popsaná v románu je vztahem dvou lidí z jiné doby, myslím, že dnes už se vám nic takového nemůže stát. Ale člověk nikdy neví, jaký s ním má osud plány nebo jakou ruletu si spolu ještě zahrají, takže kdo ví???

Pro všechny, kteří mají rádi malé příběhy s velkou atmosférou i překvapivým poznáním je kniha Léon a Louise určitě správným výběrem.

Hodnocení: 88 %

 

Za provoněné francouzské kouzlo lásky i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož stránkách si můžete knihu Léon a Louise pořídit.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *