Recenze

Sestry z Titaniku

Titanic v názvu, atraktivní obálka a přitažlivá anotace – tuhle knihu jsem prostě musela mít. Román SESTRY Z TITANIKU naprosto předčil má očekávání. Romantický příběh vyprávěný s něžností a zápalem vás nadchne svým dramatickým dějem i životním osudem dvou mladých dívek. Epický, historický román vychází v nakladatelství Albatrosmedia.

Název: Sestry z Titaniku

Autor: Patricia Falvey

Překlad: Kateřina Tomcová

Nakladatelství: AbatrosmediaMotto

Rok vydání: 2021

Počet stran: 376

Píše se rok 1911 a sestry Delia a Nora spolu vyrůstají na malé irské farmě. Nora je oblíbenkyní manipulativní matky a k Delii tíhne tichý, neprůbojný otec. Když přijde dopis z Ameriky, ve kterém vzdálený příbuzný zve jednu z dívek do země snů, aby dělala guvernantku jeho dceři, je jasné, že pojede Nora. Jenomže právě Delia je ta, která touží po dobrodružství a poznání a otec ji naštěstí tuto touhu splní. I ona nakonec odjíždí společně se svou sestrou, ale pracovat bude jako posluhovačka. Nora má naprosto rozdílný cíl. Chce si najít bohatého, zajištěného manžela a užívat si život plný zábavy a radosti. Jejich kroky vedou na zaoceánskou loď Titanik, která je na své první a zároveň poslední plavbě. Po osudném ztroskotání se Delia ocitá samotná v New Yorku a souhrou náhod se stane Norou. Přijme její práci guvernantky a sbližuje se se svou malou svěřenkyní Lily. Její ovdovělý otec Aidan je neskutečně přitažlivým mužem a Delia zažívá pocity, které nikdy nepoznala. Může „ukrást“ život své sestře a i přes výčitky svědomí být šťastná? Nebo ji lež doběhne a zničí tak její sen?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Historický román Sestry z Titaniku je epickým příběhem, který vás nadchne svou dějovou linií i výpravným pojetím. Oddechový, nenáročný román má v sobě romantiku, vzrušení, napětí i osudové příběhy dvou sester, které vás dojmou i pobaví.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu obou hlavních hrdinek příběhu – Delii a Nory. Hned od začátku proniknete do charakterů mladých dívek a poznáte tak jejich odlišnou tvář. Jsou jako den a noc a ani společná plavba za americkým snem je nedokáže spojit dohromady. Až teprve nasbírané životní zkušenosti se v nich odrazí a pozmění tak jejich vidění světa.

„Ty chceš jet?“
Kývla jsem.
„Jo, táto, chci. Nic na světě si nepřeju víc.“
Odmlčela jsem se, ale pak konečně vybuchl všechen hněv, který jsem v sobě dusila. „Chci odjet, strašně moc! Chci pryč od tý mizérie, kterou tu zažívám. Chci žít svobodný život, kde mě nikdo nebude při každý příležitosti kritizovat. Chci zažít dobrodružství a jo, možná i potkat lásku. Proč mě nikdo nemá rád, tati? Copak si to nezasloužím jako všichni ostatní?“

Na pozadí tragické nehody lodi Titanic je vyprávěn silný příběh dvou sester, jejichž život je úzce spjat právě s touto tragédií, která se odehraje na začátku příběhu, ale jehož následky se promítnou do osudů obou dívek. Cesta, jenž je měla zavést za lepším životem, tak dostává jiný směr a obrat, který způsobí v jejich životech i následný chaos, je zavede do mezních situací, kde se projeví jejich skutečná podstata.

Autorka Patricia Falvey píše lehkou rukou s velkou dávkou vyprávěcího umu. Její popisy nejsou nijak květnatě zdobené ani sáhodlouhé, přesto jsou plně dostačující vašim představám, jejichž součástí se stanete. Před očima se vám objevují hornaté kopce Irska, honosný Titanik i se svou kobkou pro chudáky v podpalubí, Amerika se svým bohatstvím i odvrácenou stranou chudoby a sluncem rozpálený Texas. Autorka pochází z Irska a na románu je poznat, že tuto svou rodnou „hroudu“ opravdu miluje. Hlavní dějovou osu mají pevně ve svých rukách uchopeny obě sestry, přesto se v hlubokých tónech vyprávění zachytilo i téma irských přistěhovalců. Jejich sen o lepším životě dostává v Americe různorodé kontrasty a probuzení ze „spánku“ pak nabírá dramatický ráz.

Tempo románu je nastaveno od samého začátku ve vysokorychlostním drivu a po celou dobu je neměnné. Hluchá místa ani nezáživné pauzy se zde nekonají, pouze konec je trochu rychle „ustřelený“, ale celkový dojem z atraktivního příběhu neubere.

Historický román Sestry z Titaniku je nenáročnou četbou, která vás okouzlí svým filmově vyprávěným příběhem. Od prvních řádků vás zaujmou osudy mladých dívek a společně s nimi budete prožívat jejich strastiplnou cestu za štěstím lemovanou vzlety i pády. Pokud máte rádi silné životní příběhy, pak neváhejte a sáhněte po novém románu z nakladatelství Albatrosmedia.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za výpravný příběh plný vzrušení a naděje děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Sestry z Titaniku pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku si můžete přečíst zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *