Recenze

Přináležení

Podle psychologů je jedním z důvodů dnešního nárůstu neuróz, depresí a úzkostných stavů pocit odcizení a vykořenění z komunity. Psychologickými experimenty se prokázalo, že lidé, kteří se aktivně podílí na životě v libovolné sociální skupině ( církev, sportovní klub, charitativní činnost, volnočasové sdružení…), jsou šťastnější a zdravější. Toko – pa Turner nám ve své krásně psané knize vysvětlí, jak si uzdravit duši tím, že se budeme cítit milováni, přijímáni a vrátíme se k sobě samým.

Název: Přináležení

Podtitul: Rozpomínání se na domov

Autor: Toko – pa Turner

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2019

Počet stran: 256

Pokud máte zájem se seznámit sami se sebou, rozpoznat a porozumět nevědomým procesům, kterými jsme po celý život vystavování ze strany blízkých lidí, bude vám tato kniha skvělým průvodcem, společníkem i terapeutem. Pomůže nám pochopit, proč se cítíme osamoceni uprostřed davu a proč si neuvědomujeme svou hodnotu. Vysvětlí nám, proč je nutné se setkat s vlastními kořeny, ze kterých vyrůstáme a se kterými jsme neoddělitelně spjati, ať se nám to líbí nebo ne.

Tato nová kniha z nakladatelství Grada je určena lidem, kteří chtějí žít svobodně (nezatíženě traumaty) a najít skutečný zdroj síly a štěstí – svůj pevný Střed. Paperbacková publikace Přináležení kanadské autorky Toko – pa Turner je po dlouhé době jednou z mála knih, u které chápu tvrzení, že se jedná o bestseller a plně se s tímto názorem na knihu ztotožňuji 🙂 . Kniha se povedla jak vizuálně – obálka ilustrátorky a umělkyně Molly Castello je nepřehlédnutelná – tak i obsahově. Kniha se čte krásně, až se nechce věřit, že se jedná o autorčinu prvotinu.

 

Většinou si myslíme, že trauma způsobuje nahodilé či opakované fyzické a sexuální násilí, výzkumníci však začínají objevovat mnohem jemnější a záludnější formy traumatu vyvolávající stejné tělesné a nervové reakce. Být přítomen násilí, převažující nestabilita či chaos v domově dítěte, emoční zanedbávání a nedostatek bezpečných vazeb na základní pečovatele kvůli jeho chronické depresi, duševní nemoci, charakterové nestálosti či sklonům k sebevraždě – to vše může být u mladého člověka důvodem vzniku emočního traumatu. ( Text: kniha str. 33)

 

Foto zdroj: Twitter autorky

 

Toko – pa Turner ve své práci propojuje mystickou tradici súfismu a jungiánský přístup. V r. 2001 založila školu snění Dream school. Toko -pa je někdy nazývána porodní bábou psyché, její práce se zaměřuje na obnovu ženskosti, sounáležitosti s přírodou, rituálům a kráse.

 

Autorka Přináležení

(Text (zkráceno KM): zadní přebal knihy, foto: www.toko-pa.com)

 

Summa summarum

Na rozdíl od podobných knih tohoto žánru zde nenajdeme tisíckrát omletá klišé, ale původní myšlenky, které mají původ v tradici súfismu, ve kterém byla autorka vychovávaná a v jungiánské psychoterapii, kterou studovala. Kniha se čte hezky, i když se nejedná o román, „nedáte ji z ruky dříve, než ji dočtete“ 🙂 . Protože sama se mi líbí psychoterapeutická práce se sny a mám ráda Jungův koncept psychoterapie, bude tato kniha patřit k mým oblíbeným v tomto žánru. Srdečně doporučuji.

Hodnocení ( jako ve škole): 1

V procentech: 100%

Za recenzní výtisk, který mě uchvátil vzhledem i obsahem, děkuji nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *