Recenze

Psychohry

Dárek pro tebe je tahle hra. Máš odvahu hrát? Já měla odvahu přečíst knihu PSYCHOHRY z nakladatelství Jota a moje neohroženost byla po zásluze odměněna výborným příběhem a osobní „schízou“ – kolik asi takových psychopatů vedle nás žije?

Název: Psychohry

Autor: Leona Deakinová

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2019

Počet stran: 308

Čtyři lidé se ztratí a všichni v den svých narozenin. Jediné co po nich zůstane, je kartička s přáním k narozeninám, na které stojí: Dárek pro tebe je tahle hra. Máš odvahu hrát? Policii to nechává chladnou až do té doby, kdy zmizí i matka mladé dívky Jane, která je blízkou známou Marcuse Jamesona. Marcus je bývalý špion a spolu s kriminální psycholožkou Augustou Bloomovou si otevřeli svou vlastní branži a nyní se pouštějí do pátrání. Začalo to zmizením čtyř lidí, ale postupně jak vyšetřování pokračuje, narůstá celý případ do obřích rozměrů, a když se objeví první vražda, začne to už zajímat i policii. Co je smyslem a obsahem této hry? Proč si někdo vybral zrovna tyto lidi? Augusta přichází se zajímavou teorií, která dokazuje, že všechny zmizelé osoby měly co do činění s psychopatickým chováním nebo alespoň vykazovaly známky psychopatických rysů.

„Většina psychopatů si přímo libuje v konverzačních hrách, aby získali nad lidmi kontrolu a mohli s nimi manipulovat.“

Někdo ty lidi připravuje na něco konkrétního, co souvisí s jejich jedinečnými vlohami. Co nebo kdo je jejich cílem? Augusta s Marcusem stále více zabředávají do podivné hry a záhy se stanou jejími hlavními aktéry. Kdo je hráč a kdo je lovná zvěř?

¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿

Kniha Psychohry mě velmi mile překvapila. Na knižních databázích nemá zrovna lichotivé hodnocení, což si nedokáži jinak vysvětlit, než že čtenáři opravdu očekávali nervy drásající thriller, jak je u knihy uvedeno. Ten se až tolik nekonal, ale jako psychologická detektivka je kniha bravurní.

Autorka Leona Deakinová začala svou dráhu jako psycholožka u policie a nyní pracuje jako certifikovaná psycholožka. Tím pádem je naprosto jasné, že nevařila jen tak z vody a v knize vás uvede do problematiky psychopatů. Rozebere ji ze všech možných stran a úhlů pohledů a slovo psychopat bude skloňováno ve všech pádech a skoro na každé stránce. Bohužel díky tomu se prostředek knihy stává trochu rozvláčným, ale druhá polovina už nabírá zase zrychlené tempo, které se udrží až do samotného konce.

Další skvělý nápad od autorky je zakomponovat do děje a ukázat čtenáři záludnost sociálních sítí a jak snadno se dá člověk díky nim zmanipulovat.

Lana se podívala na obálku, otevřela ji a vytáhla bílou kartičku. Na přední straně stálo: Vše nejlepší k 1. narozeninám.

To má být vtip? Nechápala. Potom přání otevřela. Uvnitř si přečetla: Dárek pro tebe je tahle hra. Máš odvahu hrát? Lana se usmála. „O jaký hře se tady bavíme?“ V ohybu lesklého bílého přání našla dlouhý proužek hedvábného papíru s URL adresou a přístupovým kódem. Lana se natáhla po mobilu, otevřela webovou stránku a postupovala podle pokynů. Čistě bílá webovka se chvíli načítala, pak vyskočilo totéž stříbrné písmo: Ahoj Lano, sleduji tě. Jsi zvláštní. To už ale jistě sama víš, viď? Otázka zní… Lana narolovala níž. Jsi připravená to dokázat?

 

Zdroj fota

Z celého příběhu na vás dolehne tíseň z tohoto psychického vzorce chování. Okamžitě vám v hlavě naskočí otázka kolik asi tak psychopatů žije ve vašem okolí, aniž byste o nich věděli? A jak mocní by tito lidé dokázali být? Nebo už jsou?

„Jsme ti, ze kterých by měli mít normální lidé skutečně strach, protože my v jejich společnosti pouze nežijeme, my s ní manipulujeme. A děláme to tak dobře, že oni o tom nemají vůbec žádné ponětí.“

Kniha Psychohry oplývá dostatkem napětí i výborně vystavěnou zápletkou, která mě osobně hodně bavila. Navíc je napsána velmi čtivou formou, která vám umožní pochopit problém psychopatů do nejmenších detailů.

Závěr knihy přímo vybízí k pokračování, a pokud tomu tak opravdu bude, velmi ráda si přečtu další díl. To jiskření mezi Augustou a Marcusem se musí někam posunout, to je přece jasné ne? 😉

Hodnocení: 85 %

 

Děkuji nakladatelství Jota, že mi umožnilo svým recenzním výtiskem pochopit problém psychopatů, který je fascinující a bohužel i aktuální.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *