Recenze

Vraždy s cejchem

Život provází jak dobro, tak zlo a do finského městečka Hartola se vejde oboje. V detektivce VRAŽDY S CEJCHEMnakladatelství Grada – Cosmopolis se snoubí temné napětí i něžná romantika. Vlastně těch vražd je tam přeci jenom víc, než láskyplného objetí. 😉 Velmi zdařilý finský počin, kde oběti jsou ocejchovány královskou korunou a dávná minulost se dožaduje svých práv.

Název: Vraždy s cejchem

Autor: Elina Backmanová

Překlad: Vladimír Piskoř

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 496

Saana Havasová je právě teď bez práce a jako novinářce se jí nabídky zrovna nehrnou. Rozhodne se udělat si několik měsíců volna a vypadnout ke své tetě do ospalého městečka Hartola. Tady narazí na třicet let starý nevyřešený případ utonulé dívky Heleny. Celé městečko si na ni moc dobře vzpomíná, ale její smrt je zahalená podivným tajemstvím. Jaká byla Helena doopravdy? A jakou spojitost měla s několika významnými lidmi Hartoly? Saana se pouští do pátrání a doufá, že napíše výjimečný článek. Mezitím je na helsinském ostrově Suomenlinna nalezena mrtvola muže, která má na sobě vypálenou královskou korunu. Policejní komisař Jan Heino se obává, že jde o sériového vraha a jeho obavy se potvrdí. Další stopy ho zavedou do Hartoly, které se pyšní přízviskem království a oba dva případy se pomalu, ale jistě začínají propojovat, stejně jako osamocení dva lidé Jan a Saana, které to k sobě táhne magickou silou. Nejdřív ale musejí přijít na kloub tajemné skupině, která si říká Dcery peřejí a jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Detektivní thriller Vraždy s cejchem je mistrně propracovaný příběh, který vás nadchne svoji vykonstruovanou zápletkou i lehce temnou atmosférou, jenž se jemně opírá o mýtickou báji o králi vody a dcerách peřejí.

Příběh je z větší části vyprávěn er-formou a čeká vás několik vyprávěcích linií. Sledujete nejen pátrání Saany v Hartolu a Jana v Helsinkách, ale vracíte se i do období před třiceti lety, v kterém jdete ve stopách Heleny. Aby toho nebylo málo, podíváte se ještě do pachatelovy mysli.

Strčím mu hlavu pod vodu a dívám se, jak sebou začíná škubat. Dívám se a zároveň si kladu otázky: Jaké mám teď pocity? Jaké to je někoho usmrtit? Jaké to je sledovat poslední výdechy před skonem, utnout něčí život? Jaké to je vykonat nesmlouvavý ortel a povýšit se na boha? Škubání zesílí a potom ustane.
„Nijaké a správné.“ Takové mám teď pocity.

Příběh se rozjíždí v pomalejším tempu, kdy se snažíte vyznat v jednotlivých liniích i postavách vyprávění a zápletka zatím působí velmi nahodile. To vše se ale postupem času mění a z hlavní dějové linky se vyloupne velmi slušná skrumáž, která nabírá propracovaný ráz i dynamický náboj. Odkrývající se indicie jsou vám dávkovány opatrně a s citem a autorka s nimi mistrně míchá do posledního momentu.

Několik vyprávěcích linií dělá z detektivky hutný případ, ale autorka dokáže bravurně všechny odnože držet při sobě a postupně je do sebe propojovat, čímž před vámi vyvstane originální případ, který vás rozhodně zaujme. Nezapomněla ani na odlehčení od mordů a zapojila do svého děje romantickou linku, která nepřebíjí hlavní tok, nýbrž s citem doplňuje temnou stránku případu. Navíc, milé čtenářky, Jan je velký sympaťák. 🙂

I přes lehce rozpačitý začátek mě detektivka Vraždy s cejchem hodně bavila. Autorka zvolila nejen důmyslný scénář, ale i její psaný styl je rozvětvený a dá vám tak možnost ponořit se hlouběji do případu. Ani se mi nechce věřit, že tato kniha je prvotinou spisovatelky Eliny Backmanové. Bravo!!! Neotřelá detektivka bude vyhovovat náročnějším milovníkům tohoto žánru, kteří se nenechají „opít rohlíkem“ s jednoduchou zápletkou, ale ocení propracovanost i několik souběžně ubíhajících vláken vyšetřování.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za vzrušující napětí z finského městečka děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Vraždy s cejchem pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *