Recenze

Můj bratr Che

Ernesto „Che“ Guevara je dodnes pro mnoho lidí po celém světě charismatický hrdina, marxistický vůdce a mytický symbol komunistické revoluce. Pro druhé militantní vrah, „rádoby Stalin“ z Karibiku. Po dlouhých padesáti letech se jeho nejmladší bratr rozhodl sepsat knihu o slavném sourozenci Ernestovi tak, jak si ho pamatuje a jak ho znali přátelé a rodina.

Název: Můj bratr Che

Autor: Armelle Vincent, Juan Martin Guevara

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2019

Počet stran: 304

9. 10. 1967 byl v Bolívii popraven partyzánský vůdce a hrdina kubánské revoluce Ernesto „Che“ Guevara. Když se jeho rodina  z novin dočetla o jeho smrti, rozhodla se mlčet, nic nekomentovat. Teprve po půl století později jeho mladší bratr, Juan Martin, promluvil.  Jeho kniha přináší čtenářům vůbec poprvé důvěrný pohled na asi největší ikonu světového revolučního hnutí. Předmluvu k českému vydání napsal prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc. (Foto: Juan Martin Guevara, autor. Zdroj)

∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼

„Nezajímá mě, jestli padnu, pokud někdo jiný zvedne zbraň a bude dál střílet.“ 

                                                                                Che Guevara, zdroj.

„Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat.“

                                                                                  Che Guevara, zdroj.

 

∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼

Summa summarum

Jak bývá pro autory českých učebnic dějepisu typické, raději končí druhou světovou válkou, než aby se pustili na tenký led moderních dějin a riskovali to, že se za pár let vítr obrátí a oni budou – nedej Bože –  někde „popotahováni“ za to, co napsali v knize pro žáky základních (středních) škol. Jednoduše řečeno: o Che Guevarovi se ve školách neučí ani nemluví. Takže pokud se o něm chcete něco dozvědět musíte číst… Pravda je, že kniha z nakladatelství Epocha Můj bratr Che není zdroj objektivních informací. Biografie od Juany Martina Guevary rozhodně není nestranným dílem, kde by se nějakým způsobem komentoval a mapoval dopad Guevarovy politiky či tak něco – knihu napsal jeho obdivující nejmladší bratr a tak se k ní musí přistupovat. Jsou to vzpomínky, které sepsal člověk, který Ernesta Guevaru bezmezně zbožňoval, chtěl se mu podobat a měl ho za vzor.

Kniha je vázaná s pevnými deskami a přebalem, na kterém je ikonická fotka Che v baretu s vyšitou rudou hvězdou. Knihu uvádí předmluva prof. PhDr. Josefa Opatrného, CSc., kterou doporučuji nepřeskakovat. Za prvé se čte pěkně a hlavně je plná zajímavých a objektivních informací týkající se hrdiny kubánské revoluce. V knize jsou uvedeny rodinné fotografie a úryvky z Ernestovy korespondence, což velmi oceňuji.

… (Tato kniha) se v řadě ohledů od běžné guevarovské hagiografické literatury vůbec neliší. Nabízí klasické atributy světce – láska k matce, ochota přinášet oběti pro lepší život svých bližních, zrada učedníka, mučednická smrt. V jednom však přece jen vyniká, napsal ji bratr protagonisty spisu, což jí dodává na autenticitě a důvěryhodnosti. …

prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc. (předmluva)

Jakmile se do knihy začtete, pojmete podezření, že Juan Martin Guevara je věrný divák argentinských nekonečných, srdcervoucích telenovel. Jeho sloh mi tento druh „umění“ hodně připomněl.

… Byl to gentleman. Velmi něžně a trpělivě se dvořil Aleidě Marchové. Psal jí krásné básně, nepospíchal na ni, žádal ji, aby mu upravila límeček na košili, když řídil auto, nebo aby ho česala, když měl zlomenou ruku, spíše než by se ji snažil políbit. … (Ernesto Guevara jako student medicíny, zdroj: google)

 

Jakmile si zvyknete na květnaté a romantizující vyjadřování autora, brzy si uvědomíte další věc: Argentinci jako všichni Latinoameričani si potrpí na pevné rodinné svazky nejen mezi základní rodinou, nýbrž se všemi možnými větvemi rodin svých žijících příbuzných. Proto se čtenář musí smířit s tím, že se v knize často píše o všech možných bratrancích a sestřenicích, tetičkách a strýcích – kdo byl na co šikovný a jak se chovali k Ernestovi „před tím / po té, co se stal Che“. Nicméně, kniha mi přišla zajímavá – pokud pominu fakt, že je pokusem o biografii a chvalozpěvem současně. Autor popisuje sociální prostředí, ze kterého revolucionář Che Guevara a jeho rodiče pocházeli. Vzhledem k tomu, že Che se narodil v roce 1928, jsme seznámeni s ekonomickou situací v Argentině, které se dotkla celosvětová krize. Z vyprávění Juana Martina Guevary nám vyplyne, jaké priority Che v životě uznával a proč měl všechny předpoklady stát se modlou. Pokud nechcete číst o tom, jaké skvělé vlastnosti, morální profil, potenciál vůdce, bystrý úsudek, nadprůměrný intelekt a super přítele Fidela Castra měl (podle svého bratra) Che Guevara, tak tuto knihu neotvírejte.

Pokud dovedete být „nad věcí“, svým způsobem „velkorysí“ k tendenčním životopisům a chcete se dozvědět, jakým způsobem obdivovatelé dodnes vnímají Guevarovu ikonu, či jak ho viděli „doma“ a jaký (možná) byl Che Guevara, když ho zrovna nefotili do novin, nebo nehonili po Bolívii, kniha se vám bude líbit.

Čtěte a dozvíte se, jak je možné, že se lékař – alergolog „s modrou knížkou na astma“ v kapse rozhodne vzít na hlavu vojenský baret, do ruky samopal a jede přes půl světa obětovat sebe a tisíce jiných pro neživotaschopné ideály předem odsouzené k nezdaru. ( Foto, zdroj: Wikipedia)

Hodnocení: 87%

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *